'Filyasyon, bir 'ilaç bırak-dön' uygulaması halini aldı'

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Muharrem Baytemür, filyasyonun bir 'ilaç bırak-dön' uygulaması halini aldığını belirterek 'Özellikle vakaların yoğun olduğu dönemde, filyasyon ekiplerinin daha fazla ilaç bırakıp gitme durumu oldu. Filyasyondaki temel unsur, tespit edilen vaka ve kaynağını bulmadır. Son aylarda semptomu olmayan temaslıya test bile yapılmıyor. Virüse yakalanan kişi nerede yakalandı bu sorgulanmalı' dedi.
'Filyasyon, bir 'ilaç bırak-dön' uygulaması halini aldı'
2021-05-13 09:58:18   Güncelleme: 2022-03-30 06:06:32    

'Filyasyon sadece kişiye, bırakmak değildir' diyen Baytemür, 'Bunu herhangi biri de bırakabilir, sağlık çalışanı olmasına gerek yok. Kaynağı izole etmek, bulaşı azaltır. Siz kaynağı değil, bulaştırdıklarını buluyorsunuz. O da semptomu varsa' ifadelerini kullandı.

'Filyasyon ekibi, ilaç verdiği hastaya sorgulama yapmalı'

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre, İlaç bırakmanın da tehlikelerine dikkat çeken Baytemür, 'Herhangi bir insana bir ilaç veriliyorsa, ki ilaç reçeteyle verilir, bunu hekimin vermesi ve sorgulaması lazım. Biz nasıl muayene ettiğimiz hastaya ilaç verirken sorgulama yapıyorsak filyasyonda da bu olmalı' ifadelerini kullandı.

Vehaber Menu