Bergen'in başrol oyuncusu Farah Zeynep Abdullah'tan filmi yayınlatmayan Kozan Belediye Başkanı Özgan'a 'IQ testli' yanıt

Türk sinemasında uzun süredir merakla beklenen 'Bergen' filmi, sanatçıyı öldüren kocası Halis Serbest'in yaşadığı Kozan' da gösterime girmeyecek. Belediye Başkanı Özgan, 'Vizyona hiç girmeyen film nasıl yayından kaldırılır? Araştırdım film şiddet içeriyor, bu nedenle ilçede hiç yayınlanmayacak' dedi.
Bergen'in başrol oyuncusu Farah Zeynep Abdullah'tan filmi yayınlatmayan Kozan Belediye Başkanı Özgan'a 'IQ testli' yanıt
2022-03-06 12:56:44   Güncelleme: 2022-03-06 12:56:44    
Adana'nın Kozan ilçesinde yaşayan Halis Serbest tarafından öldürülen sanatçı Bergen'in hayatını anlatan film izleyiciyle buluştu. Filmin Kozan ilçesinde vizyona girdiği ancak daha sonra kaldırıldığı iddiaları sonrası Belediye Başkanı Kazım Özgan açıklama yaptı.
Filmin ilçede henüz vizyona girmediğini ancak sinema yöneticilerinin yayınlanması için rezervasyon yaptırmış olabileceğini söyleyen Özgan, Bergen filminin şiddet içerdiğini bu nedenle yayınlanmasına izin vermeyeceğini ifade etti:
 
Sinemada bizim bir stratejimiz var. Mesela kırsal bölgelerimizde 180 çocuğumuzu aldık, Eren Bülbül'ün hayatını konu alan filmi izlettik. Gençlerimize yönelik sosyal Hürkuş gibi filmler getiriyoruz. Birinci amacımız ticaret değil, birinci amacımız gençlerimize vizyon vermek. Hürkuş nedir? Uçağın fabrikasını, geçmişte yapılmasının projesidir. Malazgirt nedir? Doğu Roma'nın en önemli yıkımının altında Anadolu'ya Türklerin gelişini ifade eden bir savaştır.
 
Biz köy okullarımızdan ücret almıyoruz. Ben Bergen'i yeni öğrendim. Bir gün önce 'Konu ne?' dedim, sinemayla ilgilenenler hikayesini anlattılar. Burada bir şiddet var. Ben bu şiddeti niye çocuklarıma anlattırayım? Niye onlar bunu dikkate alsınlar? İsterse oradan milyonlar kazanayım, ben istemem. Öğrenmelerini doğru bulmam. İlçede böyle bir film yayınlanmayacak.
 
Çevik kuvvet gelip sinemayı kapattığı yönde iddialar ortaya atıldı. Tamamen asparagas. Film vizyona girmedi ki, çevik kuvvet gelsin. Beni arayanlara 'Öyle uygun görülmüş' dedim. Bunun altına ne aranıyor bilmiyorum. Yıllar önce yaşanmış bir hikaye, herhalde hukuk gerekeni yapmış. Daha çok izlensin diye bunun reklamını mı yapıyorlar acaba? Benim kimseden çekinecek halim yok. Allah’tan başka kimseden çekinmem, korkmam. Sadece neden budur. Burada gala da olmayacaktı. Rezerve edilmiş olabilir benim haberim yokken. Bana gelip söylediler, edebilirler vazgeçeriz. Bu normal ticaretin getirdiği bir şey.

Farah Zeynep Abdullah, Bergen filmini yayınlatmayan Kozan Belediye Başkanı'na 'IQ testi' gönderdi

Bergen'in başrol oyuncusu Farah Zeynep Abdullah, 'Araştırdım film şiddet içeriyor, bu nedenle ilçede hiç yayınlanmayacak' diyen Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan'a IQ testiyle yanıt verdi.
Vehaber Menu