Ankara'da simit 5 TL oldu

Ankara Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş, yılbaşında 3 liradan satılan simidin bu haftadan itibaren 5 lira olacağını duyurdu. Delibaş, 'Bazı esnaf 6 TL’den simit satıyor. Maliyetleri karşılamada zorlanıyoruz' ifadelerini kullandı.
Ankara'da simit 5 TL oldu
2022-08-10 21:10:25   Güncelleme: 2022-08-10 21:10:25    

Ankara Pideciler Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf ve Sanatkarlara Odası Başkanı Savaş Delibaş, yılbaşından bu yana işçi, enerji ve hammadde maliyetlerindeki artışın fiyatlara yansıdığını belirterek Ankara'da simide zam geleceğini açıkladı.

Delibaş'ın açıklamalarına göre; yılbaşında liradan satılan simit bu haftadan itibaren 5 TL olacak. Ankara Simitçiler Odası'nın zam talebine bu hafta sonuna kadar onay gelmesini bekleniyor.

Sputnik’e konuşan Delibaş, 'Aşırı artan maliyetler nedeniyle halihazırda 4 TL'den satılan 90 gram simit fiyatının artışı için talepte bulunmuştuk. Tüm maliyetlerimiz artarken biz kafamıza göre artış yapamıyoruz. Bağlı bulunduğumuz üst kuruluşların bu zammı onaylaması gerekiyor. Bu talebimiz onaylandı ve biz şimdi resmi yazıyı bekliyoruz. Yazının gelmesi ile birlikte bu hafta sonunda itibaren simit fiyatı artacak' dedi.

Girdi maliyetlerindeki artış ile birlikte esnafın zor durumda olduğunu belirten Delibaş 'Simit için kullanılan ham madde fiyatlarına her geçen gün zamlanıyor. Kiralar aldı başını gitti. Asgari ücrete yıl içinde iki defa zam geldi. Bununla birlikte işçi maliyetleri arttı. Doğalgaz ve elektrik fiyatları yüksek. Biz zam talep ettik ama bu talebimiz onaylanıncaya kadar maliyetlerimiz yeniden arttı. Şimdi simit 5 TL olacak. Bazı esnaf 6 TL’den simit satıyor. Maliyetleri karşılamada zorlanıyoruz' ifadelerini kullandı.

Vehaber Menu
ENAG: Yıllık enflasyon yüzde 186'ya yükseldi Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), eylül ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre enflasyon, eylülde yüzde 5.30 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 186.27 olurken, yılbaşından itibaren enflasyon yüzde 101.63 olarak gerçekleşti. Alkole zam Tekel Bayileri Platformu Başkanı Aybaş, bir alkollü içki grubuna daha zam geldiğini duyurdu. Dünya yazarı: Asgari ücrete en az yüzde 80 zam gelecek Dünya gazetesi yazarı Şeref Oğuz, seçime giderken, seçim ekonomisinin uygulanacağını belirtti. Oğuz yazısının "Asgari ücrete en az yüzde 80 zam gelecek" başlıklı bölümünde şu ifadelere yer verdi: Dolar/TL haftaya rekorla başladı Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrası dolarda yükseliş sürüyor. Dolar/TL kuru haftaya yeni rekorla başladı. Merkez Bankası politika faizini bir puan düşürerek yüzde 12'ye çekti, dolar yükseldi Merkez Bankası politika faizini bir puan düşürerek yüzde 12'ye çekti. Banka böylece iki ay üst üste toplam iki puanlık faiz indirime gitti. Merkez Bankası, mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğu mesajını verdi. Prof. Dr. Güneş: Türkiye'deki gerçek enflasyon oranı dünyanın en yüksek enflasyon oranı Ekonomist Prof. Dr. Hurşit Güneş, "Türkiye'deki gerçek enflasyon oranı dünyanın en yüksek enflasyon oranı" değerlendirmesini yaptı. Alkole ve sigaraya zam Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği (TBYD) Başkanı Erol Dündar, bir alkol grubunun daha zam yaptığını açıkladı. Alkol ürünlerine gelen yüzde 25 ile 30 arasındaki zammın ardından bir gruba ait sigaraya da 1.50 TL zam geldi. Alkole zam geliyor Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, eylül ayı içinde alkollü içeceklere zam geldiğini duyurdu. ENAG: Yıllık enflasyon yüzde 181 Akademisyenlerin ve ekonomistlerin bağımsız biçimde oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), ağustos ayında enflasyonun yüzde 5,86 arttığını belirterek, yıllık enflasyonun yüzde 181,37 olduğunu bildirdi. İstanbul Planlama Ajansı: 4 kişilik bir ailenin İstanbul’da yaşama maliyeti 23 bin 586 lira İstanbul Planlama Ajansı (İPA) raporuna göre; İstanbul’da 4 kişilik bir ailenin ağustos ayında ortalama yaşam maliyeti 23 bin 586 liraya yükseldi. İstanbul’da yaşama maliyetinin son 12 yılda artış oranı ise yüzde 101,69 oldu.