Altay: Bütün teröristlerin ayakkabı numaralarını biliyorsun, Sinan Ateş cinayetinin katilini bilmiyorsun

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, MHP’nin dünkü grup toplantısı sonrasında yaşananlara tepki göstererek, 'Meclis’te dün bir ayıbın altına yine imza atıldı. Gazetecilerin sokakta, meydanda tartaklanmasını, hoş değil ama gördük. Olmamalıydı, ama oldu. İnşallah bir daha olmaz. Fakat TBMM’de bir gazetecinin iteklenmesi nedir ya? Bir milletvekili, parti yöneticisi tarafından iteklenmesi nedir? Meclis. Bu gazeteciler işini yapıyor. Gazetecileri itekleyeceğinize, herkes işini yapsın da Sinan Ateş cinayeti de aydınlansın. Bütün teröristlerin ayakkabı numaralarını biliyorsun.
Altay: Bütün teröristlerin ayakkabı numaralarını biliyorsun, Sinan Ateş cinayetinin katilini bilmiyorsun
2023-01-25 18:41:17   Güncelleme: 2023-01-25 18:44:04     ©ANKA

Altay, bugün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Altay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya hitaben, 'Ne oldu İsmail Çataklı’nın kardeşi? Kardeşi FETÖ’cü olanların hepsine ‘FETÖ ile iltisaklı’ demedin mi sen? Asıl iltisaklı sensin. Yok, sen iltisaklı değilsin, esasen FETÖ’cüsün. Ne oldu şimdi senin Bakan Yardımcın, FETÖ ile iltisaklı Bakan Yardımcısı olarak orada duruyor. Nereye koyacağız bunu? Bu iftira mı? Bu gerçeği söyledik diye jandarmanın, polisin üniformasının arkasına sığınma' diye konuştu. 

Altay’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

'Son asgari ücret de 25 gün sonra açlık sınırının altında kaldı'

Sadece 25 gün dayanabildi. Son asgari ücret de 25 gün sonra açlık sınırının altında kaldı. Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durum her gün ve süratle kötüye gidiyor. Alınan tedbirler, ekonomideki kötü gidişi durdurmaktan öte, kötüye gidişi hızlandıran, özendiren tedbirler. ‘En düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL’ dedi, ‘Asgari ücret 8 bin 506 TL’ dedi, ‘Memura yüzde 30 zam yaptım, kimseyi enflasyona ezdirmedim’ dedi. Memur, işçi için ev almak, araba almak, tatil yapmak hayal bile değil artık. Şimdi, Hazine desteği ile ev kredilerine kısmi bir destek gündemde.

Türkiye’de ortalama 2 milyondan aşağıya ev yok da 2 milyonluk bir ev için memurun ödeyeceği kredi, ilk yıl 8 bin 800 TL, 14’üncü yılda 25 bin TL’ye çıkacak. Taksitler de sabit değil. Bunlar, ekonominin uzun süre iyi gitmeyeceğini görmüşler. Hangi memur bu krediyi kullanıp ev alacak? Meclis Genel Kurulu’nda bir kanun var, Hazine desteği. Verelim, biz de destekleyeceğiz, ‘evet’ diyeceğiz ama çözmüyor sorunu. Kamu çalışanları, maalesef polisinden öğretmenine, mühendisinden ormancısına, hemşiresinden doktoruna, velhasıl tüm memurlar, enflasyon karşısında inim inim inliyor.

'Milletin 17 kilo etini de çalmışsın'

Asgari ücret havası, cakası anlaşılır değil. Erdoğan, çok değil, tam 2 yıl önce bugün asgari ücret 2 bin 826 TL idi, şimdi 8 bin 506 TL. Tam 2 yıl önce asgari ücret ile bin 990 ekmek alıyordu asgari ücretli, şimdi bin 700 ekmek. 290 ekmek buharlaşmış, Erdoğan. Senin caka sattığın 8 bin 500 TL asgari ücret. 3 bin 139 tane yumurta alırdı 2 yıl önceki 2 bin 826 TL olan asgari ücret, şimdi 2 bin 766 tane alıyor. Milletin 377 yumurtasını çalmışsın. 2 yıl önceki asgari ücret ile tam 54 kilo dana eti alıyordu millet, Erdoğan. Şimdi 37 kilo. Milletin 17 kilo etini de çalmışsın.

