Arda Turan taciz suçlamasıyla yeniden yargılanacak

İstinaf mahkemesi, futbolcu Arda Turan'ın yargılandığı taciz davasında verilen beraat kararını bozdu. Arda Turan aynı suçlama ile yeniden yargılanacak.
Arda Turan taciz suçlamasıyla yeniden yargılanacak
2021-01-19 23:25:48   Güncelleme: 2021-01-19 23:25:48     DHA

İstanbul Emirgan'daki bir eğlence mekanında 10 Ekim 2018'de futbolcu Arda Turan ile şarkıcı Berkay Şahin arasında yaşanan kavgaya ilişkin dava, 11 Eylül 2019 tarihinde karara çıkmıştı.

İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi, Arda Turan hakkında Özlem Şahin'e yönelik 'cinsel taciz' suçundan beraat kararı vermişti. Mahkeme, Arda Turan'a 'Korku kaygı veya panik yaratacak şekilde silahla ateş etmek', 'Ruhsatsız silah bulundurmak' ve 'Kasten yaralama' suçlarından ise toplam 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası vermişti.

Ancak bu suçlardan hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmişti. Berkay Şahin'in, Arda Turan'a karşı 'hakaret' suçundan tepki olarak işlenmesi sebebiyle ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmişti.

Karara itiraz

Karar sonrasında Berkay ve eşi Özlem Şahin avukatları aracılığıyla 'cinsel taciz' yönünden verilen beraat kararına itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren İstanbul 25. Bölge Adliye Mahkemesi de yerel mahkemenin kararının bozulmasına hükmetti.

19 Kasım 2020'de İstinaf Mahkemesi'nce verilen kararda, Arda Turan'ın olay öncesinde Özlem Şahin'i tanımadığını, medeni durumunu bilmediğini söylediği, ancak Berkay Şahin ve eşi Özlem Şahin'in ise Arda Turan ile daha önceden aynı yerde oturup yemek yediklerini, birbirlerini tanıdıklarını söyledikleri belirtildi.

Arda Turan ile Özlem Şahin arasında bir konuşma geçtiğinin her iki tarafın beyanıyla sabit olduğu, Arda Turan'ın çarptığı için özür dilediğini ifade ettiği kaydedildi.

Kararda, taraflar arasında geçen konuşma içeriğinin ortamın kalabalık olması nedeniyle tanıklar tarafından duyulmasının mümkün olup olmadığı, duydularsa tanıklardan sorulmasının zaruri olduğu vurgulandı.

Ayrıca Özlem Şahin'in konuşmadan sonraki hal ve tavırlarının da tanıklardan sorulması, taraflar arasında geçmişe dayalı bir husumet veya çıkar çatışmasının bulunup bulunmadığının taraflardan ve tanıklardan ayrıca sorularak açıklattırılması gerektiği kaydedilerek 'Bu hususlarda yeterli tartışma yapılmadan ve soruşturma aşamasında beyanları alınan Burak Yılmaz ve Onur Ürkmez'in tanık olarak beyanları alınmadan eksik araştırmayla karar verildiği' belirtildi.

Dosya yeniden yerel mahkemede

Kararda, 'cinsel taciz' suçunun kuşkuya yer olmayacak şekilde olduğuna kanaat getirilmesi halinde, Arda Turan için 'Basit yargılama usulü' ile yönünden yeniden değerlendirilmesi gerektiği de ifade edildi.

İstinaf başvurusunu yerinde gören üst mahkeme, kararın bozulmasına ve yeniden incelenerek hüküm kurulmak üzere yerel mahkemeye gönderilmesine hükmetti. Berkay Şahin ve Özlem Şahin'in avukatı Umut Köroğlu, 'Eksik hususlar vardı, yeterince araştırma yapılmadan karar verildiği yolundaki itirazımız kabul edildi. Cinsel taciz yönünden yargılama yeniden yürüyecek' dedi.

Vehaber Menu
BİM’den Sabah gazetesine iki sayfa ilan: Güveninize teşekkür ederiz BİM, Sabah gazetesine iki sayfalık ilan vererek, "Güveninize teşekkür ederiz" dedi. Yenilik Partisi Genel Başkanı Yılmaz saldırıya uğradığı anı anlattı: 'Arkamı döndüm bıçağı çekti' Parti genel merkezinde bıçaklı saldırıya uğrayan Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz saldırı anını anlattı. Bill Cosby'e 5 kadından yeni taciz suçlaması Ünlü komedyen ve oyuncu Bill Cosby hakkında Lili Bernard, Eden Tirl, Jewel Gittens, Jennifer Thompson ve Cindra Ladd yeni iddialarda bulundu. Beş kadın, Cosby tarafından taciz edildiğini veya saldırıya uğradığını ileri sürdü. Google'da 2022’nin en çok aranan kelimeleri Google, 2022'de dünyanın en çok arananlarını paylaştı. Birinci sırada Wordle, ikinci sırada ise Hindistan vs İngiltere bulunuyor Ağrı'nın ardından Çankırı'da 2 zincir market şubesi kapatıldı Çankırı'da zincir marketlere yönelik denetim yapan zabıta ekipleri, 2 market şubesini "evrak eksikliği" nedeniyle kapattı. Son kullanma tarihi geçmiş ürün sattığı ve etiket ile kasa fiyatları arasında fark bulunduğu iddia edilen 3 şubeye para cezası uyguladı. Yenilik Partisi lideri Öztürk Yılmaz, ofisinde bıçaklı saldırıya uğradı Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz ofisinde bıçaklı saldırıya uğradı. İstanbul'da bir kişi ormanda dövülerek öldürüldü: 5 şüpheli gözaltında İstanbul'da, dövülerek öldürülen 54 yaşındaki Tayyar Kaya'nın katil zanlısı olduğu iddia edilen 5 şüpheli adliyeye sevk edildi. Olayın sahte para alışverişi nedeniyle oluşan husumet sonucu meydana geldiği, Tayyar Kaya'nın otomobille kaçırılıp ormanlık alanda dövüldükten sonra sokağa bırakıldığı öğrenildi Cübbeli Ahmet'ten Hiranur Vakfı'ndaki "6 yaşında imam nikâhı ve istismara" tepki: Bunu ben dinde görmediğim gibi aklım da almıyor Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'yi altı yaşındayken 29 yaşındaki müridiyle imam nikahıyla evlendirmesi hakkında, “Bunu ben dinde görmediğim gibi aklım da almıyor” yorumunu yaptı. Ağrı'da 5 zincir market daha mühürlendi Ağrı Belediyesi, denetimlerin ardından 5 zincir marketi eksik evrak ibraz ettiği gerekçesiyle mühürledi. Kentte mühürlenen zincir market sayısı 10'a yükseldi. Cips paketine muska yazıp kandırdığı 18 yaşındaki kızı kaçıran 70 yaşındaki hoca: "Benim 10 yıldır erkekliğim yok" Mehmet Ataş isimli vatandaş, 18 yaşında kızı Ayşenur Ataş'ın, Kahraman adlı kendini hoca olarak tanıtan 70 yaşındaki yaşlı bir adama kaçtığını iddia ederek Müge Anlı'dan yardım istedi. Baba Ataş, Kahraman isimli hocanın verdiği muskayı canlı yayında Müde Anlı'ya verdi. Anlı, muskayı açtığında içinden bir cips paketine sarılmış gazetenin iddia bülteni çıktı. O anlar herkesi şaşırttı.