Fahrettin Koca Karadeniz bölgesinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakalarında artış olduğunu açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Karadeniz bölgesinde, kene yapışmasına bağlı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarında artış olduğunu açıkladı. Koca, temmuz sonuna kadar artması muhtemel kene yapışmasına karşı dikkatli olunması gerektiğini bildirdi.
Fahrettin Koca Karadeniz bölgesinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi  vakalarında artış olduğunu açıkladı
2023-07-06 20:44:31   Güncelleme: 2023-07-06 20:44:31    

Koca, kene kaynaklı bir enfeksiyon olan KKKA hastalığına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu uyarılarda bulundu:

'Dikkatli olunmalı, hastalığın ağır seyredebildiği unutulmamalı'

'Karadeniz bölgesinde, kene yapışmasına bağlı KKKA vakalarında artış oldu. Temmuz sonuna kadar artarak devam etmesi muhtemel kene yapışması vakalarına karşı dikkatli olunmalı, hastalığın ağır seyredebildiği unutulmamalı.'

Koca, paylaşımında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gürdal Yılmaz'ın konuya ilişkin görüşlerinin yer aldığı videoya da yer verdi.

'Kene ne kadar vücutta kalırsa hastalık da o kadar ağır seyredebiliyor'

KKKA hastalığının ağır seyredebileceği ve ölüme neden olabileceği uyarısını yapan Yılmaz, 'Özellikle KKKA hastalığının olduğu bölgelere gidecek kişilerin önlemlerini alması, örneğin, çoraplarını pantolonlarının üzerine çekmesi, kendini her gün vücuduna kene yapışıp yapışmadığı noktasında kontrol etmesi gerekiyor. Çünkü kene ne kadar vücutta kalırsa hastalık da o kadar ağır seyredebiliyor' ifadesini kullandı.

Yılmaz, hazirandan temmuz sonuna kadar olan sürecin kene vakası artışlarının en yoğun yaşandığı dönem olduğuna da dikkati çekti.

Vehaber Menu