Akşener: Milletimiz tam kapanmada ne yiyecek, nasıl hayatta kalacak belli değil

İYİ Parti lideri Meral Akşener grup toplantısında konuşuyor.
Akşener: Milletimiz tam kapanmada ne yiyecek, nasıl hayatta kalacak belli değil
2021-04-28 10:46:35   Güncelleme: 2021-04-28 11:28:05    

Akşener'in satırbaşları şöyle: 

Böyle bir kutlu dine mensup olmamıza rağmen AK Parti iktidarının elinde Türkiye en büyük yönetim krizlerinden biri yaşıyor. Milletimiz AK Parti'ye güvendi, yetkiye verdi ama onlar öyle bir koltuk sevdasına düştü ki, saraylara kapanıp paranın gücüne öyle esir oldular ki ne ahlak, ne takva kaldı. 

Bugün bunların sonucunu her alanda tüm gerçekleriyle yaşıyoruz. Onlar sarayda sefa sürerken yönetim krizini milletçe ödüyoruz. 

Erdoğan 23 Nisan'da çıktı dedi ki, 'Toprak kan dökülmemişse zaten vatan olmaz. Arsa var, arazi var, araziyi arsaya dönüştürmek için belli bir bedel ödemek gerekiyor.' dedi. Türk devletini idare eden birine vatan ne demek anlatmak zorunda kaldığım için utanıyorum.

Baş müteahhit sayın Erdoğan, vatanı da kupon arazi zannediyor. Kendisi vatanı rant peşinde koşup, arazileri parsellemek olarak görüyor. Vatan deyince aklına arsanın ücretinden başka bir şey gelemeyen utanmazlığa, ahlaksızlığa bakın. Vatan sizin kupon araziniz değil, şehitlerimizin emanetidir. Vatan, Malazgirt'le kapı açan Sultan Alparslan'dır. Vatan, Çanakkale'de ölüme koşan Mehmet'tir. Vatan, 1923'de mührü vurulan Cumhuriyet'tir, Mustafa Kemal Atatürk'tür.

Biden'ın 'soykırım' ifadesi 

İktidarın sergilediği bu cahillik yüzünden, Türkiye sürekli kaybediyor. Her alanda kaybediyoruz. Joe Biden'ın 24 Nisan'da yaptığı açıklama sonrasında da öyle oldu. Biden'ın sözde soykırım açıklaması milletimizi derinden yaraladı. Vatandaşlarımızın gözü kulağı sayın Erdoğan'a çevrildi. 

Bir baktık ki kafası bozulana posta koymakla övünen dünya lideri gitmiş yerine pek bir terbiyeli, şeker, pek bir minnoş Mr. Erdogan gelmiş. Rüzgar esse atarlanan sayın Erdoğan, çıkıp da 'Ey Biden sen kimsin be' demek yerine 'Sayın Biden' demek zorunda kalmış. 

Rıza Zarrab için seferber olanların en azından bir nota vermesini bekliyordum. Müzik notasına bile razıydık. Güvenlik ve işbirliği protokollerini masaya yatırmasını bekliyorduk. Sayın Erdoğan ise Biden'a kibarca sitem edip, kibarca Ermenistan'a yaptırım sinyali verdi. Sayın Erdoğan yemezler. 

Bir memleket masası topla demiştik. Orada Türkiye'nin sorunlarını ortaya koy, bilgileri aktar. Onların üzerine muhalefet partilerinin genel başkanları da görüş bildirsinler ve ortaya bir karar çıksın. Ondan sonra da Türkiye'nin birliği, beraberliği içinde bir tablo çıksın demiştim.

AK Parti'nin sözcüleri, küçük büyük ortağı dahil her türlü hakaretler, sövgü ile karşılaştık. O gün memleket masasını toplasaydın bugün Mr. Erdogan olmak zorunda kalmazdın. 

Kürsü delikanlısı sayın Erdoğan, nefret ettiği rahmetli İnönü'nün Johnson mektubuna koyduğu postayı Biden'a koyamıyor. Beğenmediği rahmetli Ecevit'in dünyayı karşısına alma pahasına Kıbrıs'ta gösterdiği dirayeti Biden'a karşı gösteremiyor. Zerre hazmettiği Demirel'in İncirlik Üssü'ne Türk bayrağı diktiği o dik duruşunun yanından bile geçemiyor. O dile sakız ettiği eski Türkiye'nin başbakanlığının kırıntısını bile gösteremiyor. Sayın Erdoğan'ın bize yutturmaya çalıştığı yeni Türkiye, Yenik Türkiye'dir. Dış politikada ise ezik Türkiye'dir. Buna izin vermeyeceğiz. 

Sayın Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti bir kabile devleti değildir. Damadını sevdiğin kadar Türkiye'yi de seveceksin. Rıza Zarrab'ı kolladığın kadar, devleti de kollayacaksın. Atadığın beceriksiz bakanların arkasında durduğun kadar millet ve memleket çıkarlarının da arkasında duracaksın. Öyle kuyruğu kıstırıp milletimizi Haziran'daki görüşmeyle oyalamak yok, bağırma işini küçük öfkeli ortağına devredip öyle kaçıp saklanmak yok. Türk milleti senden makamına yakışır şekilde cevap vermeni bekliyor. Ya beceriksizliğini kabul et, özür dile ve memleketi seçime götür. Ya saray sefasını bırakıp işini yap ya da milletimiz yetkiyi bize versin biz gerekeni yapalım. 

Tam kapanma 

Yarın akşam itibariyle Türkiye 18 gün tam kapanacak. Başından beri uyardık. Bilime kulak verin dedik, dinlemediler. Öneriler getirdik, çözümler sunduk kulak asmadılar. Vaka sayılarında patlama oldu önemsemediler. Sadece Mart ayında 8 bine yakın vatandaşımızı kaybettik oralı bile olmadılar. Vatandaşlarımız aşı nerede diye sordu, Çinliler geçiştirdi dediler. Lebaleb kongrelerini yapıncaya kadar kısmi kapanma kararı bile almadılar. En sonunda kongreler bitti, kısmi kapanmaya geçtiler. Nihayet şimdi de tam kapanma dediler. Dediler ama tam mı yarım mı kapanıyoruz o da belli değil. Milletimiz bu süreçte ne yiyecek, nasıl hayatta kalacak belli değil. 

Gecikmiş olsa da bu kararı önemli buluyoruz ama sadece kapanıyoruz demekle olmaz. Bu süreçte devlet imkanlarını seferber edip milletinin yanında olacaksın. Makamının sorumluluğunu bunu getirir. Onun için bir an önce çıkıp bir tam kapanma destek paketi açıklayın.

- Gençlerimiz sürekli hak aramakla aç kalmak arasında tercih yapmak zorunda kalıyor. Sevgili gençler, geleceğe karamsar yaklaşmanız normal. Kendinizi çaresiz hissediyor olmanız da normal. Sizin hakkınızda abuk sabuk racon kesenlere kafayı yakmayın. Faturayı size kesenlere kulak asmayın. Sorunun sizde olmadığını sakın aklınızdan çıkarmayın. Türkiye size hak ettiğiniz hayatı verebilecek bir ülke. Bu günler de elbet geçecek. O sandık gelecek, sizi yarı yolda bırakan iktidar gidecek. Siz sandığa geleceksiniz, onlar da tıpış tıpış gidecek.