CHP'den TÜİK'e: 'Verilerin açıklanmaması intihar vakalarını azaltmıyor'

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Genel Başkan Başdanışmanı Deniz Demir, son bir haftada yaşanan bazı intihar vakalarını anımsatarak Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK), 'TÜİK, intihar vakalarını neden açıklamıyor' sorusunu yöneltti.
CHP'den TÜİK'e:
2023-01-25 19:18:16   Güncelleme: 2023-01-26 03:34:39    

Demir, son bir haftada farklı illerde yedi kişinin intihar etmesine dair yaptığı açıklamada, 'Bu buhrandan çıkışın yolu iktidar değişimiyle olacak, ülkemiz, AKP’den sonra rahatlayacak' dedi.

TÜİK verileri açıklamıyor

Demir, artan enflasyonun, hayat pahalılığının, yoksulluğun ve işsizliğin, yurttaşları daha mutsuz bir noktaya getirdiğini vurgularken TÜİK'in 2019’dan sonraki verileri açıklamadığını belirtti.

Açık kaynaklardaki verilere göre gençlerde intihar oranının arttığını söyleyen Demir, 'Bu veriler ışığında yapılacak bilimsel çalışmalar oldukça önemli, ancak veriler bilim insanlarından kaçırıldığı için vaka gerekçeleri tespit edilemiyor, bu konuda akademisyenler tarafından yapılacak sosyolojik, psikolojik ve ekonomik tahliller kadük kalıyor' ifadelerini kullandı.

'Ülkemiz AKP'den sonra rahatlayacak'

Artan intiharlara dair iktidar partisi AKP’nin hiçbir adım atmadığını belirten Demir, 'Verilerin açıklanmaması intihar gerekçelerini saklasa da intihar vakalarını azaltmıyor' dedi.

Demir, 'Kendi elleriyle yarattıkları yoksulluk düzeni ve derinleşen ekonomik krizin sorumlusu kendileri değilmiş gibi hareket ediyorlar' diyerek AKP’ye tepki gösterdi. Umutsuzluk ve buhran halinden çıkışın iktidar değişimiyle mümkün olacağının altını çizen Demir, 'Ülkemiz, AKP’den sonra rahatlayacak' ifadesini kullandı.

Vehaber Menu
İsviçre polisi, 7’inci kattan atlayan 5 kişilik ailenin ‘toplu intihar’ ettiği görüşünde İsviçre polisi, geçen hafta 7'inci kattan atlayan ve 4’ü ölen, birisi ağır yaralanan 5 kişilik ailenin “toplu intihar kararı” ile bu eylemde bulunduğu görüşünün öne çıktığını duyurdu. İstanbul'da AVM otoparkında kız arkadaşını öldürüp intihar etti Bakırköy'de tartıştığı kız arkadaşını vurarak öldüren bir kişi, aynı silahla yaşamına son verdi. İntihar notu bırakan genç trafik kazasında öldü Kadıköy D-100 Karayolu'nda bariyerlere çarparak parçalanan lüks otomobili kullanan 17 yaşındaki Saltuk Buğrahan Demir, feci şekilde hayatını kaybetti. Saltuk Buğra Demir'in evden intihar notu bırakarak kaçtığı iddia edildi. Boşanma aşamasındaki eşi ve ailesinden 3 kişiyi yaralayıp intihar etti Bursa'nın İnegöl ilçesinde, bir süredir ayrı yaşadığı eşi ile ailesinden 2 kişiyi silahla yaralayan, kayınpederini de öldüren damat intihar etti. Hastanede tedavi altına alınan kayınpeder Behçet C. hayatını kaybetti Babasına koronavirüs bulaştırıp ölümüne neden olduğunu düşünen 17 yaşındaki çocuk intihar etti ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan 17 yaşındaki Anthony Reyes Jr isimli bir çocuk, babasına koronavirüs bulaştırıp ölümüne neden olduğu düşüncesiyle kendisini suçlayarak depresyona girdi. Travmayı atlatamayan genç, canına kıydı. Cemaat yurdunda kalmaya, namaz kılmaya zorlanan Tıp öğrencisi Enes Kara intihar etti Elazığ'da, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara, gelecek kaygılarını ve ailesinin zoruyla kaldığı cemaat yurdunda yaşadığı baskıyı anlattığı bir video çektikten sonra yaşamına son verdi. İzmir'de tartıştığı kişiyi öldüren uzman çavuş intihar etti İzmir’in Karşıyaka ilçesinde alacak-verecek meselesi yüzünden tartıştığı şahsın tabancayla vurarak öldüren uzman çavuş intihar etti. İntihara kalkışan adam, yanlışlıkla kendisini ikna etmeye çalışan 14 yaşındaki kızını öldürdü Kırıkkale'de, intihara kalkışan adamın kolundan seken kurşun, oda kapısının ardından babasını ikna etmeye çalışan kızının göğsüne isabet etti. Genç kız olay yerinde yaşamını yitirirken, kolundan yaralanan E.K., hastanede tedaviye alındı Kapalıçarşı'da döviz bürosu sahibi borcundan dolayı intihar etti! İstanbul Fatih'te bulunan tarihi Kapalıçarşı'da döviz bürosu sahibi bir kişi iş yerinde intihar etti. EGM: Polis intiharlarının arttığı yönündeki iddialar doğruları yansıtmıyor Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), bazı basın-yayın kuruluşlarında yer alan "intihar eden polis sayısında artış yaşandığı" yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı. EGM'nin açıklamasında, söz konusu iddiaların ve paylaşılan verilerin doğruları yansıtmadığı kaydedildi. Açıklamada, benzer iddiaların daha önce de gündeme getirildiği, bu iddialarla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açıklama yapıldığı ve alınan önlemlerin kamuoyuyla paylaşıldığı belirtildi.