Erdoğan: İkide bir önümüze enflasyonu çıkarıyorlar; yıl başından sonra konuşacağız inşallah, faizi tek haneli rakamlara çekiyoruz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı ATV - A Haber - A News - A Para ortak yayın canlı yayında gündeme dair açıklamalar yapıyor.
Erdoğan: İkide bir önümüze enflasyonu çıkarıyorlar; yıl başından sonra konuşacağız inşallah, faizi tek haneli rakamlara çekiyoruz
2022-11-02 23:08:41   Güncelleme: 2022-11-02 23:08:41    

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

'Burası fabrika. Togg, burada üretilecek. İnsan bunu görünce iftihar ediyor. Bu günlere ulaştık. Fiyat filan şimdiden başladılar sormaya. Biz de aceleci olmayalım diyoruz. Açılışta net cevap verdim. Togg, satışa sunulduğunda rekabetçi olacak. Kendi sınıfındaki araçlarla fiyat anlamında rekabet edecek. Buradaki babayiğitler, ülkenin saygın iş adamları. Oturacağız, onlarla değerlendirmesini yapacağız. Yollara çıkmadan önce fiyat tespitini yapacağız. A'dan Z'ye her şeyini o zaman konuşacağız. Şu an söylemek çok yanlış olur. Teşvik etmek, halkımıza sevdirmek bizim için önemli bir maharet olacak. 7 ayrı üretim olacak. Vatandaşımıza seçenekler sunuyoruz. Hangisini beğenirse onu alacak. Otomobil değil, renklerde de seçenek var. Arkadaşlar derslerine iyi çalıştılar. Bir tane eksik kalmış, Karadeniz. Rize mi olsun Ayder mi olsun.. Yeşil eksik. Hanımefendiye sorduk, eşim kırmızı dedi. İlk araba fakire olacak, kırmızıyı alacağız. İlham Aliyev, 2 araba ben istiyorum dedi. Birilerini şımartmayalım, direksiyonu sonuna kadar kırıyorsun, olduğu yerde dönüyor, ama farkında değilsin. O denli huzurlu, o denli rahat. 4,8 saniyede 0'dan 100 KM'ye ulaşıyor.

'Her ne kadar ikisi gelmediyse de ortağın bir elemanı oradaydı'

Bu zatı muhatap almaktan utandım ama onda utanma yok. Fabrika nerede diyor. İşte fabrika. Otomobil nerede diyor. İşte otomobil. Muhalif liderlerden de sağ olsun o gün açılışa katılanlar vardı. Her ne kadar ikisi gelmediyse de ortağın bir elemanı oradaydı. Fakat muhalif medyadan takip edenler de vardı onları da takdir ettim. 

'Ben ekonomistim'

Diyor ki bir tane fabrikanız var mı. Eline diline dursun ya. Bu kadar fabrikalar açtık, okullar yaptık, hastaneler inşa ettik. Kendisi SSK'da Genel Müdürken, o dönemde bunlar ölüleri rehin aldılar. Savaş Ay'ın yayınında Bay Kemal'in Genel Müdürlük dönemiydi. Kan revan içinde kalan çocuğu unutamıyorum. Sen busun. Şimdi diyor ki bu kadar para ödeyeceksiniz. Bak, öğren; ben ekonomistim. 

'Bir arkadaşımızın eşi o hastanede doğum yaparken öldü ve vermediler, rehine aldılar'

Sen SSK'da genel müdürlük yaptın, ben Kasımpaşa'da doğdum büyüdüm, çocukluğum orada geçti. O hastanelerin hali rezaletti. Bir arkadaşımızın eşi o hastanede doğum yaparken öldü ve vermediler, rehine aldılar. Ya olur mu, oldu. Bunları biz o dönemde yaşadık. Kılıçdaroğlu, utanmadan sıkılmadan Şehir Hastanelerimize laf atıyor. Utan utan, gurur duy. Türkiye, alt yapısı olmayan bir ülkeydi. 

'Dün aradım, bugün de 12'den itibaren tahıl koridorunu açtılar'

Gerek Sayın Putin ile gerek Zelenski ile görüşüyoruz. Aldığımız bilgilerle müzakere etme fırsatını buluyorum. Sağ olsun ne Putin ne Zelenski'den olumsuz bir yaklaşım almadım. Bizde talepleri oldu, biz elimizden geldiğince olumlu cevap verdik. Hiçbir zaman onlar da bize ters yaklaşmadı.  Prag'da kimle konuşsam Sayın Putin'in aleyhine konuşuyor. Yanlış yapıyorsunuz diyorum. Birilerinin vasıtasıyla tahıl koridoruna eyvallah etmiyor. Ama bizimle sağ olsun, aradık kendisini hemen anında, dün aradım, bugün de 12'den itibaren tahıl koridorunu açtılar. 

