CHP: Üniversite mezunları iş bulana kadar maaş ödensin

CHP, üniversite mezunlarına iş bulana kadar, '16 yaşından küçük işçiler için uygulanan asgari ücretin brüt tutarının yarısı kadar' ödeme yapılmasını önerdi
CHP: Üniversite mezunları iş bulana kadar maaş ödensin
2018-04-02 11:26:42   Güncelleme: 2018-04-02 11:26:42    

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üniversite mezunlarına iş bulana kadar 12 ay boyunca, öğrenci bursuna eşdeğer miktarda ödeme yapılması için Kanun Teklifi verdi. Üniversitelerden mezun olan gençlerin hemen iş bulamadığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, iş arayan üniversite mezunlarına 16 yaşından küçük işçiler için uygulanan asgari ücretin brüt tutarının yarısı kadar ödeme yapılmasını önerdi.

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İşsizlik Sigortası Kanunu’na Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’nde, üniversitelerden mezun olan gençlere iş bulmalarını kolaylaştırmak için 12 ay boyunca, öğrenci bursu kadar ödeme yapılmasını önerdi.

Gürer, genç nüfusa sahip olan Türkiye’de işsiz gençlerin sayısının giderek arttığına dikkat çekti. Üniversitelerden mezun olan her 5 gençten ancak 1’inin iş bulabildiğine vurgu yapan Gürer, genç işsizlerin oranının yüzde 25’leri bulduğunu ifade etti. Üniversiteden mezun olanların hemen iş bulamadığını belirten Gürer, gençlerin ailelerinden maddi durumu kötü olanların bulunduğunu, öğrencilerin mezun olur olmaz gelirsiz duruma düştüğünü, gençlerin iş ararken yaptığı masrafların da ailelere büyük bir külfet getirdiğini belirtti.

Umutsuzluğa sürükleniyorlar
Çoğu gencin iş bulamadığı gibi, iş ararken arama masraflarını karşılayacak maddi durumlarının da olmadığını vurgulayan Gürer, bu durumdaki gençlerin umutsuzluğa sürüklendiğini söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 'En az 12 ay boyunca iş aramaları için ve masraflarını da karşılamaları için her ay az da olsa bir destek umutlarını artırıcı olacaktır' ifadesini kullandı.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, TBMM Başkanlığına sunduğu Kanun Teklifi’nde 4447 Sayılı Kanun’un 50’inci maddesindeki değişiklik önerisi şöyle: 'Yükseköğrenimini tamamlayarak Kuruma iş başvurusunda bulunanlara mezuniyet tarihlerini takip eden ayın beşinden başlamak üzere 12 ay boyunca işsizlik ödeneği verilir. Bu şekilde ödenecek işsizlik ödeneği miktarı, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 39’uncu maddesine göre on altı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde ellisidir.'

***

KPSS tek şart olsun

Gürer, kamuya memur alımında sadece KPSS puanının kriter alınması için de TBMM Başkanlığı’na Kanun Teklifi verdi. Gürer, Kanun Teklifinde, her yurttaşın eşit olduğuna değinerek, 'Devlette memur olmak isteyenler eşit şartlarda yarıştırılmalı veya seçilmelidir. Nüfuzuna göre devlet memurluğu paylaştırılmamalıdır' dedi.

Vehaber Menu