Bozdağ: Cumhurbaşkanımızın adaylığı Anayasal hakkıdır, önünde hiçbir engel yoktur

TİP'in ve bazı hukukçuların Erdoğan'ın yasalara göre aday olamayacağını açıklamasının ardından Bozdağ açıklama yaptı.
Bozdağ: Cumhurbaşkanımızın adaylığı Anayasal hakkıdır, önünde hiçbir engel yoktur
2023-01-19 11:57:01   Güncelleme: 2023-01-19 12:39:57    

 'Adalet Bakanı Bekir Bozdağ (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı adayı olmasıyla ilgili): Sayın cumhurbaşkanımızın adaylığı anayasal hakkıdır. Hiçbir hukuki engel söz konusu değildir çünkü sayın cumhurbaşkanımız, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk cumhurbaşkanı olarak 2018'de seçilmiştir ve şu anda yapılacak seçim ikinci seçimdir.'

- Kaldı ki bu yorumu yapanlar, yürürlük maddesine baktığında; anayasanın 75, 77 ve cumhurbaşkanı seçime ilişkin 101'inci maddesinin yürürlük tarihini çok net bir şekilde 2018'de yapılan cumhurbaşkanı ve parlamento seçimiyle yürürlüğe girdiğini ifade ediyor. Dolayısıyla 101'inci maddenin ilk uygulaması anayasaya göre de 2018'de olmuştur. İkinci uygulaması da 2023'te olacaktır.

Hukukçular ve TİP anayasadaki maddeleri referans göstermişti

TİP sözcüsü Sera Kadıgil ve genel başkanı Erkan Baş yaptığı açıklamada bazı maddeleri referans göstermişti.

Hukukçular ne dedi?

'Yargıtay Onursal Daire Başkanı Hamdi Yaver Aktan da 'Anayasanın 101. maddesinin ikinci fıkrasında ‘Bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir’ diye düzenleme var. Bu düzenleme daha sonra yapılan değişikliklerle olsa bile bir değişikliğe uğramadı aynı yerinde duruyor' diye konuştu.

'Cumhurbaşkanı üçüncü defa aday olamaz. Hukuken olamaz. Bir kişi iki defadan fazla seçilemez' diyen Anayasa hukukçusu Süheyl Batum, 'Özetle; ya görev süresi normal şekilde biter ve Erdoğan bir daha cumhurbaşkanı olamaz, ya kendi seçimleri yeniler ve yine aday olamaz ya da muhalefete gel sen de beraber yapalım der, 360’ı bulur, erken seçime gidilir, o zaman Erdoğan yeniden aday olabilir. Başka bir yol yok' ifadelerini kullandı.

Yaşananları 'cambazlık' olarak değerlendiren eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan da, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan iki kez seçildi. Bir daha seçilemez. İstisnası var; erken seçim. O da Meclis tarafından erken seçim kararı alınırsa geçerli' sözlerini kaydetti.

Vehaber Menu