Bilim insanları 48 bin 500 yaşındaki bir virüsü canlandırdı

Dünyanın koronavirüs pandemisinden geçtiği dönemde, bilim insanlarının 48 bin 500 yaşındaki bir virüsü canlandırdığı haberi geldi. Araştırma ekibi, kutupların erimesiyle insanlara bulaşma potansiyeli bulunan kadim virüslerin ortaya çıkıp canlanabileceği uyarısını yaptı.
Bilim insanları 48 bin 500 yaşındaki bir virüsü canlandırdı
2022-11-25 17:07:17   Güncelleme: 2022-11-25 17:07:17    


Uluslararası bir araştırma ekibi, şimdiye kadar canlandırılan en eski virüsü hayata geri döndürdü.
On binlerce yıl boyunca donmuş halde kalan virüsleri yeniden canlandıran bilim insanları, kutuplardaki sürekli donmuş toprak tabakasının (permafrost) erimesinin buradaki virüsleri açığa çıkarmasının insanlık için tehdit oluşturabileceği uyarısını yaptı.

Canlı organizmaları enfekte edebiliyor

Sibirya permafrostunda keşfedilen eski çağlardan kalma 9 virüsün laboratuvar ortamında amipleri enfekte etmesini gözlemleyen ekip, bu virüslerin hala canlı organizmaları enfekte edebileceğini belirtti.
Rusya, Fransa ve Almanya'dan bilim insanlarının yer aldığı ekip, daha önce 30 bin yaşında iki vürüsü canlandırmıştı, bu kez yeni keşfedilen virüslerin en eskisinin yaklaşık 50 bin yaşında olduğunu duyurdu.

'Bir dünya rekoru'

New Scientist dergisine konuşan ekip üyesi ve Fransa'daki Aix-Marseille Üniversitesi araştırmacısı Jean-Michel Claverie, '48 bin 500 yaş; bu, bir dünya rekoru' dedi.
Ancak 250 milyon yıllık olduğu söylenen bakterileri yeniden canlandırdıklarını iddia eden başka araştırmacılar da var.
Ekibin tarih öncesi çağlara ait virüslerle ilgili araştırmasının ön baskısı kasım başında yayımlandı.
Ekip tarafından canlandırılan virüslerin tamamı pandoravirüs türünden, yani amipler gibi yalnızca tek hücreli organizmaları enfekte edebilen dev virüs grubundan.

Hapsolmuş virüsler ortalığa saçılabilir

Lakin 9 kadim virüsün tamamının permafrostta onbinlerce yıl geçirdikten sonra hala canlı hücrelere bulaşabilme kabiliyetine sahip olması, şu anlama geliyor: Orada hapsolmuş olan ve bitkiler, hayvanlar ve hatta insanlara bulaşma potansiyeli bulunan diğer virüsler de açığa çıkabilir ve yeniden canlanabilir.
 

'Gerçek bir tehlike'

'Gerçek bir tehlike var. Her gün bakteri ve virüsler ortaya çıkıyor' diyen Claverie, bugüne dek potansiyel tehlike düzeyinin kesin olarak belirlenmesinin mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

Zombilerin dirilişi gibi

Rusya, iklim değişikliği kaynaklı permafrostun erimesi sonucu ortaya çıkabilecek tehlikeler konusunda uzun zamandır uyarıda bulunuyor.
Kuzey Kutup Konseyi'nin kıdemli Rus temsilcisi Nikolay Korchunov, 2021'de RT'ye verdiği demeçte, 'yüzyıllardır hatta binlerce yıldır derinden donduktan sonra eriyen toprağın zombi bakteri ve virüslerin bazı canlı sporlarını içerebileceğini' söyledi.
Vehaber Menu
Minibüs büyüklüğünde asteroit geçişlerinden biri: Dünya'ya 3600 kilometre yaklaştı Minibüs büyüklüğündeki 2023 BU, bugüne kadar Dünya'ya en çok yaklaşan asteroitlerden biri oldu. Asteroit, Dünya'ya 3600 kilometre yaklaştı "Bugün Dünya’ya doğru bir Güneş fırtınası başlayacak" Bilim insanları, Güneş atmosferinde koronal delik olarak bilinen 'kanyon benzeri' bir boşluğun, bugün Dünya’ya doğru bir Güneş fırtınası başlatacağını açıkladı. Uzmanlara göre, sürekli bir yüklü parçacık akışı bu boşluktan yayılabilir ve saatte 3 milyon kilometreye varan yüksek hızla ilerleyebilir. Kanlı Ay tutulması nedir, bugünkü tutulmanın özelliği ne? Bugün Kuzey ve Orta Amerika, Asya ve Okyanusya bölgelerinden görülebilecek Tam Ay Tutulması yaşanıyor. Laboratuvar üretimi olan kan, ilk kez bir insana nakledildi Laboratuvar üretimi olan kanı, klinik çalışma kapsamında ilk kez bir insana nakledildi. Dünyanın en küçük televizyonu üretildi: Posta pulu büyüklüğünde ABD’li bir start-up şirketi dünyanın en küçük televizyonunu üretti. Tiny Circuits adlı şirket, 15 mm ve 26 mm ekranlara sahip iki yeni tasarımını tanıttı. Minik televizyonlar fiyatları ile de dikkat çekti. Son ayların en güçlü Güneş patlaması: 'Dünya'yı etkileyebilir' ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Güneş üzerindeki son aylarda görülen en kuvvetli patlamayı tespit etti. Uzmanlar, Güneş'teki patlamanın Dünya'yı etkileyebileceği yönünde uyarıda bulundu. 'Güneş fırtınası yarın Dünya'yı vurabilir, sorunlar yaşanabilir' Dünya yarın küçük çaplı bir Güneş fırtınasıyla karşı karşıya olması bekleniyor. Fırtınanın boyutu küçük olsa da elektrik şebekeleri ve uydularda hafif sıkıntılar yaşanabilir. Avrupa Uzay Ajansı: '2021 QM1' Dünya'ya çarpmayacak Avrupa Uzay Ajansı'ndan iyi haber geldi. Daha önce dünyaya çarpacağı sanılan 2021 QM1 adlı asteroidin yörüngesi incelendi Mavi Gezegen'in güzergahında olmadığı tespit edildi. Yani 2052 için endişe edilen asteroidin dünyaya çarpma riski artık yok. Dünyanın en büyük bakterisi bulundu: Çıplak gözle görülebiliyor Bilim insanları, gözle görülüp bir cımbızla tutulabilecek büyüklükte bir bakteri türü bulduklarını açıkladı. Yüzümüzde yaşayan akarlar evrimleşiyor: İnsanların bir parçası haline geldiler Bilim insanlarına göre, insanların yüzlerinde yaşayan ve cilt dokusu üzerinde çiftleşen küçük parazitler, insanlarla simbiyotik bir varlık paylaşan canlılara evrimleşiyor.