Araştırma: Lahananın tadı, anne karnındaki bebeklerin bile yüzünü ekşitiyor

Lahananın tadından hoşlanmıyorsanız, yalnız değilsiniz. Bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırma, lahana tadının anne karnındaki bebeklerin dahi yüzünü ekşittiğini kanıtladı.
Araştırma: Lahananın tadı, anne karnındaki bebeklerin bile yüzünü ekşitiyor
2022-09-23 21:09:32   Güncelleme: 2022-09-23 21:09:32    

Yüksek besleyici değerler ve içerdiği vitaminler nedeniyle sağlığa faydalarıyla bilinen lahana, ne yazık ki tadıyla sevilen sebzeler arasında değil. Yapılan bir araştırma lahananın güçlü tadının fetüslerde dahi hoşnutsuzluk yarattığını ortaya koydu.
Durham Üniversitesi'nden araştırmacılar, anne karnındaki bebeklerin farklı tatlara nasıl tepki verdiğini inceledi. Ultrason taramasıyla yapılan araştırmada bebeklerin lahana gibi yiyeceklerin acı tatına yüzlerini ekşiterek tepki gösteriği ortaya çıktı.
Psychological Journal dergisinde yayınlanan makalede bilim insanları, annenin tükettiği yiyecek ve içeceklerden oluşan tat ve kokuların, 32 ila 36. gebelik haftaları arasında bebeği çevreleyen amniyotik sıvıda bulunduğunu belirtti.
Annelerden 4D ultrason görüntüleme sırasında herhangi bir şey tüketmemesini isteyen bilim insanları, denek anneleri iki gruba ayırdı. Birinci gruptaki annelere havuç tadı içeren bir kapsül, ikinci gruptaki annelere ise lahana tadı veren kapsül verildi.
Kapsüllerin verilmesinden sonra ultrasonda bebeğin nasıl tepki verdiğini gözlemleyen araştırmacılar, havuç kapsülü alan annelerin karnındaki bebeklerde gülümseme ifadesi, lahana kapsülü verilen annelerin bebeklerinde ise yüz ekşitme ifadesi tespit etti.
Makalede, 'Tek dozluk bir kapsülün anne tarafından tüketimi yoluyla aktarılan tatlara ceninlerin verdiği tepkinin ilk doğrudan kanıtını, kare kare fetal yüz hareketlerini ölçerek raporladık' denildi.
 

Vehaber Menu
Sokakta silahlı saldırıya uğrayan MHP Kartal İlçe Başkan Yardımcısı Erkan Hançer hayatını kaybetti İstanbul Sancaktepe'de alışveriş yaptığı marketten çıktığı sırada silahlı saldırıya uğrayan MHP Kartal İlçe Başkan Yardımcısı Erkan Hançer, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Doğum yapan Suriyeli kız 13 yaşında çıktı! Diyarbakır’da Suriye uyruklu 13 yaşındaki kız çocuğu, hastanede doğum yaptı. Küçük kızın anne ve babası ile evlendiği kişi ve onun anne ve babası hakkında "Zincirleme nitelikli cinsel istismar" suçundan 20’şer yıl hapis istemiyle dava açıldı. 'Birini arayacağım' diyerek telefonu istedi, 'Hadi eyvallah' diyerek alıp kaçtı Antalya'da 15 yaşındaki B.Y.T isimli bir çocuk, cami çıkışında yanına yaklaştığı 61 yaşındaki İsmail Bozdağ'dan "birini arayacağını" söyleyerek istediği cep telefonunu alıp kaçtı. Polisin yakaladığı B.Y.T, gözaltına alındı. Burkina Faso'da askeri darbe Burkina Faso'da askeri darbe oldu. Devlet Başkanı Paul Henri Damiba görevden alındı. Ordu, anayasanın askıya alındığını, hükümetin ve parlamentonun feshedildiğini duyurdu. Fırat Çakıroğlu davasında tutuksuz yargılanan sanığa ağırlaştırılmış müebbet talebi 20 Şubat 2015'te, Ege Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun bıçaklanarak öldürülmesi öldürülmesiyle ilgili yargılanan C.B. hakkında mütalaa açıklandı. Savcı, ‘Kasten öldürmeye yardım' ve 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma' suçlarından C.B. hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 20 yıla kadar hapis cezası istedi. Sarallar suç örgütüne operasyon: Yöneticilerden biri yakalandı İstanbul'da 'Sarallar' suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda örgütün yöneticilerinden biri yakalandı. Yakalanan kişinin örgütün yaptığı çok sayıda silahlı eylemin azmettiricisi olduğu tespit edildi. Barış Pehlivan’dan “Thodex” uyarısı: Henüz bilmediğimiz kirli bir pazarlık dönüyor ve bu “son dakika” haberleri bir yerlere mesaj gibi duruyor Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, binlerce kişiyi milyarlarca lira dolandırdığı ifade edilen Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer için resmi iade talebinin kaleme aldığı köşe yazısından sonra yapılmasına tepki gösterdi. Avcılar'da 24 saatlik su kesintisi İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) bağlı İSKİ Genel Müdürlüğü, Avcılardaki 10 mahalleden 8'ine 24 saat su verilmeyeceğini açıkladı. Kesintinin Haramidere'deki su baskınlarının önüne geçmek amacıyla sürdürülen çalışmalar kapsamında isale hatlarının deplase edilmesinden kaynaklandığı belirtildi. Diyarbakır’da kaçırılan bir kuyumcu ölü bulundu Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde iddiaya göre alacak verecek meselesi nedeniyle kaçırılan kuyumcu ölü bulundu. 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu’nun katili Murat Ayhan cezaevinde intihar etti Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu’nu öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Mustafa Murat Ayhan'ın tutuklu bulunduğu cezaevinde intihar ettiği öğrenildi.