DEKAMER Müdürü: Basit görerek denize attığımız her poşet, kaplumbağalara sıkılan kurşundur

DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska basit görülerek denize atılan her naylon poşetin deniz kaplumbağalarına sıkılan kurşun olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kaska, 'Yüzdüğümüz yerlerde denizanaları yoksa biz bunu deniz kaplumbağalarına borçluyuz. Poşetler kaplumbağalara denizanası gibi görünüyor ve kaplumbağanın besin ve sindirim kanalını tıkayarak ölmelerine yol açıyor' dedi.
DEKAMER Müdürü: Basit görerek denize attığımız her poşet, kaplumbağalara sıkılan kurşundur
2023-01-24 17:02:08   Güncelleme: 2023-01-24 17:02:08    

Muğla'nın Ortaca ilçesindeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER), yaralı deniz kaplumbağalarının tedavisinin yanı sıra yuvalama kumsallarında koruma çalışmalarını ve çeşitli bilimsel araştırma projelerini sürdürüyor. DEKAMER bunun yanında çevrenin korunması ve insanlara doğa bilincinin aşılanması için bilgilendirmeler de yapıyor.

'Yüzdüğümüz yerde denizanası yoksa kaplumbağalara borçluyuz'

Denizli Pamukkale Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı ve DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, denize atılan her naylon poşetin nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan kaplumbağaları ölüme götürdüğünü söyledi. 'Deniz kaplumbağalarının doğada ne gibi faydası var' sorusuna değinen Prof. Dr. Kaska, 'Denizanaları gibi poşete benzer canlıları yemeleridir. Dolayısıyla yüzdüğümüz yerlerde turizm bölgelerinde denizanaları yoksa biz bunu deniz kaplumbağalarına borçluyuz. Burada aynı zamanda denize atılan poşetlerin denizanası gibi görünerek adeta deniz kaplumbağaların ölmesine ve plastiğin onlara olan etkisini daha iyi anlamamıza yaradığı için de çevrenin korunması 'sıfır atık' gibi çalışmalarda bu nedenle önemlidir, diyebiliriz' dedi.

'Basit görerek attığımız her poşet onları öldürüyor'

Hem tesislerindeki çalışmaları hem de deniz kaplumbağalarının plastikle olan ilişkisini insanlara daha iyi anlatabilmek için görseller kullandıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Kaska, 'Dolayısıyla denize atılan bir poşetin deniz kaplumbağasına gitmesi demek, aslında o kaplumbağaya kurşun sıkmak gibi eş değer bir etkisi var. Kaplumbağanın besin ve sindirim kanalını tıkayarak yüzememesine ve dalamamasına yol açıyor. Çok basit görerek attığımız nereye gittiğini bilmediğimiz her poşet onların ölümlerine yol açabiliyor. Çevrenin korunması bakımından deniz kaplumbağalarının doğada ne kadar önemli olduğunu ve niçin doğaya plastik atılmaması gerektiğini bu şekilde anlayabiliriz' diye konuştu.

Vehaber Menu