'Antidepresanlar olumlu durumlar karşısında da hissizleşmeye neden olabilir'

Yapılan yeni bir araştırma, yaygın kullanımı olan antidepresanların, insanlarda, 'hissizleşme' sorununa sebep olabileceğini gösterdi.
2023-01-23 15:07:08   Güncelleme: 2023-01-23 15:07:08    

The Guardian’da yer alan habere göre, çalışmada yer alan sağlıklı gönüllülerin üç hafta boyunca selektif serotonin gerialım inhibitörü (SSRI) ilaçlardan kullandıktan sonra olumlu ya da olumsuz geri bildirimlere karşı daha az tepki verdikleri görüldü. Olumsuz duygulara karşı, 'körelmenin' ilaçların insanları depresyondan iyileştiren tarafı olduğu bilinse de olumlu durumlara karşı hissizleşmek bir yan etki olarak belirtildi.

Araştırmayı yapanlardan Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Barbara Sahakian, 'Bir açıdan bu antidepresanların çalışma şekli olabilir. Depresyon yaşayanların hissettiği duygusal acının bir kısmını alıyor ancak maalesef keyifli duyguların da bir kısmını alıyor' dedi.

Prof. Sahakian, bulgular sonucunda hastaların ilaç seçimlerinde daha dikkatli olmaya karar verebileceğini söyledi.

Vehaber Menu
Europol'den 28 ülkede sahte ilaç operasyonu: 349 kişi gözaltına alındı Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (Europol) koordinasyonunda 28 ülkede gerçekleştirilen "sahte ilaç" ve "doping maddesi" operasyonlarında 349 kişinin gözaltına alındığı, 10.5 milyondan fazla sahte ürüne el konulduğu bildirildi. Türkiye'de antidepresan kullanımı yüzde 70 arttı, gençler ekonomiden kaygı duyuyor Sağlık Bakanlığı’nın verileri, 2020’ye kadarki 11 yılda antidepresan kullanım miktarının yaklaşık yüzde 70 arttığını gösteriyor. İlaca zam; eczane kâr oranları artırıldı İlaca zam geldi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre eczacıların kâr oranları artırıldı. Alkolün yan etkilerini önleyen 'akşamdan kalma hapı' üretildi İçki tüketimi sonrasında oluşan baş ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi etkilerin azaltılmasını hedefleyen bir ilaç üretildi. Alkolün vücutta çözülmesini hızlandıran hap, alkol moleküllerinin yüzde 70'ini henüz karaciğere ulaşmadan parçalıyor. İnsan ömrünü 200 yıla çıkarabilecek ilaç geliştiriliyor: 10 yıl içinde raflarda olabilir Yüzyıllarca yıl yaşayan insanlar fikri her ne kadar bilim kurgu senaryosu gibi görünse de yakın bir gelecekte bu mümkün olabilir. Bilim insanları, insan ömrünü 200 yıla çıkarmayı hedefleyen bir ilacın geliştirildiğini açıkladı. SMA hastalarının ilaç giderlerinin SGK tarafından karşılanması için aranan kriterler Resmi Gazete'de SMA hastalarının ilaç giderlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanması için aranan kriterlere ilişkin tebliğ, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. 'Ağrı kesici kullananların yüzde 66'sı, ilacı doktora sormadan alıyor' Türk Böbrek Vakfı'nın İstanbul'da 10 ilçeyi kapsayacak şekilde yaptığı araştırmada doktora sormadan "tavsiye ile" ağrı kesici ilaç kullananların oranının yüzde 66'yı bulduğu anlaşıldı. 1067 katılımcı ile yüz yüze yapılan anket çalışmasında, eğitim durumu yüksek olanlar da dahil, arkadaş eş dost tavsiyesi ile ağrı kesici kullanıyor. Antidepresan kullanımında artış Psikiyatri Uzmanı Dr. Seda Yavuz, antidepresan kullanımının son 10 yılda arttığını, son 1 yılda ise pike ulaştığını kaydetti. Yavuz, yoğun stresin psikolojik hastalıklarına neden olabileceği uyarısında da bulunarak, “Yoğun stres, beyinde biyokimyasal değişiklikler neden olabiliyor. İşte o zaman bir hastalık oraya çıkar” dedi. 'İstediğin ilaç yok' diyen eczacıya bıçak çekti Adana'da bir kişi, talep ettiği ilacın olmadığını söyleyen eczacıya bıçak çekti. Eczacı ile çalışanını tehdit eden saldırgan, çevredekilerin tepkisi üzerine kaçtı. Gübre ve zirai ilaç satışları geçici olarak durdu Döviz kurlarında yaşanan sert yükseliş, ham maddesinin önemli bir kısmı ithal olan gübre ve zirai ilaç şirketlerinin bayilere fiyat verememesi ve satışları geçici olarak durdurmasına yol açtı.