facebook twitter whatsapp

Bahçeli, isim vermeden AKP'li Ünal'a tepki gösterdi: Talihsiz, tarifsiz ve temelsiz bir yanlışın pençesindedir

Partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'Bugün konuştuğumuz Türkçe'yle düşünce üretemeyiz' diyen AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal'a tepki gösterdi. Bahçeli, 'Cumhuriyet'in Türk kültürüne, Türk diline, düşünme setlerimize zarar verdiğini iddia edenler talihsiz, tarifsiz ve temelsiz bir yanlışın pençesindedir' dedi.
Bahçeli, isim vermeden AKP'li Ünal'a tepki gösterdi: Talihsiz, tarifsiz ve temelsiz bir yanlışın pençesindedir
2022-10-25 16:29:11   Güncelleme: 2022-10-25 16:29:11    

Konuşmasında isim vermeden Ünal'ın sözlerine tepki gösteren Bahçeli, 'Cumhuriyet'in Türk kültürüne, Türk diline, düşünme setlerimize zarar verdiğini iddia edenler talihsiz, tarifsiz ve temelsiz bir yanlışın pençesindedir. Önyargıların hükmüyle, ideolojik katılıklarla Cumhuriyet'in anlaşılması ve anlatılması mümkün değildir. Bugünkü Türkçe'mizle düşünce oluşturamayacağımızı söylemek gerçekleri çarpıtmaktır, nesnel gelişmelere aykırıdır, dilimizi karalamaktır, nihayetinde özgüven eksikliğidir' ifadelerini kullandı. 

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal ne demişti?

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, gençlik buluşması ve konferans etkinlikleri kapsamında 8. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’na katılmış ve burada yaptığı konuşmada,  'Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye’de yaşanmıştır. Mesela Fransız Devrimi her şeyi yıkmıştır ama lügate yani dile dokunmamıştır. Yine en sert devrimlerden bir tanesi MAO’nun Çin’de yaptığı kültürel devrimdir ve o da dile dokunmamıştır. Ama maalesef bir kültür devrimi olarak cumhuriyet bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünmemizi yok etmiştir.' demişti.

Vehaber Menu
devlet bahçeli devlet bahçeli mahir ünal mahir ünal