Dünyanın en küçük televizyonu üretildi: Posta pulu büyüklüğünde

ABD’li bir start-up şirketi dünyanın en küçük televizyonunu üretti. Tiny Circuits adlı şirket, 15 mm ve 26 mm ekranlara sahip iki yeni tasarımını tanıttı. Minik televizyonlar fiyatları ile de dikkat çekti.
Dünyanın en küçük televizyonu üretildi: Posta pulu büyüklüğünde
2022-10-31 08:00:32   Güncelleme: 2022-10-31 08:00:32    

ABD’li bir start-up olan Tint Circuits, TinyTV Mini ve TinyTV 2 adlı dünyanın en küçük televizyon protiptlerini tanıttı. Tiny TV Mini sadece posta pulu büyüklüğünde 15 mm’lik bir ekrana sahipken, TinyTV 2’nin 26 mm’lik bir ekrana sahip olduğu açıklandı.
Nostaljik görünümlü televizyonların ses seviyesini ayarlayan ve videolar arasında 'kanalları değiştiren' iki döner düğmeye sahip olduğu belirtildi.

İzlenmek i̇stenen görüntüler ci̇haza yükleni̇yor

Şirkette yapılan açıklamada, televizyon üzerinden seyredilmek istenen videoların kullanıcı tarafından cihaza yüklenebileceği ya da bir USB-C kablosu kullanılarak bilgisayardan görüntü aktarılabileceği bildirildi.
Ayrıca, hem TinyTV 2 hem de TinyTV Mininin ilgili cihazlarda 10 ve 40 saatin üzerinde görüntü tutabilen 8 GB'lık bir microSD kartla birlikte geldiği ifade edildi.
Öte yandan, cihazların ticari olarak satışa geçirilmesi için KicStarter üzerinden bir kampa başlatıldı. Şirket şimdiye kadar 128 bin 640 dolar (yaklaşık 2 milyon 400 bin TL) doların üzerinde bir para topladı.
TinyTV serisi, TinyCircuits'in Kurucusu ve Başkanı Ken Burns tarafından tasarlandı ve ABD'nin Ohio eyaletinde üretildi.
NTV'nin aktardığına göre, kulanıcılara 'Kendin Yap Kiti' şeklinde gelen minik televizyonlar şu anda şirketin Kicstarter üzerindeki sayfasından sipariş edilebiliyor. Televizyonların fiyatları 49-59 dolar (Yaklaşık 910-bin 100 Türk lirası) arasında değişirken, ufak bir kızılötesi kumandayla televiyonunu kontrol etmek isteyenlerin 10 ABD dolarını (yaklaşık 185 lira) daha gözden çıkarması gerekiyor.

TinyTV 2

Boyutlar: 47.6 x 36,6 x 25,9 mm
Ekran: 26 mm
Çözünürlük: 216 x 135 piksel
Şarj başına oynatma süresi: İki saat
Bellek: 8GB / 10 saat video
Fiyat: 49 ABD Doları (Yaklaşık 910 lira)

TinyTV Mini

Boyutlar: 26,3 x 23,8 x 21,9 mm
Ekran: 15,2 mm
Çözünürlük: 64 x 64 piksel
Şarj başına oynatma süresi: Bir saat
Bellek: 8GB / 40 saat video
Fiyat: 59 ABD Doları (yaklaşık bin 100 lira)

Vehaber Menu
Minibüs büyüklüğünde asteroit geçişlerinden biri: Dünya'ya 3600 kilometre yaklaştı Minibüs büyüklüğündeki 2023 BU, bugüne kadar Dünya'ya en çok yaklaşan asteroitlerden biri oldu. Asteroit, Dünya'ya 3600 kilometre yaklaştı "Bugün Dünya’ya doğru bir Güneş fırtınası başlayacak" Bilim insanları, Güneş atmosferinde koronal delik olarak bilinen 'kanyon benzeri' bir boşluğun, bugün Dünya’ya doğru bir Güneş fırtınası başlatacağını açıkladı. Uzmanlara göre, sürekli bir yüklü parçacık akışı bu boşluktan yayılabilir ve saatte 3 milyon kilometreye varan yüksek hızla ilerleyebilir. Bilim insanları 48 bin 500 yaşındaki bir virüsü canlandırdı Dünyanın koronavirüs pandemisinden geçtiği dönemde, bilim insanlarının 48 bin 500 yaşındaki bir virüsü canlandırdığı haberi geldi. Araştırma ekibi, kutupların erimesiyle insanlara bulaşma potansiyeli bulunan kadim virüslerin ortaya çıkıp canlanabileceği uyarısını yaptı. Kanlı Ay tutulması nedir, bugünkü tutulmanın özelliği ne? Bugün Kuzey ve Orta Amerika, Asya ve Okyanusya bölgelerinden görülebilecek Tam Ay Tutulması yaşanıyor. Laboratuvar üretimi olan kan, ilk kez bir insana nakledildi Laboratuvar üretimi olan kanı, klinik çalışma kapsamında ilk kez bir insana nakledildi. Son ayların en güçlü Güneş patlaması: 'Dünya'yı etkileyebilir' ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Güneş üzerindeki son aylarda görülen en kuvvetli patlamayı tespit etti. Uzmanlar, Güneş'teki patlamanın Dünya'yı etkileyebileceği yönünde uyarıda bulundu. 'Güneş fırtınası yarın Dünya'yı vurabilir, sorunlar yaşanabilir' Dünya yarın küçük çaplı bir Güneş fırtınasıyla karşı karşıya olması bekleniyor. Fırtınanın boyutu küçük olsa da elektrik şebekeleri ve uydularda hafif sıkıntılar yaşanabilir. Avrupa Uzay Ajansı: '2021 QM1' Dünya'ya çarpmayacak Avrupa Uzay Ajansı'ndan iyi haber geldi. Daha önce dünyaya çarpacağı sanılan 2021 QM1 adlı asteroidin yörüngesi incelendi Mavi Gezegen'in güzergahında olmadığı tespit edildi. Yani 2052 için endişe edilen asteroidin dünyaya çarpma riski artık yok. Dünyanın en büyük bakterisi bulundu: Çıplak gözle görülebiliyor Bilim insanları, gözle görülüp bir cımbızla tutulabilecek büyüklükte bir bakteri türü bulduklarını açıkladı. Yüzümüzde yaşayan akarlar evrimleşiyor: İnsanların bir parçası haline geldiler Bilim insanlarına göre, insanların yüzlerinde yaşayan ve cilt dokusu üzerinde çiftleşen küçük parazitler, insanlarla simbiyotik bir varlık paylaşan canlılara evrimleşiyor.