CHP'li vekilden termik santral kararına tepki: O illerde 15 çocuk onkoloji hastanesi var!

Tüm itirazlara karşın 15 kömürlü termik santrala 'baca filtresi takmadan' 2.5 yıl daha çalışabilme izni verilmesini içeren Torba Kanun’un 50. maddesi kabul edilmesi tepkiyle karşılandı.
termik santral, deniz yavuzyılmaz,hazal ocak,CHP'li vekilden termik santral kararına tepki: O illerde 15 çocuk onkoloji hastanesi var!
2019-11-23 10:28:16   Güncelleme: 2019-11-23 10:28:16    

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, 'Altı yıldır bu santrallar bacalarına filtre takmadılar. Evet, 15 termik santralın bulunduğu illerdeki toplam çocuk onkoloji hastanesi sayısı kaç biliyor musunuz? 15. Ne bu kararlar için ‘Evet’ diyerek el kaldıran ne de filtresiz termik santralların sahiplerinin çocukları bu bölgede oturuyor. Orada bahçelerden gıda alıp yemiyor. Dolayısıyla olan halk çocuklarına oluyor' dedi.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, Yavuzyılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hava kirliliği raporuna göre termik santralın bulunduğu Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde hava kirliliğinin olması gerekenin çok üzerinde olduğunu belirterek 'Bu veriler her gün bir çocuğun rahatsızlanması, bir yetişkinin hastalanması, orada üretilen gıdaların sağlıksız olması ve Türkiye’nin geleceğinin yeni nesillerin zehirlenmesi suretiyle tehlikeye atılması gibi bir durum üretiyor. Burada AKP ve MHP bir tercih yapmıştır. Halkının çocuklarının yanında olmayı tercih etmemiş, belirli bir lobiyi tercih etmiştir' diye konuştu.