 2013’te bir öğretmen, asgari ücretin üç katıydı. Şimdi 1,8 katı. Yani asgari ücret ile bağlantılı olan öğretmen maaşını ayarlayacak isek ki bu asgari ücret de 2021’in çok altında. Şimdi kime sorsan, ‘2 bin 800 TL mi büyük, 8 bin 500 TL mi?’ ‘8 bin 500 TL’ der herkes. Değil. 2 bin 800 daha büyük. Öğretmenimiz şimdi, 804 TL iken asgari ücret, 2 bin 381 TL alıyordu. 3 katı. Şimdi 15 bin 700 TL alıyor. 25 bin 510 TL alması lazım. Erdoğan, öğretmenin 10 bin TL’si nerede?

Kamuda çalışan bir mühendis, asgari ücretin 4 katı maaş alıyordu. Yani 804 TL asgari ücret, 3 bin 394 TL mühendisin maaşı idi. Şimdi kamuda çalışan mühendisimiz 21 bin 295 TL alıyor. Eğer asgari ücretin 4 katı olacak idiyse mühendisimizin 35 bin 725 TL alması lazım. Nerede? 14 bin 430 TL’si nerede mühendisin, Erdoğan? Devlette yeni başlamış üniversite mezunu bir memur, 2013’te asgari ücretin 2,4 katı maaş alıyor idi. Şimdi 12 bin 632 TL. Şimdiki asgari ücretin 2,4 katı alması gerekir. Yani 20 bin 410 TL alması gerekir. Erdoğan, devlette yeni başlayan memurun 7 bin 782 TL’si nerede? Bu tabloyu bile bile ‘Memuru, işçiyi, asgari ücretliyi enflasyona ezdirmedik’ demek ne ya. Böyle bir şey olabilir mi?

Kahraman polisimiz… Hamaset yapması kolay. Evet, polisimiz kahraman. ‘Şehit olmaktan korkmuyor, emekli olmaktan korkuyor’ dedik, 3600 ek gösterge için zorladık. 2013; 8’e 1 polis memurumuz, asgari ücretin 3,3 katı maaş alıyordu. Yani 2 bin 714 TL. Asgari ücret 800 TL iken şimdi kahraman polisimiz, 18 bin 235 TL. Asgari ücretin 3,3 katı ne yapar? 28 bin 69 TL. Bu hesaba göre kahraman polisimizin de 10 bin TL’si kayıp. Nasıl olacak şimdi?

'Nebati’nin ve Erdoğan’ın ekonomideki mucizesi...'

200 TL’lik banknotlar 2009’da basıldı ama milletin eline 2010’da geçti. Şimdi 200 TL burada. 200 TL basıldığında bu para 101 litre süt alıyormuş, şimdi 7 litre alıyor. Bu para 100 kilo ekmek alıyormuş, şimdi 16 kilo alıyor. Bu para 119 litre zeytinyağı alıyormuş, şimdi 2,5 litre alıyor. Bu para 7 kilo 600 gram et alıyordu, şimdi 1 kilo 200 gram alıyor Erdoğan. 15 kilo peynir alıyordu bu para, şimdi 1 kilo 100 gram alıyor. 54 litre benzin alıyordu Erdoğan bu parayı bastığında, şimdi 9,12 litre benzin alıyor. İşte Nebati’nin ve Erdoğan’ın ekonomideki mucizesi. Buna rağmen ekonomide her şeyin iyi gittiğini millete pişkin pişkin anlatan da bir kafa var. Tablo başka, kafa başka. Bu ekonomi bu şekilde sürdürülemez. Millet perişan.

Bakan Soylu'ya tepki

Suç işleri bakanı, yine durmamız konuşmuş. Nerede konuşmuş? Polis şefleri toplantısında. Toplantıda çıkmış ve tam olarak şöyle söylemiş: ‘Polisimiz, jandarmamız ve güvenlik güçlerinin namusu sizin beş paralık iftiranızın muhatabı mıdır’ demiş. Asla. Polisimizin, jandarmamızım, askerimizin namusuna laf edene ağır laf etmek lazım. Ama polisimize, askerimize, güvenlik güçlerimize iftira atan namerttir. Evet Soylu. Ama kendi kusur ve suçlarına polis ve jandarmayı kalkan yapan da hakikaten beş paralıktır. Kendi kusurlarınızı, yönetim ayıplarınızı kahraman polisin, jandarmanın üniformasının arkasına saklanarak, kendisine söylediklerimizi polisimize, jandarmamıza söylüyormuş gibi pazarlamak, hakikaten beş paralıktır.

