Bakan Nebati: Türk Lirası'nı değerli hale getirirseniz sanayi yavaşlar, işsizlik olur

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 'Türk Lirası'nı değerli hale getirirseniz sanayi yavaşlar, işsizlik olur' dedi.
Bakan Nebati: Türk Lirası'nı değerli hale getirirseniz sanayi yavaşlar, işsizlik olur
2023-01-23 14:48:28   Güncelleme: 2023-01-23 14:48:28    

Bakan Nebati, katıldığı televizyon yayınında gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Nebati, döviz kurlarına ilişkin 'Şöyle bir alışkanlık da oluşmuş sizin sorularınızdan da bunu anlıyorum tutmak için ne yapıyorsunuz. Şimdi 2017’den itibaren dolar karşısında Türk Lirası sürekli değer yitirmiş, yani reel değer açısından bakmak lazım.

Bu ne demektir, Türkçesi şudur, Türk Lirası ne kadar çok değerli olursa siz yurt dışına o kadar çok ithalatta bulunursunuz. Türkiye’de üretim yapmanıza ihtiyaç kalmaz, çünkü paranız çok değerli, getirir satarsınız.

2021’in sonunda Türk Lirası’nın değeri TÜFE bazında %47’lere kadar düşmüş yani çok değersiz hale gelmiş. Bu optimal nokta tüm bu dışsal ve içsel etkenlerin bir araya geldiği kur seviyesidir' değerlendirmesini yaptı.

Sistem devam edecek mesajı

Nureddin Nebati, enflasyonda düşüşüğün devam edeceğini söyleyerek 'Enflasyonla mücadelede biz geleneksel yöntemleri kullanıyor olsak bunun sonucu sanayi, üretimin durmasıdır. Bunun sonucu işsizliğin patlamasıdır' dedi.

Nebati, mevcut politikaların seçim sonrasında AKP'nin kazanması halinde devam edip etmeyeceğine ilişkin 'Sayın Cumhurbaşkanımız Allah’ın izniyle iktidarına devam edecek. Sayın Cumhurbaşkanımız olduğu sürece Türkiye ekonomi modeli bu performansını sürdürmeye devam eder. Seçimden sonra da yolun devam eder. Faiz artırımı olmayacağı gibi bütçe disiplininden taviz verilmez' ifadelerini kullandı.

EYT

Nebati, 'EYT tabi ki bütçe üzerinde yüktür. Bu yükün karşılanmasının iyi hesaplanması altyapısının iyi oluşturulması lazım ki bütçe üzerindeki yük baskı oluşturmasın. Onun için de yaklaşık 5 milyona yakın emekli ihtimali var. Bunların yüzde 40’ı bu yıl, 2 milyon 250 bin emekli olma hakkına sahip olacaklar. Şimdi yükü rakam olarak ifade etmeyim, bütçe üzerine iyi bir yük olduğunu, rahatlığımız şundan kaynaklanıyor kaynağını biz oluşturarak yeni yıla girdik. O anlamda çok çok rahatız' dedi.

Vehaber Menu
Nebati: Enflasyonun boynunu kırdık Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "yüksek enflasyon hepimizin canını yakmış olsa da aldığımız önlemlerle onun da boynunu aşağı doğru kırmış durumdayız" dedi. Nebati: 2022, en kötü yıl olarak tarihe geçecek Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "2022, en kötü yıl olarak tarihe geçecek. 100 milyar dolar dış ticaret açığı, 50 milyar dolar cari açık söz konusu ama çok şükür bu zor dönemi geride bırakıyoruz" dedi. Nebati: Türkiye Ekonomi Modeli sayesinde ardı ardına rekorlar kırmaya başladık Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli sayesinde yatırım, istihdam, üretim ve ihracatta rekorlar kırdıklarını söyledi. Nebati: Türkiye'ye yönelik kara para soruşturması söz konusu değil Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Ülkemize yönelik bir kara para soruşturması açılması ya da ülkemizin FATF kara listesine alınması kesinlikle söz konusu değildir" ifadelerini kullandı. Nebati: Kimse 'Beni enflasyona ezdirdiler' diyemez Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kastamonu ziyaretinde yaptığı açıklamada kimseyi enflasyona ezdirmediklerini söyledi. Bakan Nebati, Binali Yıldırım ve madencileri hastanede ziyaret etti Bakan Nebati, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde tedavisi gören AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Milletvekili Şamil Ayrım ve 6 madenciyi ziyaret etti. Bakan Nebati: Benimle uğraşmanızın handikapları var, alaylı ve mektepliyim Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, "Benimle uğraşırsanız şöyle bir handikapınız var: Alaylı ve mektepliyim. Ben Doçent Doktor Nureddin Nebati'yim" dedi. Nebati: Asgari ücrette artış enflasyonun üzerinde olacak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, aralık ayından itibaren enflasyonun düşeceğini belirterek, "Enflasyon Türkiye'nin tek başına problemi değil, dünyanın problemi. Avrupa resesyona doğru gidiyor" dedi. Nebati: Salgın öncesi döneme göre istihdamını en fazla artıran ülke Türkiye olmuştur Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati enflasyona yönelik olarak "Ekonomide durgunluğa yer vermeden vatandaşların alım gücünü artırmaya yönelik mücadeleyi kararlılıkla devam ettiriyoruz. Enflasyonu da yeneceğiz. Yıl sonundan itibaren de bu düşüşü daha net şekilde hissetmeye başlayacağız" dedi. Nebati: Her zaman olduğu gibi sokağa inerek vatandaşlarımız ve esnafımızla bir aradayız İstanbul'da 'Yüz Yüze 100 Gün' programına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ardından vatandaşlarla ve esnafla bir araya geldi.