Fatih Altaylı: Balkanların, Ortadoğu’nun, Kafkasların tüm çeteleri İstanbul’da fink atıyor

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Türkiye’nin nüfusunun 10’da biri kadar göz aldığını ve gelenlerin 'medeniyet sıralamasında en altta kalan ülkelerin, medeniyet sıralamasında en altta kalan kesimlerinden en az 8 milyon kişi' olduğunu belirttiği bugünkü yazısında, 'korktuğunu' söyledi.
Fatih Altaylı: Balkanların, Ortadoğu’nun, Kafkasların tüm çeteleri İstanbul’da fink atıyor
2022-09-27 12:47:00   Güncelleme: 2022-09-27 12:47:00    

'Bunlar özellikle büyük kentlerde ama esas olarak Türkiye’nin hemen her yerinde büyük bir güvenlik sıkıntısı yaratıyorlar' diyen Altaylı, 'Başta İstanbul olmak üzere büyük kentlerin yoğun iş yapan bölgeleri gruplar arasında pay edilmiş. Hangi bölgenin avantasını kimin yiyeceği belirlenmiş. Pek çok çatışmanın arkasında bu paylaşım kavgası var. Hadi sıkıysa Etiler’de, Ortaköy’de, Bebek’te bu gruplara rağmen bir eğlence mekanı açsın birisi. Mümkün değil. Mafyalar ve mafyacıklar dört bir yanı kuşatmış. Sadece yerli mafyalar olsa yine iyi. Bizdendir der sineye çekersiniz. Balkanların, Ortadoğu’nun, Kafkasların tüm çeteleri İstanbul’da fink atıyor' ifadelerini kullandı.

'Bakın her biri 10 milyonlarca lira değerinde garip ülkelerin plakalarını taşıyan arabalar geziyor sokaklarımızda. Arkalarında yine son derece pahalı koruma araçları ile. Zannediyor musunuz ki, bunların hepsi o ülkelerden gelmiş saygın iş adamlarına ve yasal zenginlere ait. Güldürmeyin beni. Bunların büyük bölümü yabancı suç örgütlerinin yöneticilerine ve onların korumalarına ait' diyen Altaylı, ayrıca şunları kaydetti:

'Toplu taşımada ters baktın diyen birinin elinde ateşli veya ateşsiz silahla üzerinize yürümesi an meselesi. Okullardan gelen haberler hiç iç açıcı değil. Ortam gençleri de olumsuz etkilemiş. Sui misal emsal olmuş. Pek yakında ABD’de olduğu gibi 'okul katliamları' olacak diye aklım çıkıyor. Cezaevleri dolu olduğu için pek çok ağır şiddet suçlusu mahkemelerce ve hatta mahkemeye bile çıkmadan serbest bırakılıyor. Cezalarda caydırıcılık kalmadığı gibi, cezasızlık neredeyse suça özendirici hale gelmiş. Yasal veya yasa dışı kaç silah ortalıkta dolaşıyor bilmiyoruz. Umursamıyoruz.'

Altaylı, 'Sizi bilmem ama ben gerçekten çocuklarımız için çok ama çok korkuyorum' diye yazdı.

Vehaber Menu