CHP'Lİ KARABAT: MEHMET ŞİMŞEK, SİGARADAN AKARYAKITA, İLETİŞİMDEN ULAŞTIRMAYA KADAR ZAMLAR YAPMAYA BAŞLIYOR

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Hazine ve Maliye Bakanı görevini devralan Mehmet Şimşek'in sigaradan akaryakıta, iletişimden ulaştırmaya kadar zamlar yapmaya başlayacağını aktardı.
CHP'li Karabat: Mehmet Şimşek, sigaradan akaryakıta, iletişimden ulaştırmaya kadar zamlar yapmaya başlıyor
2023-06-05 16:31:17   Güncelleme: 2023-06-05 16:31:17    

Nureddin Nebati'den görevi devralan yeni bakan Mehmet Şimşek, 'Türkiye'nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır' mesajını vermiş, bazı ekonomistler tarafından vatandaşı zamların beklediği yönünde değerlendirmeler yapılmıştı. 

Karabat, Şimşek'in yeni ekonomi politikasıyla faturanın yine halka kesileceğini ifade etti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Karabat, şu ifadeleri kullandı: 

'ŞİMŞEK İLE SERVET TRANSFERİ TAM GAZ DEVAM
1- Ekonomide irrasyonel (akıl dışı) politikalar uygulandığını Mehmet Şimşek itiraf etti.
Peki, halkı fakirleştiren bu politikaların hesabı sorulacak mı? Hayır.
Şimşek, 'rasyonel' diyor ama faturayı yine halka kesecek.

2- Bütçe açığı yılın ilk 4 ayında 382,5 milyar TL oldu. 'Şeffaflık' diyen Şimşek, ilk iş olarak mayıs enflasyonunu %0,04 açıkladı. Böylece çalışan ve emeklilerin zamlarından çalmış oldu. Yani ilk bütçe tasarrufuna imza attı.

3- Mayıs ayında ENAG enflasyonu %5,68 buldu. İTO Geçinme Endeksi de %1,66 oldu. Ama TÜİK %0,04 diyor! Belli ki enflasyonu ŞİMŞEK çarpmış!

4- 2018’den bugüne başta orta sınıf olmak üzere çalışan kesim fakirleşti. Servet transferi hızlandı. 2022’de en yüksek gelire sahip %20’lik nüfus, toplam milli gelirin yüzde 48’ini aldı. Bu tabloda gelir adaletsizliğini net bir şekilde görebilirsiniz.


5- Şimşek, sigaradan akaryakıta, iletişimden ulaştırmaya kadar zamlar yapmaya başlıyor. Çünkü, ülkede bozulan gelir dağılımını düzeltmek yerine, yine dolaylı vergilerle halkın sırtına binecek. Kamuda israf engellenmeyecek, tasarruf yapılmayacak ama vatandaş sürekli vergi ödeyecek.

Foto Galeri Videolar Son Dakika Haberler Video Kategori Foto Kategori Vehaber İletişim Künye Şikayet Menü