'2023'ün sonlarında veya 2024'ün başında Akkuyu'yu açacağız'

Biz dün Putin ile bunları konuştuk. Bunun adına da biz lider diplomasisi diyoruz. Herkes öyle lider olamıyoruz. Bazılarına lider olunmaz lider doğar diyorlar, o da doğru olabilir.  2023'ün sonlarında veya 2024'ün başında Akkuyu'yu açacağız. Sinop'ta yeni bir dörtlü üniteyi inşa edeceğiz. Akkuyu, Sinop, üçüncüsü için çalışılıyor. Bunların her birinden yüzde 10'ar enerji temini sağlayacağız.

'Sen SSK'yı yönetemeyen bir cahilsin'

Devletlerde devamlılık esastır. Bu adam (Kılıçdaroğlu) cahil. Zaten bu ülkede bu millet sana yönetimi vermez. Böyle cahillerle bir yere gidilmez. Sen SSK'yı yönetemeyen bir cahilsin. Koskoca Türkiye'yi nasıl yöneteceksin. Şu an elinde bazı Büyükşehir Belediyeleri var. Ne yapıyorlar? 

'Hemen ağlamaya başlıyorlar'

İstanbul, Ankara... Meclis onlarda değil ama hemen ağlamaya başlıyorlar, para gelmiyor diye. Arkadaşlarımız devletten gelen paraları kuruşu kuruşuna açıkladı. Hepsinde de açığa düşüyor. Bunlar çok yalancı. Ben belediye başkanıyken Tuzla'da ileri biyolojik tesisi kurduk, şimdi açılışını yapıyorlar. Utan ya, burayı yapan biziz.

'Uzun zamandır enerji merkezi olma yolunda adımlar atıyoruz'

Gaz merkezi ile ilgili olarak Putin ile yaptığımız görüşmede bakanlığımız kapsamlı çalışmayı muhataplarıyla yapıyorlar. Türkiye bu işin bir havı oluyor. En yakın merkez olarak da Trakya bölgesi görülüyor. Oradan çıkış ve Avrupa'ya dağıtımını yapmak mümkün olacak. Bunlar ilk tespitler, çalışmalar başladı, devam ediyor. Uzun zamandır enerji merkezi olma yolunda adımlar atıyoruz. 

'Gazı 2023'e yetiştirmek için ekiplerimiz yoğun bir çalışma içinde'

Doğalgaz kaynaklarının yoğun olduğu ülkelere de gemilerimizle gidip, sondaj çalışması yapıp, doğalgaz çıkararak o ülkede ya da üçüncü ülkelere satma şansımız da var. Teklifler de geliyor. Libya, çalışma yapabiliriz diyor. Tuna-1 kuyusundaki çalışmalar önem arz ediyor. Karadeniz'de Sakarya adını verdiğimiz önem arz ediyor. Mavi Akım da gelerek bir noktada bütünleşiyor. Gazı 2023'e yetiştirmek için ekiplerimiz yoğun bir çalışma içinde. Sondaj gemilerimiz Kanuni ve Yavuz eş zamanlı olarak sahada çalışıyor. İlk etapta 10 kuyu açacağız ve buradaki günlük üretimimiz 10 milyon m3 olacak. 40 kuyu ile günlük 40 milyon m3'lük gazı sisteme vermiş olacağız.

'Böyle bir densizlik olur mu? Bu nasıl bir siyasettir'

Bay Kemal, Amerika'daki 8 saatlik ortadan kayboluşunun gizemini iftiralarıyla yavaş yavaş aydınlığa kavuşturuyor. Şu anda Bay Kemal, kendisine ezberletilenleri konuşmaya başladı. Siyası hayatı yalan, şaibe, iftira ve çeşitli çarklarla dolu Bay Kemal, ülkesine ben Atatürk'ün partisiyim diyerek oraya kendisini gizlemeye çalışıyor. 

