Deprem uzmanı: Büyük deprem Marmara’da değil Ege’de olacak

Maden Jeolojisi Yer Bilimleri ve Deprem Uzmanı Serkan İçelli, Marmara 10-15 yıl içerisinde büyük bir deprem olmayacağını büyük depremi Girit adası çevresinde beklendiğini söyledi.
Deprem uzmanı: Büyük deprem Marmara’da değil Ege’de olacak
2022-11-30 14:22:41   Güncelleme: 2022-11-30 14:22:41     ©AA
Maden Jeolojisi Yer Bilimleri ve Deprem Uzmanı Serkan İçelli, beklenen İstanbul depremiyle ilgili farlı bir görüş ortaya koyarak asıl büyük depremi Ege’de beklediğini belirterek, 'Yapmış olduğum hesaplara göre 1963 seri depremleri ve 1999 Gölcük depremi Marmara içindeki stresi epeyce boşalttı. Marmara denizi içinde 5.8-6.2 üzeri deprem olması mümkün değil. Çok yakın bölgede hiposantr merkezleri birbirine yakın ve hareket etmesi, çalışması gereken kırık yada kırıklar varsa birkaç gün içerisinde tetikleme olabilir, kendini belli eder. Öyle haftalar, aylar sonra falan tetikleme olmaz. Öncelikle o kırığın yıllık kayma hızını, deprem tekrar periyodunu, En son ürettiği en büyük moment depremi bilmeniz ve ona göre çeşitli formüller ile analiz yapmanız gerekir. İl il değil, fay fay konuşacaksınız, yani fayları tek tek ele alıp incelemeniz gerekli. Coulomp gerilme analizi, Poisson ihtimal dağılımı gibi formüller kullanmanız ve ona göre yorumlamanız gerekli' dedi.

'Ben önümüzdeki 10-15 yıl Marmara’da büyük bir deprem görmüyorum'

Serkan İçelli, Marmara bölgesinde önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde büyük bir deprem olamayacağını belirterek, 'Marmara’da elbette deprem olacak ama abartıldığı gibi 7.0 büyüklüğü üzerinde bir deprem olmayacak. Çünkü İstanbul tarih boyunca böyle büyük bir depremle karşılaşmadı. 1963 yılında yaşanan seri depremler, Mayıs ayında başlayıp sırayla devam eden depremler oradaki enerjiyi aldılar. 1999’da yaşanan gölcük depremi oradaki fay hattında bulunan enerjinin bir kısmını boşalttı. Ben önümüzdeki 10-15 sene büyük bir deprem görmüyorum. Olursa da 5.8- 6.2 büyüklüğünü geçmeyecektir. Ege bölgesi bizim için çok karmaşık bir yer, o bölgeyi çok iyi takip edemiyoruz maalesef. Özellikle Girit adasının altı, Helen Yayı denilen bölge çok tehlikeli. Bu bölge daha önceden 8.0 büyüklüğünde depremler üretmiş ve şuanda büyük depremlere gebedir. Bizim ülkemiz açısından Muğla kısımlarında tsunami meydana gelebilir. Depremden sonra tetikleme mekanizması birkaç güç içerisinde kendini belli eder. Bir deprem herhangi bir yeri tetiklediyse kırılır geçer ve o depremi oluşturur Şuanda Düzce ve etrafında herhangi bir tetiklenen mekanizma yok. Malatya’da 7.0 ve üzeri bir deprem olacağı söyleniyor. Böyle bir sıkışma yok, insanlar rahat olsun' diye konuştu.

