Antalya'da orman yangını: 'Yaralılar var, hayvanlar öldü'

Antalya'nın Manavgat ilçesinde, birçok noktada orman yangını çıktı. Müdahalenin sürdüğü yangın bölgesinde alevler, yerleşim yerleri ve tarım alanlarına da sıçradı.
Antalya'da orman yangını: 'Yaralılar var, hayvanlar öldü'
2021-07-28 16:34:00   Güncelleme: 2021-07-28 17:37:08    

Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 12.00 sıralarında çıkan orman yangını rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

Bölgede çok sayıda kişiye ait zeytinlik, defne ve badem bahçelerinin yanı sıra ormanlık alanda da etkili olan yangına, havadan ve karadan da müdahaleye başlandı.

Yangın, bölgedeki yerleşim yerleri ve tarım alanlarının yanı sıra hayvanların barındığı noktalara da yayıldı.

Bölgeyi tamamen duman kaplarken, yangın söndürme uçağı ve helikopterin yanı sıra Orman İşletme Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri tarafından alevlere müdahale ediliyor.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, şu ana kadar can kaybı olmadığını belirtti. Böcek, '27 yıllık yöneticiyim, ben böyle bir yangın görmedim' dedi.

Dört mahallenin boşaltıldığı bilgisini veren Böcek, 'Önlemlerimizi almaya çalışıyoruz. Şu ana kadar can kaybı yok. Herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor, inşallah en kısa zamanda söndürürüz. 4 noktada birden yangın çıkması düşündürücü. Acaba kundaklama var mı? Bunu araştıracaklardır, Sayın Valim bunu araştırtacaktır. Bunu kısa zamanda öğrenmiş oluruz' dedi.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi Antalya'daki korkunç yangını Odatv'ye anlattı. Yangının 7 - 8 noktada birden çıktığını belirten Bahşi 'Her tarafı sardı Evrenseki'nin etrafını çevirmiş durumda. Yangın büyüdükçe büyüor. Poyraz da yangını etkiliyor. Birçok ev yandı yaralılar var hayvan öldü' dedi.

İNSANLAR AĞLIYOR

Yangının kontrol altına alınabilecek gibi olmadığını kaydeden Bahşi '3 tane helikopterle söndürülmeye çalışılıyor. Damla damla su taşımak gibi bu. Belediyeler araçlarını gönderdi ama yapacak bir şey yok. Bazı mahallerde yangın söndürüldü ama bulunduğumuz yer hala yanıyor. Etrafta ağlayan insanlar var' ifadelerini kullandı.

 

DURUM ÇOK VAHİM

Yangın bölgesinde durumun vahim olduğunu vurgulayan Bahşi 'Durum çok vahim. Devlet yeteri kadar seferber olamadı. Can kaybı yok hastaneler tedbir amaçlı boşaltıldı. Bir hastaneye kadar alevler dayandı' şeklinde konuştu.

ŞEHİRDEN KAÇIŞ

Belediye başkanı ile beraber yangın bölgesinde olduklarını söyleyen Bahşi 'Vatandaşlar kurtarabildikleri hayvanları yüklemişler şehirden kaçıyorlar. 70 yaşındaki bir amca ağlıyor. gidecek yerim de yok ben ne yapacağım diye  Devlet bir an önce seferber olmalı insanların malları da canların bir parçası' diye ekledi.

AFAD: 30 KİŞİ ETKİLENDİ

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ise yangına ilişkin şu açıklamayı yaptı: '28 Temmuz 2021 tarihinde Antalya Manavgat ilçesi Yeniköy mevkiinde ormanlık alanda yangın çıkmıştır. Yangına havadan ve karadan müdahale edilmektedir. Yürütülmekte olan söndürme çalışmalarında 1 uçak, 19 helikopter, 192 arazöz ve 2 dozer görev yapmaktadır. SAKOM’dan alınan bilgiye göre yangından 30 vatandaşımız etkilenmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından bölgeye 7 ambulans, 2 UMKE ve 1 mobil komuta aracı sevk edilmiştir.

BAŞKANLAR NE DEDİ

Habertürk televizyonunda konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 'Böylesi hiç olmamıştı. 4 bölgede başlaması düşündürücü' ifadelerini kullandı. 

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen yangına ilişkin CNN TÜRK yayınında 'Akılalmaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik' dedi.

KAYMAKAM: EVLER BOŞALTILDI

Manavgat'ın Yeniköy, Sarılar, Bahçelievler ve Sorgun bölgesinde de 4 noktada yangın çıktığı öğrenildi. Sarılar Mahallesi'ndeki orman yangını, yerleşim yerlerine de sıçradı. Manavgat Kaymakamlığı Yeniköy Mahallesi'ndeki yerleşim yerlerinin tahliye edilmesi için Muhtar Abdullah Zeki Kavuklu'ya talimat verdi.

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, 'Yangın yerleşim yerlerine doğru ilerliyor. Yangın nedeniyle Evrenseki, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki bazı evler boşaltıldı' dedi. 

Yangında bazı ev ve arabaların yandığı görüldü.

BAKAN BÖLGEYE GELİYOR 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de Manavgat'taki orman yangınına müdahaleyi yerinde yönetmek üzere helikopterle bölgeye hareket etti. Antalya Valisi Ersin Yazıcı da kara yoluyla Manavgat'a geçti.

450 İŞÇİ GÖREV YAPIYOR

Antalya'nın Manavgat ilçesinde saat 12.00 sıralarında 4 ayrı noktada başlayan orman yangını rüzgarın da etkisiyle hızla büyürken, ekipler yangını söndürmek için büyük çaba harcıyor. Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, ilçedeki yangınlara 2 uçak, 15 helikopter, 111 arazöz, 6 dozer ve 450 orman işçisiyle müdahale edildiğini bildirdi.

 

HASTANE BOŞALTILDI

Yangın, bölgedeki özel bir hastanenin yakınına kadar geldi. Alevlerin sirayet etme ihtimaline karşılık hastane tahliye edildi.

Yatan hastalar başka bir hastaneye nakledilirken, alevler orman işletme ve itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle, hastaneye ulaşmadan kontrol altına alındı.

Hastanenin Genel Müdürü Eşref Karamızrak, yangının hastane yakınına kadar geldiğini, ekiplerin müdahalesiyle hastaneye ulaşmadığını, tedbir amaçlı olarak da yatan hastaların başka hastanelere nakledildiğini söyledi.

SMANİYE VE ADANA

Öte yandan Osmaniye’nin Kadirli ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıkarken, bölgeye söndürme ekipleri sevk edildi. İlçeye bağlı Karatepe ve Bozkuyu köyleri arasındaki ormanlık alanda, saat 13.00 sıralarında, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda yangın söndürme ekibi sevk edildi. Ekipler, rüzgarın da etkisiyle yayılan yangını kontrol altına almak için çalışma başlattı.

Adana'nın Sarıçam ve Çukurova ilçelerindeki ormanlık alanlarda da yangın çıktı. Sarıçam'da alevler, kısmen kontrol altına alınırken, Çukurova'daki yangına havadan ve karadan hala müdahale ediliyor.