Alp: İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı 'Hukuk çetelere teslim oldu’ diyor

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Meclis kürsüsünden ekonomi, siyaset, yargı, teknoloji, ulaştırma gibi alanlarda AK Parti’nin 2023 hedefleriyle gelinen noktayı karşılaştırdı.
Alp: İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı 'Hukuk çetelere teslim oldu’ diyor
2023-11-02 21:47:25   Güncelleme: 2023-11-02 21:47:25    

CHP’li Alp, Meclis’te yaptığı konuşmada, 'Yıl 2013, Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti 'Hedef 2023' sloganıyla Cumhuriyet'in 100'üncü yılında topluma bazı hedeflerle çağrıda bulunuyor. Peki, 2023 yılı geldi çattı, bakalım, birkaç başlıkta 2023'te neler oldu?' diye sordu.

''İstanbul dünyanın en önemli kara para cenneti oldu, ülkemiz de gri listeye girdi' 

Ekonomide gelinen noktayı hatırlatan Alp, 'Sizin ekonomik hedefleriniz vardı 2023 yılı için, sözde gayrisafi yurt içi hasıla 2 trilyon dolar olacaktı, bugün 1,1 trilyon dolar; kişi başına düşen millî gelir 25 bin dolar olacaktı 2023 yılında, bugün 10 bin dolardan bahsediyoruz; ‘500 milyar dolar ihracat’ dediniz, 242 milyar dolar ihracatta kaldık; ‘2023'e geldiğimizde enflasyon tek haneli olacak’ dediniz, bugün yüzde 100'ün üstünde bir enflasyon var; ‘İstanbul dünyanın en önemli finans merkezi olacak 2023 yılında’ dediniz, İstanbul dünyanın en önemli kara para cenneti oldu, ülkemiz de gri listeye girdi' dedi. 

''Bugün ‘Hukuk çetelere teslim oldu’ diyor İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı''

CHP’li Alp, siyasi ve yargı alanlarında yaşanan sorunlara da dikkat çekerek şunları söyledi: 'Sizin siyasi hedefleriniz vardı 2023 yılı için. Sözde ‘2023 yılında demokrasi ve hukuk ilkelerini tam işler hâle getireceğiz’ demiştiniz. Bugün ‘Hukuk çetelere teslim oldu’ diyor İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı. ‘2023 yılında partilerin kapatılması uygulamasını tamamen kaldıracağız’ demiştiniz. Hala parti kapatma davaları serbest. ‘Siyasete katılmanın önündeki engelleri kaldıracağız 2023 yılında’ demiştiniz. E, kayyumlar yoluyla siz kendiniz en büyük engel hâline geldiniz 2023 yılında. ‘Dokunulmazlık meselesini yeniden düzenleyeceğiz’ demiştiniz. E, her gün yağmur gibi fezlekeler geliyor; cezaevleri eski, yeni milletvekilleriyle dolu. Siz ‘Ana dilde kamu hizmetlerine erişim olacak 2023 yılında’ dediniz. Ee, şimdi tek kelimeyle ana dilde konuşulmaya tahammül edemiyorsunuz, hâlâ bilinmeyen bir dil uygulaması devam ediyor.''

''Siz limanlar üzerinden Türkiye'yi uyuşturucuda transit ülke haline getirdiniz'

''Sizin altyapı hedefleriniz vardı 2023 yılı için, bak, ‘2023'te tüm sulanabilir tarım arazilerini sulayacağız’ demişsiniz, ya, ben iki gün önce Urfa'daydım, GAP'ın yanındaki tarlalar elektrik yok diye sulanmıyor. Siz 2023'te ne yapacağız dediniz, biliyor musunuz? ‘Yeni liman projeleriyle transit ülke hâline geleceğiz’ dediniz, siz transit ülke hâline getirdiniz ülkeyi, limanlarla getirdiniz, Kolombiya'dan kalkan uyuşturucu gemileri bizim limanlarımıza geliyor, buraya gelen uyuşturucu Ortadoğu'ya gidiyor, siz limanlar üzerinden Türkiye'yi uyuşturucuda transit ülke haline getirdiniz'

''Selam olsun Sarıkamış’a, yazıklar olsun size''

AK Parti’nin '2023'te yerleşim merkezlerinin hepsine çevre yolu yapacağız' sözünü de hatırlatan CHP’li Alp, 'Ya, siz köy yollarını yapamıyorsunuz. Sarıkamış'ın Yarkaya köyü var, o Sarıkamış ki 90 bin şehit yatıyor, bir elinde süngü, bir elinde bayrak ayakta donarak şehit oldu Sarıkamış'ta. O Yarkaya köyünde 100'üncü yılda okul yok, yol yok, o yol olmadığı için taşımalı eğitim de yok. Selam olsun Sarıkamış’a, yazıklar olsun size' diye konuştu.

Vehaber Menu