Şurada 1 hafta 10 gün içerisinde, bu öyle bir edepsizlik ki... Arka arkada bu CHP zihniyeti silahlı kuvvetlerimize hakaret ettiler, kimyasal silah dediler. Tabipler Odası'nın başındaki kadını da kendilerine göre bir yerde yaktılar. Bununla da kalmadılar, Türkiye'yi maalesef uyuşturucu kaçakçılığı ile cari açığını kapattığı iftirasını attılar. Bunlar 1 hafta içinde oldu. Böyle bir densizlik olur mu? Bu nasıl bir siyasettir.

'Sen bunu nasıl benim silahlı kuvvetlerime yaparsın ya?'

Biz terörle mücadele ediyoruz. Yaptığımız yatırımlar ortada. Köprülerimiz, tünellerimiz, metrolarımız ortada. Utanmadan sıkılmadan cari açığı uyuşturucu ticareti ile kapattığımızı söylüyor. Varsa bir delil çıkarsın konuşursun. Ama AK Parti iktidarı uyuşturucu ile mücadele noktasında temayüz etmiş olan bir iktidardır. Şu anda yüzlerce insan uyuşturucudan içeride. Uyuşturucu ticaretinden değil. Sen şu an uyuşturucu baronlarına zemin hazırlıyorsun. Zaten senin içinde kuru sulu içenler var, bunlar ortada. 

Ama kalkıp da AK Parti iktidarına bu yakıştırmayı yapamazsın ve bizim terörle mücadele kiminle uyuşturucu kaçakçılarıyla. PKK'yı böyle etkisiz hale getirdik. Eş başkan, şu anda tutuklanmış olan Tabipler Odası'nın başkanı olan kadını savunuyor. Neyini savunuyorsun ya? Bu kadın sadece silahlı kuvvetlerimize saygısızlık, yakıştırma yaparak. Sen bunu nasıl benim silahlı kuvvetlerime yaparsın ya?

'Yakında zillet ittifakı dağılacak'

Bay Kemal de HDP de savunuyor. Zaten başka savunan yok. Bunlar birbirinin ete kemiğe bürünmüşü. Ama bu şekilde kendilerini kurtaramazlar. Bunları yakın markajla takip ediyoruz, yargıda da kovalamaya devam ediyoruz.

Bunlar millet ittifakı diyerek, millete ihanet ediyorlar. Onun adı millet değil, illet ya da zillet. Yakında zillet ittifakı dağılacak, ömrü fazla uzun değil onların, olmaz da. Renkleri çok farklı. Seçim meydanlarında birinin söylediğini öbürü reddedecek. Aynı şeyi söylemeleri mümkün değil. Ama bizim öyle bir derdimiz yok. 

'Süratle dokunulmazlıklarının kaldırılması gerekir'

Bunlar ahlaksızlığın en güzel örneği. Bay Kemal bunları savunuyor. Adalet Bakanlığı şu an takibatı yapıyor. Ama ben bu konuda daha ileri bir adımdan yanayım. Süratle dokunulmazlıklarının kaldırılması gerekir. Bunlar parlamentoyu da kirletir. Herhalde Atatürk şu anda sağ olmuş olsaydı, bunları kapının önüne koyardı.

Bay Kemal'de ne böyle bir cesaret, ne böyle hukuk anlayışı var. Biz her şeyi yargıya bırakıyoruz. Yalova'daki mahkeme heyetinin dava açmasından yanayız. Bunun adı çamur siyasetidir. CHP'li milletvekilleri vekillik görevini teröristi savunmak olarak anlıyor. Türkiye'de bağımsız mahkemelerin bulunduğunu CHP'lilere de öğreteceğiz.

'Aile yapımızı her türlü sapkınlıktan, marjinal akımlardan, yozlaşmalardan koruyacağız'

Biz güçlü ailelerden oluşan bir milletiz. Bu milletin aile yapısını bozmak, aile yapısına leke sürmek, kimsenin haddine değil. Şu anda bizler Cumhur İttifakı olarak ailenin saygınlığını ortaya koyacağız. Aile yapımızı her türlü sapkınlıktan, marjinal akımlardan, yozlaşmalardan koruyacağız. Vatandaşlarımız yürüyüşlerle haklı taleplerini dile getirdiler. Bu tabii yaygınlaşacak. Başörtüsü konusuna gelince. CHP'nin genel başkan yardımcısıydı bir ara, ikna odalarını İstanbul Üniversitesi'nde kurdular.

Bu ara başörtülü bayanları alıp onlara rozet takıyor. Şimdiden söylüyorum, bu seçimlerde başörtülü birkaç aday da çıkarırsa hiç şaşmayın, mecburen bunu yapacak.

Vehaber Menu