100'den fazla eczane kapatıldı

Hakkı Gürsöz, eczanelerde eczacıların dışında üçüncü şahıslar tarafından işletildiği görülürse ya da şüphelenilirse ihbar edilmesi çağrısında bulundu.
100'den fazla eczane kapatıldı
2016-12-10 08:25:19   Güncelleme: 2016-12-10 08:25:19    

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Hakkı Gürsöz, başkasının adına işletilen ya da kiralık diploma ile açıldığı tespit edilen Türkiye genelindeki 100'den fazla eczaneye kapatma cezası verildiğini bildirdi. Gürsöz, eczanelerde eczacıların dışında üçüncü şahıslar tarafından işletildiği görülürse ya da şüphelenilirse ihbar edilmesi çağrısında bulundu.

TİTCK Başkanı Gürsöz, burada yaptığı konuşmada, muvazaanın eczanelerin ehil olmayan kişiler tarafından işletilmesi olduğunu belirterek, 'Muvazaa bizim kronik sorunumuz, kanayan bir yaradır. 2016 senesi içerisinde bu konuya bir el atalım istedik ve etkin bir şekilde mücadele ettik' dedi.

'100'DEN FAZLA ECZANE KAPATILDI'

Gürsöz, 'Türkiye genelinde yüzden fazla eczane muvazaalı olarak işletildiği gerekçesiyle kapatıldı. Bu mücadelenin etkinliğini artırmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz.' dedi.

TİTCK Başkanı Gürsöz, 2017 içerisinde de eczacılıkta muvazaa ile etkin mücadelenin hız kesmeden devam edeceğini bildirdi. Muvazaa konusunun eczacılık mesleğinin saygınlığına gölge düşüren bir husus olduğunun altını çizen Gürsöz, 'Bu mücadeleyi de sonuna kadar son muvazaalı işletilen eczane kapatılana kadar bu mücadeleyi devam ettireceğiz.' ifadesine yer verdi.

Vatandaşlara da muvazaa ile mücadele konusunda çağrıda bulunan Gürsöz, şu değerlendirmede bulundu:

'Mevcut şu anda açık bulunan işletilen eczanelerle ilgili eğer bir şüphe söz konusuysa eczacının bizzat görevinin başında olmadığı, eczanenin eczacılar dışında ehil olmayan kişilerce üçüncü şahıslarca işletildiği yönünde bir şüpheleri varsa başta illerimizde İl Sağlık Müdürlüklerimize, Valiliklerimize merkezde de Bakanlığımıza Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna konuyu iletirlerse gereği yapılacaktır, bundan hiç kuşkuları olmasın. Gerekli incelemeyi yaparız, arkasından eğer bir muvazaa durumu olursa cesur ve kararlı bir şekilde üzerine gider gerekli idari yaptırımı uygularız.'

'ECZACILIK EHİL İNSANLARIN ELİNDE YAPILMASI GEREKEN BİR İŞ'

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Türkiye'de eczacılık mesleğinin ticari bir alan, eczacının ise sadece ilacı raftan alıp veren pozisyonda olmadığı gerçeğinin artık kamuoyu nezdinde kabul edilebilir bir gerçeklik haline dönüştüğünü belirtti.

Eczacıların hem bir ilaç danışmanı hem bir halk sağlığı uzmanı olduğunu ifade eden Çolak, 'Halk sağlığı noktasında önemli bir merkezse eczaneler, o zaman bu, ehil insanların elinde yapılması gereken bir iştir. Bu bağlamda baktığımızda eczanelerin bu noktaya taşınması son derece önemlidir' ifadesini kullandı.

Çolak, 2012 senesinde ilk defa muvazaa ile ilgili yasal prosedürün hayata geçtiğini anımsatarak, bu konuda cezai müeyyidelerin işlediği bir noktaya gelindiğini söyledi. Çolak, 'Muvazaanın Türkiye'de yapılamaması meslektaşlarımızın mesleğine yeterince sahip çıkmasından, mesleği bir ticari alan değil bir sağlık alanı olduğu olgusunu kavramasından geçiyor. Sağlık otoritesinin mesleğimize ilişkin yaklaşımından geçiyor' sözlerine yer verdi.

Vehaber Menu