Büyükçekmece'de dev yarıklar oluştu: 'Her gün 10 santim kayıyor'

Büyükçekmece'de değeri 15 milyon lira olduğu belirtilen villaların bulunduğu lüks sitenin bazı bölümleri yan tarafa yapılan inşaat nedeniyle kaymaya başladı. Sitede dev yarıklar oluşurken villalar yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya geldi.
Büyükçekmece'de dev yarıklar oluştu: 'Her gün 10 santim kayıyor'
2022-02-14 16:40:57   Güncelleme: 2022-02-14 16:40:57     © DHA

İstanbul'da Büyükçekmece Karaağaç Mahallesi'nde 20 yıl önce yapılan site içindeki villalardan bazıları son günlerde yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. İzmir merkezli bir inşaat firmasının lüks sitenin hemen yanında yapımına başladığı inşaat nedeniyle 15 milyon lira değerindeki villalardan bazılarının bahçesindeki toprak istinat duvarıyla birlikte kaymaya başladı. Yaklaşık 10 gün içinde büyük yarıkların oluştuğu villaların bahçesinde havuz, su depoları ve ortak kullanım alanı olan binalar kullanılamaz hale geldi.

'Burası yıkıldı yıkılacak'

Site sakinlerinden Ali Yılmaz yarıkların oluşma nedeni ve karşı karşıya oldukları tehlikeler hakkında konuştu. Ulaştıkları yetkililerden yardım alamadıklarını ifade eden Yılmaz, 'Yaklaşık 20 yıldır burada oturuyoruz. Bizim alt tarafımızda bir proje inşaatı başladı. Burada düzensiz yapılan çalışmalar sonucu 15 gün önce bizim mevcut olan bahçe duvarımızın altı çok fazla oyuldu. Bizim defalarca uyarılarımıza rağmen, burası çökecek dememize rağmen bize gerekenin yapılacağı söylendi. Ama 15 gün içinde gelinen durum bu, defalarca aramamıza rağmen de kimse gelmedi. Burası her an yıkıldı yıkılacak. Aşağıda da çalışmaya devam ediliyor. Onlar içinde büyük bir risk bizim içinde. Ne yapılacak belli değil şu an beklemedeyiz' diye konuştu.

'Her gün 10 santim kayıyor'

Yılmaz, her geçen gün kaymaya devam eden toprak nedeniyle evlerin de yıkılma tehlikesi altında olduğu söyledi. Duvarın kontrollü bir şekilde yıkılması gerektiğini ifade eden Yılmaz, 'Ana evimize bir şey olmasından korkuyoruz. Burası kontrolsüz bir şekilde yıkılırsa ana evimize de bir şey olacak. En azından bir tedbir alınmasını istiyoruz. Bu duvar yıkılacaksa da kontrollü bir şekilde yıkılsın. Neredeyse her gün 10 santim kayıyor belki birkaç gün sonra komple yıkılmış halde göreceğiz burayı. Buradaki evlerin değeri 15 milyon TL civarında. Aynı şekilde buna yakın birkaç tane daha sıralı evler var. Can güvenliğimiz tehlikede, belediye geldi evde oturmayın boşaltın diyor. Bu kadar kolay olmaması lazım' dedi. Bahçesinde dev yarıkların oluştuğu site havadan görüntülendi.

Vehaber Menu
BİM’den Sabah gazetesine iki sayfa ilan: Güveninize teşekkür ederiz BİM, Sabah gazetesine iki sayfalık ilan vererek, "Güveninize teşekkür ederiz" dedi. Yenilik Partisi Genel Başkanı Yılmaz saldırıya uğradığı anı anlattı: 'Arkamı döndüm bıçağı çekti' Parti genel merkezinde bıçaklı saldırıya uğrayan Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz saldırı anını anlattı. Bill Cosby'e 5 kadından yeni taciz suçlaması Ünlü komedyen ve oyuncu Bill Cosby hakkında Lili Bernard, Eden Tirl, Jewel Gittens, Jennifer Thompson ve Cindra Ladd yeni iddialarda bulundu. Beş kadın, Cosby tarafından taciz edildiğini veya saldırıya uğradığını ileri sürdü. Google'da 2022’nin en çok aranan kelimeleri Google, 2022'de dünyanın en çok arananlarını paylaştı. Birinci sırada Wordle, ikinci sırada ise Hindistan vs İngiltere bulunuyor Ağrı'nın ardından Çankırı'da 2 zincir market şubesi kapatıldı Çankırı'da zincir marketlere yönelik denetim yapan zabıta ekipleri, 2 market şubesini "evrak eksikliği" nedeniyle kapattı. Son kullanma tarihi geçmiş ürün sattığı ve etiket ile kasa fiyatları arasında fark bulunduğu iddia edilen 3 şubeye para cezası uyguladı. Yenilik Partisi lideri Öztürk Yılmaz, ofisinde bıçaklı saldırıya uğradı Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz ofisinde bıçaklı saldırıya uğradı. İstanbul'da bir kişi ormanda dövülerek öldürüldü: 5 şüpheli gözaltında İstanbul'da, dövülerek öldürülen 54 yaşındaki Tayyar Kaya'nın katil zanlısı olduğu iddia edilen 5 şüpheli adliyeye sevk edildi. Olayın sahte para alışverişi nedeniyle oluşan husumet sonucu meydana geldiği, Tayyar Kaya'nın otomobille kaçırılıp ormanlık alanda dövüldükten sonra sokağa bırakıldığı öğrenildi Cübbeli Ahmet'ten Hiranur Vakfı'ndaki "6 yaşında imam nikâhı ve istismara" tepki: Bunu ben dinde görmediğim gibi aklım da almıyor Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'yi altı yaşındayken 29 yaşındaki müridiyle imam nikahıyla evlendirmesi hakkında, “Bunu ben dinde görmediğim gibi aklım da almıyor” yorumunu yaptı. Ağrı'da 5 zincir market daha mühürlendi Ağrı Belediyesi, denetimlerin ardından 5 zincir marketi eksik evrak ibraz ettiği gerekçesiyle mühürledi. Kentte mühürlenen zincir market sayısı 10'a yükseldi. Cips paketine muska yazıp kandırdığı 18 yaşındaki kızı kaçıran 70 yaşındaki hoca: "Benim 10 yıldır erkekliğim yok" Mehmet Ataş isimli vatandaş, 18 yaşında kızı Ayşenur Ataş'ın, Kahraman adlı kendini hoca olarak tanıtan 70 yaşındaki yaşlı bir adama kaçtığını iddia ederek Müge Anlı'dan yardım istedi. Baba Ataş, Kahraman isimli hocanın verdiği muskayı canlı yayında Müde Anlı'ya verdi. Anlı, muskayı açtığında içinden bir cips paketine sarılmış gazetenin iddia bülteni çıktı. O anlar herkesi şaşırttı.