Erdal Ergüler: Evrim Ağacı'nda bilim adı altında hayvan düşmanlığı!

Veganlığa yönelik eleştirileriyle bilinen Evrim Ağacı hayvan katletmeyi meşrulaştırmaya devam ediyor. Diğer yandan sol basın da Evrim Ağacı'nı desteklemeye devam ederek katliamlara ortak oluyor. 'Neden insan yakıyoruz', 'Neden tecavüz ediyoruz?' bunları da sorabilirsiniz mesela. 'Bilimsel abi, erkek kadını çekici buluyor' mu diyeceksiniz? Bilim böyle bir şey mi?
Erdal Ergüler: Evrim Ağacı'nda bilim adı altında hayvan düşmanlığı!
2020-12-23 02:33:33   Güncelleme: 2023-02-04 13:03:57    

İnsanların beslenme alışkanlıklarına geniş yer ayıran Evrim Ağacı'nda çok sayıda 'Vejetaryenlerin/Veganların %84'ü Neden Et Yemeye Geri Dönüyor?' tarzında asılsız makale yer aldı. İnsanların etçil olduğunu ( kafalar karışık, yer yer hepçil deniliyor)  iddia eden Evrim Ağacı'nın insan doğasının nihai bir sonucu olan kapitalizmi neden meşrulaştırmadığı ise merak konusu.

Diğer yandan Evrim Ağacı'na destek olan ve yazılarına yer veren sol çevrelerin insan doğasının bir sonucu olan kapitalizm ile neden mücadele ettikleri bu sorulara açıklık getiriyor.

VEGANLIK NEDİR?

İnsanların etik gerekçelerle hayvan yemeyi reddetmesi bilimsel çerçevede ele alınacak, tartışılacak bir olgu değil etik bir boykot şeklidir. İnsanlar Ankara Katliamı'na karşı çıkmak için oturup otopsi sonucu beklemediler, bombanın yapısını merak etmediler, bir katliamdı ve karşı çıktılar. Veganlık budur. Katliama karşı gelmektir. İnsanlar hayvan yemeyi reddediyorsa bunu bilimin öngördüğü çerçevede değil tamamıyla sömürüye katliamlara ortak olmamak amacıyla yapıyor.

EVRİM AĞACININ BİLİM ANLAYIŞI: SÖMÜR, KATLET, YOK ET

İnsan doğasının, doyumsuzluğunun, güce tapma eğiliminin bir sonucu olan savaşlar ve kapitalizm de insanlık için kaçınılmaz nihai bir sondur. Fakat bu böyle diye Çorum Katliamı, Maraş Katliamı, Sivas Katliamı meşrudur, bilimseldir diyen bir makaleye henüz rastlanmamıştır.

EVRİM AĞACININ BİLİM ANLAYIŞI: IRKÇILIK VE TÜRCÜLÜK

Evrim Ağacı'nın anlayışı  ceset yemekten vazgeçemeyen bir güruhun, yedikleri ceset aşkına uzun uzun makaleler döşemekten bir adım öteye gidemedi. Bununla da kalmadı sömürüye, katliama ortak olmak istemeyen çevreleri eleştiren asılsız makalelerle bir saldırıya dönüştü.

