5 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan Kur'an kursu görevlisi, 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı

Niğde’de bir Kuran kursunda 5 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan kurs görevlisi 25 yaşındaki sanık Ahmet Faruk Yörükoğlu’na indirim yapılmadan 18 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Niğde 1. Ağır Ceza Mahkemesi, ikinci duruşmada kararı açıkladı ve 4 aydır cezaevinde olan Yörükoğlu'nun tutukluğunun devamına da hükmetti.
5 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan Kur'an kursu görevlisi, 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı
2022-12-04 21:41:31   Güncelleme: 2022-12-04 21:41:31    

Niğde’nin kırsal kesiminde bulunan bir köye bağlı Kuran kursunda geçen yaz aylarında, din görevlisi Ahmet Faruk Yörükoğlu beş yaşındaki bir çocuğu sistematik bir şekilde nitelikli cinsel istismara maruz bıraktı. Bir süre sonra çocuk yaşına uygun olmayan hareketler sergileyince ailesi şüphelenmeye başladı. Kendi yaşıtlarının kurmaması gereken söz ve cümleleri kuran çocuğa sorular soran aile, yaşananları öğrendi. Çocuk, gittiği Kuran kursundaki görevli ile ilgili bilgi vermeye başlayınca çocuğun ailesi görevliyi şikayet etti ve kamu davası açıldı. Niğde 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 2 Aralık’ta ikinci duruşma yapıldı.

Mahkeme Başkanı Niğde İl Müftülüğü’nün halen idari incelemenin sürdüğüne ilişkin yazı gönderdiğini belirtti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı sanığın üst sınırdan ceza almasını talep etti.

'Böyle bir amacım olsaydı bunu yaz kursunun devam ettiği süreçte yapardım'

Mahkemenin karar verileceğini belirterek son sözünü sorduğu Yörükoğlu, 'Ben mağdurenin kot şortu yüzünden 4 aydır cezaevindeyim, bunu 80 yaşına kadar unutmam mümkün değil. Madem ben ödül yöntemiyle mağduru kandırmak istemişim, tableti, laptopu, harçlıkları vesaire neden yaz kursunun son günü yapmışım, böyle bir amacım olsaydı bunu yaz kursunun devam ettiği süreçte yapardım' diyerek beraat istedi.

Mahkeme araştıracak başka bir unsur kalmadığını belirterek duruşmayı bitirdi ve oybirliğiyle aldığı kararını ikinci duruşmada açıkladı. Mahkeme sanık Ahmet Faruk Yörükoğlu’na; TCK’nın '12 yaşını tamamlamayan çocuğun cinsel istismarı' suçunu düzenleyen 103.maddesi uyarınca 'kastın yoğunluğunu' da gözeterek 10 yıl hapis cezası verdi. Sanık Yörükoğlu’nun bu suçu eğitici yükümlülüğü çerçevesinde işlediği gerekçesiyle hapis cezasını yarı oranında artırarak 15 yıla çıkaran mahkeme, aynı suçu birden fazla zincirleme şekilde işlediği gerekçesiyle sonuç olarak 18 yıl 9 ay hapis cezasına hükmetti. Sanığın mahkemede pişmanlığını gösteren davranışına rastlanılmadığını da karara geçiren mahkeme, bu nedenle cezada indirim yapmadı. Hükümlü Ahmet Faruk Yörükoğlu Niğde Kapalı Ceza Evi’ne gönderildi.

'Aile bu cezaya mutlu oldu'

Duruşmaya da katılmış olan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Niğde İl Hukuk Koordinatörü avukat Orpen Nergiz şunları söyledi:

'Olayımız Niğde ilimize bağlı bir köyde bu yaz döneminde haziran ve ağustos ayları içerisinde bir Kuran kursunda maalesef gerçekleşiyor. Olayımızda küçük, 5 yaşındaki bir kız çocuğumuz Kuran kursuna giderken hocanın bir takım şeker, dondurma vermesi, onu övmesi beyanları olaya yönelik, cinsel istismara yönelik hiçbir bilgisi olmadığından hocanın yaptığı eylemleri kendini sevdiğine yönelik olduğunu düşünüyor. Daha sonra aile ortamındayken küçük çocuğumuz bir ifade kullanınca ailenin başından kaynar sular dökülüyor ve olay bu şekilde ortaya çıkıyor. Aile kızlarına güzel bir şekilde olayı sorarak daha sonra da adli mercilere başvurarak olayımız bu merhaleye geliyor. Davamız iki celsede bitmiştir. Davada neler oldu diyecek olursanız, tabii ki sanığın ifadesi alındı. Sanık ifadesinde inkarda bulundu. Onun dışında yapılan savunmalarda da bu inkara yönelik açıklamalar vardı. Fakat bizim kanaatimizce dosya içerisindeki raporlar, ifadeler, ÇİM raporu, Adli Tıp raporları hepsi değerlendirildiğinde suçun sabit olduğu bizim ve mahkeme heyetinin taktiriyle açıkça ortaya çıkmıştır. Aile çok sevindi mutlu oldular, babanın göz yaşlarına ben şahit oldum. Tabii ki cezanın düşüklüğü yüksekliğiyle ilgili akıllarda genel bir tartışma olmuş olabilir. Fakat aile bu cezaya mutlu oldu.

