Almanya'da hükümeti devirme planı yaptıkları şüphesiyle 25 kişi gözaltına alındı

Almanya’da hükümeti devirme planı yaptıkları şüphesiyle aralarında eski ordu mensuplarının da bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı.
Almanya'da hükümeti devirme planı yaptıkları şüphesiyle 25 kişi gözaltına alındı
2022-12-07 18:46:27   Güncelleme: 2022-12-07 18:46:27    

BBC’nin son dakika haberine göre, Almanya’da aşırı sağcılar ve eski ordu mensuplarından oluşan bir grubun parlamento binası Reichtag’ı basarak hükümeti devirme planı yaptıkları tespit edildi.

 'Prens' lakabıyla anılan, Heinrich XIII isimli 71 yaşındaki bir adamın planın merkezinde yer aldığı belirtildi.

Hükümeti devirme planı yapan grubun arasında bazılarının bir süredir Alman polisinin radarında olan aşırı sağcı Reichsbürger grubuna mensup olduğu belirtildi. Alman İmparatorluğu'nu örnek alan ve iç istihbaratın 2021 raporuna göre 21 binden fazla kişiden oluşan grubun, modern Alman devletini tanımadığı belirtiliyor.

Federal Savcılık'tan yapılan açıklamada, 3 bin polis tarafından 11 eyalette 130 noktaya operasyon yapıldığı kaydedildi. 

İkisi Avusturya ve İtalya'da, diğerleri Almanya'da gözaltına alınan 25 kişi arasında bir Rusya vatandaşı da bulunuyor. 

Alman Federal Adalet Bakanı Marco Buschmann, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bu sabahtan beri büyük bir terörle mücadele operasyonu düzenlendiğini belirterek, federal savcının bir terör ağını soruşturduğunu ifade etti.

Almanya İçişleri Bakanı Faeser: Sert tavrımızı sürdürmeye devam edeceğiz

Almanya Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser ise yaptığı açıklamada, Almanya devletinin güçlü olduğunu ve demokrasi düşmanlarına karşı devleti koruduklarını söyledi.

Federal Almanya Cumhuriyeti'nin anayasal düzenini ortadan kaldırmak ve 1871 Alman İmparatorluğu'nu örnek alan bir devlet oluşumu amacıyla terör örgütü kurmakla suçlanan gruba yönelik ülke çapında bu sabah bir operasyon yapıldığını aktaran Faeser, 'Federasyon ve eyaletlerdeki 3 binden fazla güvenlik görevlisine bugün demokrasimizi korumak için gösterdikleri tehlikeli kararlılık için çok teşekkür ediyorum. Federal savcının yönetimindeki federal ve eyalet güvenlik makamları birlikte mükemmel bir şekilde çalıştılar.' diye konuştu.

Faeser, soruşturmanın Alman İmparatorluğu (Reichsbürger) fikrini savunan bir gruptan gelen terör tehdidine karşı yürütüldüğünü ifade ederek şunları kaydetti:

'Bugün ortaya çıkarılan şüpheli terör örgütü, şiddet içeren darbe hayalleri ve komplo ideolojileri tarafından yönlendirilmektedir. Darbe planlarının ne kadar ilerlediğine dair net bir tablo var ancak bu yapılan soruşturma sonucunda ortaya çıkarılacak. Militanlar demokrasiye, devletimize ve toplumumuzu savunan insanlara duydukları nefrette birleşmişlerdir. Bu nedenle bu tür girişimlere karşı hukukun üstünlüğünü savunarak harekete geçiyoruz. Bu sert tavrımızı sürdürmeye devam edeceğiz.'

Vehaber Menu
ABD’de kar fırtınası: Hayatını kaybedenlerin sayısı 17'ye yükseldi ABD'yi etkisi altına alan "Eliott" adı verilen kar fırtınasında ülke genelinde en az 17 kişi hayatını kaybederken, 1 milyondan fazla ev ve iş yeri elektriksiz kaldı. Tayland'a ait savaş gemisi battı: 31 asker kayıp Tayland Donanması'na ait savaş gemisi Tayland Körfezi'nde battı. 75 asker kurtarıldı, kayıp 31 asker ise aranıyor. Taliban, Afganistan'ı ele geçirdikten sonraki ilk halka açık infazı gerçekleştirdi Geçen yıl Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, ilk halka açık infaz kararını uyguladı. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, ilgili kararın şeriat uyarınca yüksek yargı tarafından alındığını belirtti. Peru'da yeni cumhurbaşkanı Dina Boluarte yemin etti Güney Amerika ülkesi Peru'da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dina Boluarte, ülkenin yeni cumhurbaşkanı olarak yemin etti. İtalya'da helikopter kazası: 7 ölü İtalya’nın güneydoğusundaki Puglia bölgesinde bu sabah meydana gelen helikopter kazasında 7 kişi hayatını kaybetti. Çin: Tayvan'ın bağımsızlığına veya dış güçlerin müdahalesine asla yer bırakmayacağız Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Salı günü Tayvan'a yaptığı ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Washington'un Çin'i kontrol altına almak için Tayvan'ı kullanma girişimlerinin kaçınılmaz olarak başarısızlığa mahkum olduğunu söyledi. Putin: Nükleer savaşın galibi olamaz, buna hiçbir zaman müsaade edilmemeli Nükleer savaşların galibi olamayacağının altını çizen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hiçbir zaman nükleer savaşa müsaade edilmemesi gerektiğini söyledi. ABD'de alışveriş merkezinde silahlı saldırı: 2 ölü ABD’nin Indianapolis kentindeki bir alışveriş merkezinde silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti. Yaralılar hastanede tedavi altına alındı. Rus vekil: Biden hakkında uluslararası arama kararı çıkarılsın Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'da Kırım milletvekili Mihail Şeremet, Ukrayna'daki çatışmaların doğmasına yol açan 'neo-Nazizme sponsorluk yapma politikası' nedeniyle ABD Başkanı Joe Biden hakkında uluslararası arama kararı çıkarılmasını önerdi. Ivana Trump hayatını kaybetti Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın eski eşi Ivana Trump, 73 yaşında yaşamını yitirdi.