'Deprem konusunda hassas olan insanları, deprem fobisi hastası yapıyorlar'

İçelli, sosyal medyada oluşan dezenformasyonlar için vatandaşları uyararak, 'Hayatında bir saat jeoloji dersi almamış, hayal ürünü ve kurgu ile deprem konusunda dezenformasyon oluşturuyorlar. Bulutçu, Yıldızcı, güneş ve ay tutulmacı, karıncacı, falcı gibi sosyal medya hesapları bunlar. Bu hesapların paylaşımları 72 ile 96 saat içerisinde 30 il sayarak deprem olacağını söylüyorlar. Bu tarz hesaplara inanmasınlar. Deprem konusunda hassas olan insanları deprem fobisi hastası yapıyorlar ve bu insanlar geceleri uyuyamıyor. Kendi sağlığımız ve toplum sağlığı açısından bu tip insanlara ve sosyal medya hesaplarına itibar etmeyin. Bugün deprem olacakmış gibi tedbirlerimizi alalım, hiç olmayacak gibi hayatımıza devam edelim' ifadeleri kullandı.
Vehaber Menu
Küçük Berat, 55 saat sonra enkazdan elinde tuttuğu kuşla çıkarıldı Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerde enkaz altında kalanları arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. Depremzedelere gönderilen yardımlarda saten gecelik, mini etek, kullanılmış iç çamaşırı gibi eşyalar tepki gördü Kahramanmaraş'ta Mesut Hancer isimli baba, depremde enkaz altında hayatını kaybeden 15 yaşındaki kızı Irmak'ın elini bırakmadı Türkiye'deki tarihi depremlerden dünyaya onlarca fotoğraf geçen uluslararası haber ajansları, Kahramanmaraş'ta bir babanın tarifsiz acısını da görüntüledi. Hatay'da enkaz altından 55 saat sonra bir köpek kurtarıldı Kızı enkaz altında olan Orhan Aydın: Artık dayanma gücüm kalmadı Orhan Aydın, Hatay'ı da etkileyen depremde enkaz altında kalan kızı Eylem Şafak Aydın'a hâlen ulaşmaya çalıştıklarını ifade etti. Konuyla ilgili yeni bir açıklamada bulunan Aydın, "Artık dayanma gücüm kalmadı, yüreğim ağlıyor" dedi Deprem bölgesinde bir vatandaş 'Ekipler gelmiyor’ dedi; Show TV muhabiri röportajı kesti Show TV muhabiri Tuğba Södekoğlu, konuştuğu depremzede ekiplerin gelmediğini söyleyince röportajı kesip uzaklaştı. Prof. Naci Görür: Ülkemizin tamamı deprem kuşağıdır; dirençli kentler vaat etmeyen hiçbir siyaset oluşumuna oy vermemeliyiz! NATO Bilim Ödülü sahibi Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'nin deprem ülkesi olduğunu belirterek, “Her gün sallanıyoruz, çözümü var uygulamıyoruz, tedbir alınmazsa on binlerce insanımız daha ölecek!” diye uyarıda bulundu. Vatandaşlara seslenen Görür, “Ülkemizin tamamı deprem kuşağıdır, deprem dirençli kentlerde yaşamak zorundayız, bunu vaat etmeyen hiçbir siyaset oluşumuna oy vermemeliyiz!” ifadesini kullandı. ABD'nin Türkiye'ye gönderdiği arama kurtarma ekibi yola çıktı ABD'nin, Maraş’taki depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere gönderdiği 161 kişilik arama kurtarma ekibi yola çıktı. Güney Kıbrıs, Türkiye'ye arama-kurtarma ekipleri gönderme tekliflerinin, "teşekkürler ama hayır" denilerek reddedildiğini duyurdu Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Kornelios S. Korneliou, Kahramanmaraş'ta pazartesi meydana gelen depremlerin ardından Türkiye'ye arama-kurtarma ekipleri yollamayı teklif ettiklerini, ancak Ankara'nın bunu reddettiğini ifade etti. 09:45 itibarıyla can kaybı 6 bin 957’ye yükseldi Pazartesi (6 Ocak) sabaha karşı saat 04.17'de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,7 büyüklüğünde ve saat 13.24'te Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Depremler; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay illerinde büyük yıkıma neden oldu. AFAD, saat 09:45 itibarıyla 6 bin 957 kişinin hayatını kaybettiğini, 38 bin 224 kişinin yaralandığını duyurdu.