83 yaşındaki sanatçı Genco Erkal, 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla bugün hâkim karşısında

Usta tiyatro sanatçısı Genco Erkal (83) hakkında, 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçlamasıyla 4 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması bugün görülüyor.
83 yaşındaki sanatçı Genco Erkal,
2021-11-25 11:37:50   Güncelleme: 2022-01-25 11:32:16    

Duruşmayı sanatçı Fazıl Say, Ece Dağıstan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TİP Milletvekili Ahmet Şık takip ediyor.  Erkal alkışlar eşliğinde duruşma salonuna girdi.

Genco Erkal ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşmaya mahkeme hâkimi Covid-19 gerekçesiyle basın ve izleyici almıyor. Avukat Turgut Kazan duruma itiraz ederek, 'Biz böyle olacağını belirterek sizden büyük salon talep ettik' dedi.

Mahkeme hâkimi, 'Şu an bu ortam hem yargılama açısından hem de pandemi açısından sağlıklı değil. Avukatlar ve sanık ile bir gazeteci kalsın geri kalan dışarıya çıksın' diye konuştu. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 'Ben çıkmayacağım adil yargılama hakkı gereği duruşmayı izleyeceğim.' ifadesini kullandı. 

TİP Milletvekili Ahmet Şık 'Eğer sağlıklı bir karar almak istiyorsanız yargılamayı yapmadan beraat yapmalısınız. Mahkeme salonlarında sağlık değil hukuk tartışılır' dedi. 

Hâkim, içeriye giremeyen basın ve izleyicilerin takip edebilmesi için 'duruşma salonunun kapısı açık kalsın' dedi. Genco Erkal’ın kimlik tespiti yapılıyor. 

Erkal, yargılamaya konu edilen tweetlerinde hakaret unsuru olmadığını söyledi

Hâkim, Genco Erkal hakkında düzenlenen iddianameyi özetledi. Genco Erkal, yargılamaya konu edilen tweetlerinde hakaret unsuru olmadığını söyledi.

Erkal şu ifadeleri kullandı: 

'Ayder Yaylası ile ilgili paylaşımla başlayayım. Bu iktidarın doğa ile arası pek sağlıklı olmamıştır. İnşaat ve beton aşkı doğa sevgisinin önüne geçmiştir. 

'Bugüne kadar hiçbir Cumhurbaşkanımızın diploması tartışma konusu olmamıştı'

Erdoğan’ın diploması ile ilgili yaptığım paylaşım. Bir kurul, diplomanın paylaşılması isteğini 'özel hayatın gizliliği' kapsamında değerlendi. Bugüne kadar hiçbir Cumhurbaşkanımızın diploması tartışma konusu olmamıştı. Hepsi devlet arşivinde yerini aldı. Açık ve netti. Bu diplomayı görelim diyorum. Mizahi bir ifade var bu tweette. İroniktir. Ama neresi hakaret sayılabilir anlamıyorum doğrusu.'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı söz alarak katılma talebinde bulundu. Ahmet Özel,  'Suça konu paylaşımlarda alenen hakaret vardır. Gerçek olgular üzerinden yapılmayan eleştirilerle sınırlar aşılmıştır.  Müvekkilimin kişilik hakları zarar görmüştür. Sanığın cezalandırılmasını istiyoruz.' dedi.

Ne olmuştu?

Erkal’ın sosyal medya paylaşımları hakkında 5 yıl önce emniyete yapılan ihbarın değerlendirilmesi üzerine, 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' iddiasıyla iddianame düzenlenmişti. Usta tiyatrocu, 2'si 5 yıl önce yapılmış toplamda 3 sosyal medya paylaşımı nedeniyle soruşturmaya tabi tutulmuş ve 19 Nisan 2021’de Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne giderek ifade vermişti.

Genco Erkal, savcılığa ifade verdikten sonra yaptığı açıklamada paylaşımlarının hiçbirinde Cumhurbaşkanı'na hakaretin söz konusu olmadığını söyleyerek, 'Başkanlık sistemine, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına, insanların, düşünceleri yüzünden hapis yatmalarına, doğanın katledilmesine, betonlaştırılmasına, yoksulları daha yoksul kılan bu acımasız bozuk ekonomik düzene, laik bir ülkede din olgusunun bu kadar ön plana çıkarılmasına ve sürekli dinin bir siyasi malzeme olarak kullanılmasına karşıyım' ifadelerini kullanmıştı.

Soruşturma sonunda İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame, mahkeme tarafından kabul edilerek dava açıldı. Genco Erkal, bugün hâkim karşısına çıkacak.

Vehaber Menu