Ne oldu İsmail Çataklı’nın kardeşi? Kardeşi FETÖ’cü olanların hepsine ‘FETÖ ile iltisaklı’ demedin mi sen? Asıl iltisaklı sensin. Yok, sen iltisaklı değilsin, esasen FETÖ’cüsün. Ne oldu şimdi senin Bakan Yardımcın? FETÖ ile iltisaklı Bakan Yardımcısı olarak orada duruyor. Nereye koyacağız bunu? Bu iftira mı? Bu gerçeği söyledik diye jandarmanın, polisin üniformasının arkasına sığınma. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın Twitter hesapları kime teslim? Özgür Özel söyledi. Baş trole. Trol başına teslim. Bu, geçmişle aynı. Devletin kozmik odasına FETÖ’yü sokmakla Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Twitter hesabını bir trole teslim etmek aynı şeydir. İftira mı? Söyledi Özgür, niye çıkıp bir kelime etmedin, her konuda konuşuyorsun da.

'Beyefendi bakan olmuş, 133 tane çete çökertmiş'

Beyefendi caka satmış. Ama buna Tayyip Bey de Abdulkadir Aksu da bozulur. Efkan Ala da bozulur. Selami Altıok da bozulur. Demiş ki 2016’ya kadar çökertilen çete sayısı 5’miş sadece; Beyefendi bakan olmuş, 133 tane çete çökertmiş. Yani kendisinden önceki bakanlar ve bakanların başındaki başbakan çetelere göz yummuş, Soylu’nun bu hesabına göre. Öyle değil. Sen gelince Türkiye; mafya, çetelerin, uyuşturucu baronlarının cennetine dönüştü. Arada tek tük yakalıyorsun. Balık bol olunca havuzda oltayı şöyle bir sallasan bile bir balık takılır. Tam olarak durum bu.

'Bunun cevabını vermesi gereken Sayın Erdoğan’dır'

Sayın Erdoğan’a sesleniyorum. 2016’ya kadar siz, başbakanlığınız döneminde, hatta cumhurbaşkanlığı dönemi de var, çetelere göz mü yumdunuz? Bu kadar çete vardı da 138 çete içinden sadece 5’ini yakalamakla mı yetindiniz? Süleyman Bey geldi, çetelerin hepsini çökertti. Ben bilmem. Bunun cevabını vermesi gereken Sayın Erdoğan’dır.

 Sayın Erdoğan’ın cevap vermesi gereken bir mesele daha var. İkisinin de hiç konuşmadığı bir mesela var. Sinan Ateş cinayeti. Genel Başkan’ımız da söyledi, bu cinayet er geç aydınlanacak. Ucu nereye gidiyorsa oraya kadar gidecek. Beyefendi ‘Bir kişi kaldı’ dedi. O kadar hâkim ki dosyaya. ‘Tetikçi kaldı’ dedi. Tetikçi yok. Katili taşıyan, olay yerinden kaçıran kişi, iki defa tutuklanıp serbest bırakılıyor. Bugün ya da dün yine tutuklanmış. Ne yapmak istiyorsunuz? Böyle bir soruşturma olabilir mi?

Dayısı bağırıyor, ‘Katil Meclis’te’ diye. Soylu, Meclis’e bir ayıp yaşattın. ‘Ayda 10 bin dolar mafyadan para alan milletvekili var’ dedin, Meclis’i töhmet altında bıraktın. Şimdi bu soruşturma ile ilgili duyarsızlığın, Meclis’i yeni bir töhmet altında bıraktı. Ne demek katil Meclis’te? Varsa böyle bir şey gereğini yapın. Yoksa da çıkın, ‘Böyle bir şey yok kardeşim, ne münasebet’ deyin. Meclis Başkanı’nı da buradan uyarıyorum. Her önüne gelen, Meclis ile ilgili laf ediyor. Yakışık olmayan, iftira sayılabilecek laflar ediyor. 10 bin dolar para alan milletvekili, -yeni, eski fark etmez, herkesin durumu Meclis ile ilintilidir- parlamentoya bir lekedir. 10 bin dolar meselesi, Soylu’nun CHP’ye değil, saraya şantajıdır.

'TBMM'de bir gazetecinin iteklenmesi nedir ya!'

