AYHAN BORA KAPLAN SORUŞTURMASINDA KILIÇDAROĞLU'NUN DANIŞMANI DA TUTUKLANANLAR ARASINDA

Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında gizli tanık Serdar Sertçelik’in iddiaları ve yurt dışına kaçırılmasından sorumlu tutulan gözaltına alınan ikisi emniyet müdürü, biri komiser olmak üzere 7 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanlığını yapmış olan Ramazan Kubat da yer aldı.
Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında Kılıçdaroğlu'nun danışmanı da tutuklananlar arasında
2024-05-20 14:56:26   Güncelleme: 2024-05-20 14:56:26    

Gazeteci Alican Uludağ’ın aktardığına göre, Kubat’ın gizli tanık Serdar Sertçelik'in çakarlı araçla yurt dışına kaçırılmasında rol almakla suçlandı. 

Eski MHP Ankara İl yöneticisi olan Kubat, 2022'de Kılıçdaroğlu'nun danışmanı olmuştu.

Kubat'ın sosyal medya hesabı X'teki sayfasında halen 'Cumhuriyet Halk Partisi 7. Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Danışmanı' yazıyor.

Dün yaşanan gelişmeler

Ayhan Bora Kaplan davasındaki gizli tanık Serdar Sertçelik'in iddiaları sonrasında soruşturma başlatılarak görevden alınan Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Öner, yardımcısı Şevket Demircan ve ardından komiser Ufuk Gültekin gözaltına alınmıştı. Ancak Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Öner, önceki gün yurt dışına çıkış yasağı verilerek serbest bırakıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, daha sonra Sertçelik'in yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılması ile ilgili olarak 1'i komiser 4 kişinin daha gözaltına alındığını duyurdu. Soruşturma kapsamında Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğündeki sorguları tamamlanan 7 şüpheli, savcılık ifadesi için dün Ankara Adliyesi’ne getirildi. Gözaltındaki ikisi emniyet müdürü, biri komiser olmak üzere 7 şüpheli, savcılık ifadelerinin ardından 'yargı görevini yapanı etkileme', 'göreve ilişkin sırrın açıklanması' ve 'suçluyu kayırma' suçlamalarından sevk edildikleri nöbetçi 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

Tutuklananlar arasında Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, yardımcısı Şevket Demircan ve komiser Ufuk Gültekin de bulunuyor. Kaplan'ı yurt dışına kaçarken Esenboğa Havalimanı'nda gözaltına almıştı.

T24'ün Ayhan Bora Kaplan dosyası

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Ayhan Bora Kaplan ve 5 örgüt yöneticisi hakkında ''suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek'', ''kasten adam öldürme'', ''nitelikli kasten adam öldürme'', 'kasten yaralama'', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma'', ''nitelikli yağma'', ''eziyet', ''suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme'', ''suç üstlenme'' ve ''suçluyu kayırma'' suçlarından 1'i ağırlaştırılmış 2'şer kez müebbet ve 169 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istendi. Diğer 55 sanık için de çeşitli sürelerde hapis cezası talep edildi.

Foto Galeri Videolar Son Dakika Haberler Video Kategori Foto Kategori Vehaber İletişim Künye Şikayet Menü