facebook twitter whatsapp

Deprem sonrası kayıtlara 'ölü' olarak geçen kadın yaşadığını ispatlamaya çalışıyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından nüfus kayıtlarına 'ölü' olarak işlenen 52 yaşındaki Naime Göğebakan, yaşadığını ispat etmeye çalışıyor.
Deprem sonrası kayıtlara
2023-09-20 15:09:19   Güncelleme: 2023-09-20 15:09:19    

Malatya'nın Kuluncak ilçesine bağlı Göğebakan Mahallesi'nde eşi Erdal Göğebakan ile yaşayan üç çocuk annesi 52 yaşındaki Göğebakan, 6 Şubat'taki depremler sonrası nüfus kayıtlarına 'ölü' olarak işlendiğini öğrendi.

Depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine ödenen 100 bin lira banka hesabına yatırılan Göğebakan ailesi, Naime Göğebakan'ın ölmediğini ispat etmeye çalıştı. Savcılığa başvuran aile, nüfus kayıtlarında durumun düzeltilmesi için girişimlerde bulunuyor.

Naime Göğebakan, bir polis memurunun 6 Şubat depremlerinin ardından oğlunu arayarak, 'Annen ölmüş' dediğini, oğlunun da yaşadığını söylediğini anlattı.

'Nikâhtan bile düşmüşüm'

Kent merkezindeki evlerinin hasar aldığını ancak yıkılmadığını dile getiren Göğebakan, şöyle devam etti: 'Biz nüfus müdürlüğüne, savcılığa gittik. 'Düzelttik' dediler, ancak düzeltilmemiş. Bankaya, hastaneye gittiğimde sıkıntı yaşıyorum. Doktora gidemiyorum, karaciğer yağlanması var, ilaçlarımı alamıyorum. Havaalanına askeri personel olan oğlumun yanına gittiğimde kimliğime jandarma el koydu. Oğlum uzman çavuş olduğu için durumu izah etti.

Ölü göründüğüm için evden çıkamıyorum. Bir yere gidemiyorum, otobüse binemiyorum. Nikâhtan bile düşmüşüm, kocam bana bakmazsa ne diyeceğim? Kısa zamanda hatanın düzeltilmesini istiyorum.

'

Hesaplarına yatan parayı iade edecekler

Erdal Göğebakan ise eşinin depremden 10 gün sonra öldüğünün kendilerine iletildiğini, durumu düzeltmek için savcılığa dilekçe verdiklerini belirtti.

Göğebakan, üç çocuğunun ve kendisinin hesabına AFAD tarafından 25'şer bin lira yatırıldığına değinerek, 'Kaymakamlığa gittim, 'eşim ölmedi, ben bu parayı alamam, nereye yatırmam gerekiyor?' diye sordum. AFAD'a gitmemi ve orada verilecek hesap numarasına parayı yatırmam gerektiği söylendi. AFAD'a gideceğim ve parayı yatıracağım' ifadelerini kullandı.

Vehaber Menu
naime göğebakan naime göğebakan kahramanmaraş kahramanmaraş 6 şubat 6 şubat 52 yaş 52 yaş üç çocuk annesi üç çocuk annesi erdal göğebakan erdal göğebakan malatya malatya kuluncak kuluncak göğebakan mahallesi göğebakan mahallesi ölü ölü nüfus müdürlüğü nüfus müdürlüğü