facebook twitter whatsapp

Doğru olmayan bilgileri inceleyen teyit.org Erdoğan'ın açıklamalarını inceledi

Teyit.org, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim sürecindeki propaganda konuşmalarında kullandığı 'yanıltıcı' beyanları derledi.
Doğru olmayan bilgileri inceleyen teyit.org Erdoğan'ın açıklamalarını inceledi
2023-05-24 09:52:30   Güncelleme: 2023-05-24 10:01:21    

'Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, '1999 Marmara depreminde yönetimde ‘şu andaki CHP’ olduğunu' iddia etti. I Bulgular: 1999 Marmara Depremi’nin yaşandığı tarihte CHP yönetimde değildi. DSP, MHP ve ANAP’ın oluşturduğu koalisyon iktidardaydı. Bugün AKP ile aynı ittifakta yer alan MHP’nin lideri Devlet Bahçeli, depremin yaşandığı tarihte başbakan yardımcısıydı. CHP 1979 yılından bu yana tek başına iktidara gelmedi. Teyit’e konuşan siyaset bilimciler, 1999 dönemindeki DSP'si ile bugünkü CHP’yi benzetmenin hatalı olduğunu düşünüyor. 18 Nisan 1999 seçimlerindeki oy dağılımı şu şekilde: DSP: Yüzde 22 I MHP: Yüzde 17 I FP: Yüzde 15 I ANAP: Yüzde 13 I DYP: Yüzde 12 I CHP: Yüzde 8

Erdoğan, 'Bay Bay Kemal yeni bir şey daha söylemiş. TOKİ'yi kapatacakmış. Ya neyi kapatıyorsun? Bay Bay Kemal, TOKİ'yi sana bu millet yedirtmez' dedi. Bulgular: Kılıçdaroğlu yakın zamanda yaptığı açıklamalarda TOKİ'yi kapatacağına ilişkin herhangi bir beyanda bulunmamış, göreve gelirse TOKİ Başkanı’nı değiştirmeyi planladıklarını söylemiş. Kılıçdaroğlu geçmişte 'TOKİ'yi kapatacağız' diye bir açıklama yaptığına kanıt yok. Millet İttifakı’nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni'nde TOKİ'nin şeffaf ve hesap verebilir bir yapıda olacağı ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 16 Nisan 2023’te Şanlıurfa’da 'Kardeşlerim, Harran Üniversitesi’ni kim yaptı?' diyerek, Harran Üniversitesi’nin kendisinin döneminde yapıldığını iddia etti. Bulgular: Harran Üniversitesi 1992 yılında kurulmuş. Üniversite kurulmadan önce Şanlıurfa’da farklı üniversitelere ait fakülteler bulunuyormuş. AKP, bir siyasi parti olarak 2001 yılında kuruldu ve 2002 yılında iktidara geldi. Harran Üniversitesi’nin AKP iktidarı döneminde kurulmuş olması mümkün değil. Ancak üniversitenin çok sayıda fakültesi ve yüksekokulu, AKP'li yıllarda hayata geçirilmiş.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HÜDA PAR’ın seçime kendi logosuyla girdiğini iddia etti. Bulgular: 2023 seçimlerine HÜDA PAR, AKP’nin milletvekili listelerinden katıldı. İstanbul, Gaziantep, Batman ve Mersin illerinden AKP listelerinden girecek dört HÜDA PAR milletvekili adayı bulunuyordu. Seçimlerde kullanılacak milletvekili oy pusulalarında HÜDA PAR’ın logosu bulunmuyordu.

Erdoğan, Cumhur İttifakı’nın 7 Mayıs 2023 İstanbul mitingine bir milyon 700 bin vatandaşın katıldığını iddia etti. Bulgular: Bir metrekarede beş kişinin yan yana durduğu senaryoya göre alana sığabilecek en fazla insan sayısı 865 bin civarında. Miting sırasında çekilen fotoğraflara göre hesaplama yaptığımızda alanda en az 520 bin kişinin olduğu söylenebilir.

Erdoğan, Antalya Havalimanı’nın AKP döneminde yapıldığını iddia etti. Bulgular: Antalya Havalimanı, 1960 yılında hizmete açıldı. AKP döneminde Antalya Havalimanı’na ikinci bir dış hatlar terminali açılmış ve iç hatlar terminalinin kapasitesi büyütülmüş.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Esenboğa Havalimanı’nın AKP döneminde yapıldığını iddia etti. Bulgular: Ankara Esenboğa Havalimanı, 1955 yılında hizmete açıldı. AKP hükümeti döneminde, 2006 yılında Esenboğa Havalimanı’nın iç ve dış hatlar terminalleri ve başka birimleri yenilenerek hizmete girmiş.

Erdoğan, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın AKP döneminde hizmete açıldığını iddia etti. Bulgular: Adnan Menderes Havalimanı, 1987 yılında hizmete açıldı. AKP döneminde Adnan Menderes Havalimanı’nın dış hatlar ve iç hatlar terminalleri yenilenmiş.

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhalefeti kastederek 'İHA'da, SİHA'da, Akıncı'da 'Biz gelince bunları durduracağız' dediler' iddiasında bulundu. Bulgular: Erdoğan’ın gündeme getirdiği iddia daha önce Babacan’ın Baykar firmasına ilişkin yorumunun ardından gündeme gelmişti. Ancak Babacan’ın sözlerine bağlamından koparılmış. Kılıçdaroğlu, Ağustos 2022’de Baykar’ın düzenlediği Teknofest’te savunma sanayisinde yapılan yatırımlara destek olunması gerektiğini, bu noktada parti ayrımı yapmanın yanlış olduğunu ifade etmişti. Kılıçdaroğlu, Ocak 2022’de ise Baykar için 'Gelişmesini isterim, büyümesini isterim, iyi yatırım yapmasını isterim. Bu konuda hiçbir tereddütüm yok' ifadelerini kullanmıştı. İyi Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti ve Gelecek Partisi’nin İHA ve SİHA’ların engelleneceğine yönelik vaatleri bulunmuyor. TİP ve HDP ise SİHA’lar konusunda Millet İttifakı’ndan farklı bir perspektif benimsiyor. TİP Genel Başkanı Erkan Baş, 'Türkiye’nin İHA, SİHA satışına engel olmak lazım. Bu savaşı büyüten bir şey' demişti. HDP’den de zaman zaman SİHA’ların kullanımına yönelik eleştiriler geliyor.

Millet İttifakı kampanya filminde Murat Karayılan'ın yer aldığı iddiası. Bulgular: Görüntüler montajlanmış. Millet İttifakı’nın 2023 Türkiye Genel Seçimleri için yayınladığı kampanya filminde Murat Karayılan yer almıyor. Filme eklenen video Murat Karayılan’ın eski tarihli bir görüntüsü.

Vehaber Menu
teyit.org teyit.org