 Meclis’te dün bir ayıbın altına yine imza atıldı. Gazetecilerin sokakta, meydanda tartaklanmasını, hoş değil ama gördük. Olmamalıydı, ama oldu. İnşallah bir daha olmaz. Fakat TBMM’de bir gazetecinin iteklenmesi nedir ya? Bir milletvekili, parti yöneticisi tarafından iteklenmesi nedir? Meclis’te. Bu gazeteciler işini yapıyor. Gazetecileri itekleyeceğinize, herkes işini yapsın da Sinan Ateş cinayeti de aydınlansın. Bütün teröristlerin ayakkabı numaralarını biliyorsun, Sinan Ateş cinayetinin katilini, azmettireni, karar verilen merkezi bilmiyorsun. Böyle bir şey olabilir mi?

Bahçeli'ye tepki: Sen bırak, mahkeme işini yapar

Kapatma davası ile ilgili Devlet Bey, dün Anayasa Mahkemesi’ne direktif verir gibi, talimat verir gibi, ‘HDP hızla kapatılmalı, kapısına kilit asılmalı’ diyor. ‘Aksi durum teröre hizmet eder’ diyor, Anayasa Mahkemesi’ne. Bu olmaz. Mahkeme işini yapsın. Ama siyaset, mahkemeye ayar veremez. Seçim öncesi yargı eliyle siyasi belirsizlik yaratılamaz. Yargı eliyle siyasetin dizayn edilmesi, bu ülkeye yapılabilecek en büyük yanlıştır. Herkes işini yapsın. ‘Yargı üzerinde bir vesayet var diyoruz’ Sayın Bahçeli. Erdoğan yargıya yeterince tasallutta bulunuyor, basınç uyguluyor. Sen bırak, Mahkeme işini yapar. Beğenirsin beğenmezsin.

Emeklilikte yaşa takılanlarla alay etmeyi bırakın artık. Ya sen dedin Erdoğan, temmuz ayında dedin. Dilimizde tüy bitti; ‘EYT, EYT, EYT.’ Toplumsal bir hak arayışında güçlü bir platform oluştu. Önce şiddet ile karşı çıktın, temmuzda dedin ki ‘1 Ekim’de Meclis açılınca bunu halledeceğiz’. Hatta bazı yerlerde hâlâ ‘Hallettim’ falan da diyor. Ne hallettin? 4 ay geçti. Dün de demiş ki ‘Emeklilikte yaş sınırını çözdük.’ Çözmedik. Ben bilmiyorum. Yasa geldi mi Meclis’e, geldi de geçti mi, ben bilmiyorum böyle bir şey Erdoğan. ‘Çözeceğim.’ Ne zaman? ‘Mayıs’ın başında inşallah.’ Seçime gelirken rüşvet. Kafa, iyi kafa değil. Yemezler. O bir kere onların ak sütü gibi hakkı. Ve daha fazla gecikilmesine de tahammülümüz yok.'