EVRİM AĞACI BİLİMSEL DEĞİLDİR

Bugüne dek insan doğasının bir sonucu olan ve sonucu olduğu halde reddedilen kapitalizme yönelik 'Neden kapitalizme geri dönüyoruz' diye bir makalesi bulunmayan fakat konu hayvanları yemek olduğunda durmaksızın makale üreten Evrim Ağacı türcülüğünden, tarafgirliğinden kurtulamadığı için bilimsel değildir, bilimsellik kisvesinde köleciliğin meşrulaştırılması, yeniden inşasıdır. Elbette hayvan avlayıp yakan insanoğlunun Sivas'ta insan yakması şaşırtıcı değildir, elbette yamyamlık, barbarlık, kan içmek, et yemek insana uzak değil fakat bilimin derdi şiddeti yeniden üretmek değil. Kadınlara tecavüz haberlerini okuduğumuzda, tecavüzcülerin büyük bir çoğunluğunun bilinen en iyi 'sosyal aktivite'sinin 'avcılık' olduğunu görüyoruz, bir de ideolojik olarak benzer gruplarda olduklarını görüyoruz, hayvanlara uygulanan şiddet diğer şiddet biçimlerinin beşiğidir. Hiçbir bilimsel makalenin ucu Madımak Oteli'nde yaşananları meşrulaştırmaya varamaz,varmamalı. Aksi halde bunun bir adım sonrası 'Neden insan yakıyoruz', 'Neden tecavüz ediyoruz?' gibi her şeyi 'bilimsel çerçevede' anlayışla karşılayan bir biçime dönüşecektir.

Vehaber Menu
Erdal Ergüler: Biz Dünya'ya Esra Ezmeci'nin hesabını ödemek için mi geldik? Psikolog Esra Ezmeci yaptığı bir açıklamada hesap ödemenin erkeklerin misyonu olduğunu söylüyor. "Daha uygun" ya da "daha etik" değil "misyon" diyor. Peki nedir bizim misyonumuz? Erdal Ergüler: Bir savcı olarak Didem Arslan Yılmaz; Mobbing, ihanete güzellemeler, "Söyle Hüseyin, Mithat'ta olmayan ne var sende?" Erdal Ergüler yazdı: "Sosyalist Erkan Baş'ın çapraz bağları," "Komünist Barış Atay'ın aşil tendonu" Son dönemler sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde Barış Atay'ın kulaklığı, Erkan Baş'ın kazağı derken haberler epey "Sosyalist Erkan Baş nefes aldı", "Komünist Barış Atay yürüdü" eşiğine geldi. Erdal Ergüler yazdı: Bir terapi odası; İsim neydi pardon? Erdal Ergüler: Işık çatlaktan sızar Einstein okula başlamadan önce konuşma zorlukları yaşıyor, annesi ve babası kaygılanarak onu doktora götürüyor. Okula başladığı süreçte de gerizekalı muamelesi gördüğü biliniyor. Erdal Ergüler yazdı: Evrimin bize oynadığı komik oyunlar İnsanlık var olduğu andan itibaren yaşamak savaşmaktı, yaşamak için savaşmadı, ikisi aynı şeydi. Bugün bir ses duyduğunda diken üzerinde olan kedinin, bi köpek gördüğünde "bana bir şey yaparsan" diyerek diş gösteren köpeğin savunma mekanizması doğadaki insanın en bilinen özellikleriydi. Bu ilkel, kabileci davranışlar bazı insanlarda kaldı. Sokakta yürürken "bana baktı", "omuz attı" yaklaşımları aslında ilkel bir savunma mekanizmasının devamıdır. Evrim, adil ve eşit bir şekilde ilerlemedi. Erdal Ergüler yazdı: Psikolojinin üfürükçüsü Adil Yıldırım, kırmızı hap, mavi hap Son dönemler internette gittikçe yaygınlaşan herkesin birbirine teşhis koyduğu, tanı yaptığı psikoloji videoları ile yeni kişilik tiplemeleri oluştu. Uzun yıllardır ekranlarda gösterilen sahte psikologlar ile mücadele eden psikologlar için Youtube, şimdiden ciddi bir çöplüğe dönmüş, bilgi kirliliği almış başını gitmiş durumda. Erdal Ergüler'den Zahit Atam röportajı Zahit Atam'a yazdığı bir yazı nedeniyle sosyal medya üzerinden hızla büyüyen bir linç kampanyası başladı. Erdal Ergüler konuyla ilgili Zahit Atam'la röportaj gerçekleştirdi. Erdal Ergüler yazdı: Vegan doktor Murat Kınıkoğlu'nun Doğu Perinçek'e oy istemesi Deniz Uğur'dan Erdal Ergüler röportajı! Oyuncu Deniz Uğur, Erdal Ergüler ile bir röportaj gerçekleştirdi.