AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan görevden alındı

AK Parti Grup Başkanvekilliği görevinden alınan Cahit Özkan'ın yerine Yılmaz Tunç getirildi.
AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan görevden alındı
2022-05-19 19:14:25   Güncelleme: 2022-05-19 20:26:12    

Birleşik Arap Emirlikleri'yle (BAE) ilgili açıklamaları parti yönetiminde tepkiye neden olan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan görevden alındı. Özkan'ın yerine TBMM Adalet Komisyonu Başkanı, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç'un getirilmesine karar verildi.

Özkan ile ilgili karar bugün yapılan AK Parti MYK toplantısında alındı. Parti yönetimin aldığı karar doğrultusunda gelecek salı günü AK Parti grubunda seçim yapılarak grup başkanvekilliğine Tunç getirilecek.

CAHİT ÖZKAN: BAE TESLİM OLDU

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Armağan Çağlayan'ın 'Zor Ama Yine De Sor' serisinde, 15 Temmuz darbe girişiminin finansörü olmakla suçlanan BAE ile ilişkilerin yeniden kurulmasıyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

Özkan, 14 Mayıs'ta yayınlanan videoda 'Benim şöyle bakmam lazım, belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri belki -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu' demişti.

ÇELİK: PARTİMİZİN GÖRÜŞLERİNİ YANSITMIYOR

Videonun yayınlanmasının ardından Twitter hesabından açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Özkan'ın sözlerinin partisinin görüşlerini yansıtmadığını belirtmişti.

Çelik, 'Grup Başkanvekilimiz Sayın Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır' ifadelerini kullanmıştı.

ÖMER ÇELİK VE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'LA FOTOĞRAFLARINI PAYLAŞMIŞTI

Daha sonra Cahit Özkan'ın istifasının istendiği fakat istifa talebine karşı çıktığı iddia edilmişti. Özkan'ın TBMM'de 16 Mayıs günü düzenleyeceği basın toplantısı da iptal edilmişti.

Özkan, dün Ömer Çelik'le yan yana oldukları fotoğrafı 'Sıkı dostlar arasına kimse giremez…' ifadesiyle paylaşarak sorun olmadığı mesajı vermişti. Cahit Özkan aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la fotoğrafını da Abdurrahim Karakoç'un 'Beden ölür, çürür, cana bakın siz./Kim kiminle yürür, ona bakın siz./Bırakın dönsün dönme dolaplar./Haktan hakikatten yana bakın siz.' dizeleriyle paylaşmıştı. 

Özkan: Görevimden affımı istirham etmiş bulunmaktayım

Özkan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 'Sayın Grup Başkanımız ve çalışma arkadaşlarımızla yaptığımız istişareler neticesinde 4 yıldan beri yürüttüğüm AK Parti Grup Başkanvekilliği görevimden affımı istirham etmiş bulunmaktayım' ifadelerine yer verdi.
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bugüne kadar şahsına duyduğu güven ve verdiği sorumluluklar için müteşekkir olduğunu belirten Özkan, şunları kaydetti:
'AK Parti'de aslolan makam ve mevki değil, görev ve sorumluluklardır. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bir nefer olarak her daim görev ve sorumluluklarımı sonuna kadar yerine getirmek için tüm gayretimle çalışmalarıma devam edeceğim.'
 

Foto Galeri Videolar Son Dakika Haberler Video Kategori Foto Kategori Vehaber İletişim Künye Şikayet Menü