ATEİSTLERE HAKARET EDEN, HEDEF GÖSTEREN YENİ AKİT'E SUÇ DUYURUSU

Ateizm Derneği, Yeni Akit gazetesinin internet sitesinde yayınlanan 'Ateizmin evreleri nelerdir? Ateistler herkese saygılı mıdır?' isimli haberde ateistleri aşağıladığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.
Ateistlere hakaret eden, hedef gösteren Yeni Akit'e suç duyurusu
2020-06-04 11:37:03   Güncelleme: 2022-04-09 00:43:09    


Dernek avukatı Mehmet Türkaslan tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan dilekçede, 11.02.2020 tarihinde www.yeniakit.com.tr’de yayınlanan 'Ateizmin evreleri nelerdir? Ateistler herkese saygılı mıdır?' isimli haberde ateist vatandaşlara yönelik ağır ithamlarda bulunulduğu ve hakaretler edildiği belirtildi.
 
Dilekçede şu ifadelere yer verildi:
 
'İfadelerden ve yazının bir bütün halinde bağlamından açıkça görüleceği üzere, sanki bilimsel bir gerçeklikten bahsediliyor gibi ateist olan vatandaşlarımızın hiçbir ahlaki değerinin bulunmadığı, cinayet işleyebilecekleri gibi ithamlarda bulunulmuş ve hakaretler edilmiştir.

Yine içeriğin bir bütün halinde değerlendirilmesinde, Anayasadan ve modern hukuk normlarından doğan herhangi bir inanca sahip olmama özgürlüğündeki vatandaşların aşağılandığı ve topluma tehlikeli oldukları belirtilerek halkın bir kesimi olan bu vatandaşlarımızın din farklılığına dayanılarak alenen aşağılandığı görülmektedir.'

Suç duyurusu dilekçesinde söz konusu haberde Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesinde yer alan 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçu işlendiği belirtilerek, şüpheli ve tespit edilecek tüm şüpheliler hakkında gerekli tahkikatın yapılarak haklarında kamu davası açılması talep edildi.

Foto Galeri Videolar Son Dakika Haberler Video Kategori Foto Kategori Vehaber İletişim Künye Şikayet Menü