facebook twitter whatsapp

Destici: Sizin yaptığınız hatanın bedelini emekli ödeyemez

Cumhur İttifakı bileşenlerinden BBP lideri Mustafa Destici, iktidarın ekonomi politikalarını eleştirerek, 'Sizin yaptığınız hatanın bedelini emekli ödeyemez. Onun için ocak ayına yönelik çalışmalar olduğu dile getiriliyor. Bu hani Anadolu'da bir laf var, 'Atla deve değil' ki, yapılan maaş zammı, kök maaşa değil, eline geçeni yapılmıştır diyeceksin, zammını vereceksin. Bu kadar basit. Neyin çalışması' dedi.
Destici: Sizin yaptığınız hatanın bedelini emekli ödeyemez
2023-09-18 03:47:29   Güncelleme: 2023-09-18 03:47:29    

Partisinin Konya İl Başkanlığı Olağan Genel Kurulu'na katılan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, burada yaptığı konuşmada ittifak ortağı olduğu iktidarın ekonomi politikalarını bir kez daha eleştirdi. 

Destici, şunları söyledi: 

'Üreten niye ödesin ÖTV ya? Adı üzerinde 'Özel Tüketim Vergisi'. Tarlasını eken, buğday eken, pancar eken, mısır eken, niye traktörle aldığın mazota ÖTV ödesin? Özel tüketmiyor ki bunu. Üretmek için kullanıyorum. Ben burada hala ne bekleniyor, bunu anlayabilmiş değilim. Bir an önce üreticilerimizin kullandığı akaryakıtın üzerindeki ÖTV ve KDV derhal kaldırılmalıdır. Üreticilerimiz desteklenmelidir.

'Emeklilerin mağduriyeti ortadan kaldırılmalıdır'

Bunu aylardır söylüyorum. Sizin yaptığınız hatanın bedelini emekli ödeyemez. Onun için ocak ayına yönelik çalışmalar olduğu dile getiriliyor. Bu hani Anadolu'da bir laf var, 'Atla deve değil' ki, yapılan maaş zammı, kök maaşa değil, eline geçeni yapılmıştır diyeceksin, zammını vereceksin. Bu kadar basit. Neyin çalışması? Ha kademeli bir artış çalışması yapabilirsin. Ama şu yüzde 25'lik zammı hemen, meclis açılır açılmaz ilk kanun teklifi olmalı ve bu emeklilerin mağduriyeti ortadan kaldırılmalıdır.'

Destici daha önce de eleştirmişti

Seçimlerde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek veren Destici, 2 Ağustos’ta partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında ise şu sözlerle iktidarı eleştirmişti: 

'Vergi sistemimizle ilgili çok kapsamlı düzenlemeye ihtiyacımız var. Bu maliyetlerin yükü, vatandaşlarımızın tamamının sırtına yüklenmemelidir. Geliri düşük olan ile geliri yüksek olan akaryakıtta aynı Özel Tüketim Vergisi'ni ödememelidir. Bu adil, hakkaniyetli değildir. Türkiye'nin en zengin, en varlıklı insanıyla 7 bin 500 lira emekli maaşı alan ya da 11 bin 400 lira asgari ücret alan akaryakıt istasyonuna gittiğinde aynı miktarda ÖTV ödememelidir.' 

Vehaber Menu
emekli maaşı emekli maaşı mustafa destici mustafa destici atla deve değil ki atla deve değil ki bbp bbp