Vehaber Menu
Bakan Kurum: Çağrımız, mümkün olduğunca vatandaşımız D-400 karayolunda trafiğe çıkmaması, zorunluluk halinde ise yardım ekiplerimize öncelik vermelerini rica ediyoruz Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Yaşadığımız süreç son bir asırda yaşadığımız en büyük felakettir. Depremin ilk anından itibaren tüm ekiplerimiz harekete geçti. Bu deprem 13,5 milyon vatandaşımızı etkilemiş durumda. Gaziantep’te 581 yıkık bina var, can kaybı 468 oldu. Deprem bölgedeki 10 ilimizi doğrudan etkilemiştir" dedi. MSB'den açıklama: "Depremi fırsat bilen terör örgütü PKK, Öncüpınar Hudut Karakoluna roketli saldırı düzenledi" Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Tel Rıfat’tan Öncüpınar Hudut Karakoluna düzenlenen roketli saldırıya karşılık verildiğini' bildirdi. Torun'dan Ataşehir Belediyesi’ne başlatılan soruşturmayla ilgili açıklama: Fotoroman Süleyman yine başladı belediyelerimizin üzerinden algı yaratmaya! CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Ataşehir Belediyesi’ne başlatılan soruşturmayla ilgili “Fotoroman Süleyman’ bir süre durmuştu. Bir süre böyle beklemişti. Şimdi yine başladı belediyelerimizin üzerinden algı yaratmaya. Ataşehir Belediye Başkanımız tüm süreçte çok defa soruşturma geçirdi müfettişlerce incelendi. Geçmiş bütün yılları değerlendirildi, hiçbir şey bulunamadı. Aradan 10 yıl geçti, sanki mal bulmuş mağribi gibi buradan bir şey yaratmaya çalışıyorlar ama boşuna, bulamazlar, bulamayacaklar. Sadece ve sadece seçim yaklaştıkça belediyelerimizi algıyla karalamaya, kötülemeye çalışıyorlar. Çünkü belediyelerimizin hizmetlerini kıskanıyorlar. Bizde onlara yedirecek belediye başkanı yok. Diz çökecek belediye başkanı yok” dedi. TİP'li Sera Kadıgil: AKP'li erkekler için uygulanan koruma kararları kadınlardan esirgeniyor! Türkiye İşçi Partisi Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, Canan Semiz’in, yaklaşık 3 yıldır boşanmaya çalıştığı ve hakkında defalarca kez koruma kararı aldırdığı; koruma kararını ihlal etmesine rağmen zorlama hapsi kararının bir türlü çıkarılmadığı Serdar Semiz isimli erkek tarafından öldürülmesini Meclis gündemine taşıdı. Kadıgil, “AKP'li erkekler için uygulanan koruma kararları kadınlardan esirgeniyor. AKP’nin erkekleri için ivedi şekilde uygulanan koruma tedbir kararlarından faydalanamadığı için kadınlar katlediliyor” dedi. İyi Parti Sözcüsü Zorlu'dan Sinan Ateş açıklaması: Katiller ve onun arkasındaki güçler ortaya çıkarılana kadar Meral Akşener, bu davanın takipçisi olacak İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara’da uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in Bursa’daki ailesine taziye ziyaretinde bulundu. İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Bu soruşturma aşaması hak ettiği şekilde yürüyene kadar, katiller ve onun arkasındaki güçler ortaya çıkarılana kadar İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bu davanın takipçisi olacaktır. Merhum Sinan Ateş’in kıymetli eşiyle görüşme gerçekleştirmişlerdi, bugün de kederli ailesiyle kıymetli annesi, babası, kardeşleriyle bir araya geldi, taziye dileklerini iletti, yanında olacağını ve takipçisi olacağını söyledi” dedi. Sinan Ateş soruşturmasında yeni tespitler: Saldırı yeri ve kaçış güzergâhı telefon imajında çıktı Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in Ankara'da öldürülmesi sonrası açılan soruşturmada yeni bulgular tespit edildi. Elde edilen dijital materyallerde saldırı yeri, kaçış güzergahı bulunurken, şüphelilerin saldırı yerinden konum bilgisi paylaştığı belirlendi. Erkan Baş'ın giydiği kazak antikomünistlerin hedefi oldu Ensonhaber ve Ekşi Sözlük gibi platformlarda Erkan Baş'ın kazağının "Tommy Hilfiger" olduğu, fiyatının 1500 TL olduğu iddiasına yer verildi. Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı adayımız 13 Şubat'ta açıklanacak Selahattin Demirtaş'tan Kılıçdaroğlu'na canlı yayında 'Seçimden sonra Saray'ı kadınlara tahsis etmek iyi olmaz mı?' sorusu soruldu, Kılıçdaroğlu, 'Bence gayet güzel bir öneri, kendisine teşekkür ederim. Haksız bir şekilde içeride tutulduğunu biliyorum' yanıtını verdi. Beştaş: Anayasa çok açık, Erdoğan aday olamaz HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden adaylığının hukuksuz olduğunu belirterek, "Anayasa çok açık. Hiçbiri şunu düşünmedi; geçici bir madde koyması gerekirdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçtikten sonra bu süre şartı dese anlaşılır. Ama önüne arkasına bir şey koymamış, önceki maddeyle aynı. Bu nedenle aday olamaz" dedi. Ahmet Şık'tan bakanlara Doğukan Çep ve Serdar Öktem sorusu: Cinayetin, Sinan Ateş'in uyuşturucu kaçakçılığına tepki göstermesiyle ilgisi var mı? TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Sinan Ateş cinayeti soruşmasıyla ilgili, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a, "Cinayetin, siyasi saikleri haricinde bir yönden uyuşturucu kaçakçılığı ve narko-terör faaliyetlerine Sinan Ateş'in tepki göstermesiyle ilgisi var mı? Cinayetin talimatını verenlere yönelik araştırma, birkaç alt düzey yöneticiyle geçiştirilecek ve Susurluk benzeri olaylara bir yenisi mi eklenecektir, yoksa bu tali planlayıcıların talimat aldığı isimler de hangi mevkide olurlarsa olsun yakalanacaklar mıdır" sorusunu yöneltti.