 ‘Burada din görevlisi olmadığını söyleyin’

Maalesef üzülerek belirtiyorum ki olayımız zaten çok üzücü ve vahim bir olay. Bir de bu olayların yanı sıra Diyanet'ten bir kişi beni arayarak ‘Burada din görevlisi olmadığını söyleyin’ diye telkinde bulundu. Ben de bunu söylemeyeceğimi bu olayın bir faili olduğunu sizin bu kişiyi görevinden aldığınızı belirtebileceğimi fakat bu kişinin üstelik bu işi yaparken ve üstüne üstlük bu işi yaptığı yaptığı için cezada artırım aldığı sebebiyle bu kişiyi söylememek yönünde bir tercihim olmayacağını belirttim bu iddialar doğrudur' dedi.

Vehaber Menu
Depremde hasar gören inşa halindeki binaya, çatlakları gizlemek için sıva yapıldı Türkiye deprem yaralarını sarmaya devam ederken bazı fırsatçıların yaptığı şoke etti. Hz Muhammed karikatürü nedeniyle saldırıya uğrayan Charlie Hebdo, depremle alay etti Fransız Charlie Hebdo dergisi, binlerce insanın hayatını kaybettiği Türkiye'nin 10 ilini yıkan depremlerle alay etti. Derginin yayınladığı karikatürde yıkık binalar çizildi ve üzerine "Tank yollamaya bile gerek yok" yazdı. Felipe Melo'dan Volkan Demirel'e destek mesajı Bir dönem Galatasaray forması giyen Felipe Melo, yaşanan deprem felaketi nedeniyle gözyaşları içinde yardım isteyen Hatayspor Teknik Direktörü Volkan Demirel'e, "Yüreği kaleciliğinden bile güzelmiş" diyerek destek verdi. Fransa’nın gönderdiği 136 kişilik 2 enkaz altı arama ve kurtarma ekibi yola çıktı Fransa’nın Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremler dolayısıyla gönderdiği 136 kişilik iki enkaz altı arama ve kurtarma ekibinin yola çıktığı duyuruldu. İskenderun Limanı'nda depremde devrilen konteynerlerde çıkan yangın devam ediyor İskenderun Limanı'nda dün depremin ardından devrilen konteynerlerde çıkan yangın sürüyor. Dolandırıcılar sahibinden.com'da kargocu kılığında: Asıl işimiz para transferi sahibinden.com üzerinden kargocu olarak ilan veren dolandırıcılar başvuru yapan kişilere "Asıl işimiz para transferi" diyerek banka hesaplarını kullanmak istediklerini belirtti. Aynı kişinin Esenyurt'ta kargo, Kadıköy'de vale ilanı vermesi dikkat çekti. İstenmeyen aramalara 51,5 milyon lira ceza Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, vatandaşı mağdur eden aramalara Ceza yağdırdı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından internet erişim hizmetlerinin satış ve pazarlamasına yönelik yapılan izinsiz aramalar hakkında bir süredir yürütülen idari süreç tamamlandı. Sinan Ateş cinayeti sonrası yaptığı paylaşımların ardından evi kurşunlandı Gazeteci Timur Soykan, eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayeti sonrası yeni bir saldırı yaşandığını belirterek olayla ilgili paylaşımda bulundu. Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin tutuklandı Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı'nca "yolsuzluk" ve "rüşvet" iddiasıyla yürütülen soruşturmada gözaltına alınan şüphelilerden, Belediye Başkanı Ünal Çetin'in de aralarında olduğu üç kişi tutuklandı. Metin Uca: Oyunumu izlemeyen bir muhbir vatandaşın 155'e başvurup ‘Devlet büyüklerine hakaret ediliyor’ demesi sonrası gözaltına alınmışım Televizyon programcısı Metin Uca, Ankara'ya gitmek için İstanbul Havalimanı'nda bulunan Türk Hava Yolları (THY) iç hat CIP Lounge geldi. Bilet işlemlerini yaptıran Uca'nın kimlik kontrolü sırasında hakkında arama kararı olduğu ortaya çıktı. Uca, polis tarafından gözaltına alındı. İfadesinin ardından serbest bırakılan Uca, “İfademi verdim. Sayın savcı bunun bir gösteri olduğunu anladı ve şimdi özgürüm” dedi.