Google sıralamalarını etkileyecek Mayıs 2022 güncellemesi başladı

Google, arama sonuçlarını dolayısıyla sitelerin sıralamasını doğrudan etkileyecek geniş bir çekirdek algoritma güncellemesini duyurdu. 2 hafta Google arama sonuçlarında dalgalanma yaşanması bekleniyor. Bu güncelleme, özellikle site sahipleri için kritik sonuçlar doğurabilir.
Google sıralamalarını etkileyecek Mayıs 2022 güncellemesi başladı
2022-05-28 01:17:26   Güncelleme: 2022-05-28 01:22:41    

Google, Mayıs 2022 çekirdek güncellemesi adı verilen geniş bir çekirdek algoritma güncellemesinin  kullanıma sunulduğunu doğruladı.

Google Arama Merkezi tarafından yayınlanan bir tweet’te şu cümleye yer veriliyor: 'Bugün, yılda birkaç kez yaptığımız gibi, kapsamlı bir çekirdek güncelleme yayınlıyoruz. Bu güncellemeye Mayıs 2022 çekirdek güncellemesi diyoruz.'

Bu güncellemeler, arama sonuçlarını kullanıcılar için daha alakalı hale getirmek için yapılıyor. Güncelleme bugün başlıyor olsa da, güncellemenin tamamen kullanıma sunulması 1-2 hafta sürecek. Yani yayıncıların güncellemenin etkilerini görmesi 1-2 hafta sürebilir. Bu süreçte sitelerin ziyaretçi sayılarında da dalgalanmalar olabilir.

Google'dan Danny Sullivan, sitelerin arama sonucu performanslarında değişiklik beklendiğini belirtiyor: 'Temel güncellemeler, Arama'yı genel olarak iyileştirmek ve web'in değişen doğasına ayak uydurmak için yaptığımız değişikliklerdir. Çekirdek güncellemedeki hiçbir şey belirli bir siteye özgü olmasa da, bu güncellemeler sitelerin performansında bazı dikkat çekici değişikliklere neden olabilir.'

Google, güncellemenin sitelere muhtemel etkilerini şu şekilde sıralıyor:

Arama sıralamalarında ani yükselmeler veya düşüşler gibi geniş çapta fark edilebilir etkiler olabilir.

Temel güncellemeler, belirli bir şeyi hedeflemez. Bunun yerine, genel olarak Google'ın sistemlerini iyileştirmek için tasarlanmıştır.

Sıralamada düşen sayfalar cezalandırılmaz; son güncellemeden bu yana yayınlanan diğer web içeriğine karşı yeniden değerlendirilir.

Mümkün olan en iyi içeriği sağlamaya odaklanmak, temel algoritma güncellemesinin etkisiyle başa çıkmanın önerilen en iyi yoludur.

Geniş çekirdek güncellemeleri birkaç ayda bir gerçekleşir. Siteler, bir sonraki güncelleme çıkana kadar bir güncellemeden kurtarılamayabilir.

Bir önceki güncelleme Kasım 2021’de yapılmıştı

Google’ın son büyük çekirdek güncellemesi Kasım 2021'de kullanıma sunulmuştu. Geride kalan süre zarfında sitelerinde gerekli çalışmaları yapanlar arama sıralamalarında gözle görülür iyileştirmeler gördü. Öte yandan, pek çok site de, daha alakalı içeriğe sahip sitelerin kendilerini geride bıraktığını görmeye başladı.

Yeni güncellemenin kullanıma sunulması bir hafta veya daha uzun süreceği için etkiyi değerlendirmeye başlamak için henüz çok erken. Eğer sizin de bir siteniz varsa, sıralamalarınız bu süre içinde dalgalanabilir, bu nedenle değişiklikleri hemen fark ederseniz paniğe kapılmamanızda yarar var.

Google, güncellemenin ne zaman tamamen kullanıma sunulduğunu açıklayacağını söylüyor. Sitenizin analizini işte o tarihten sonra yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Hatırlatmakta fayda var: Özgün yani kopya yerine üzerinde emek verilmiş, zengin içerikler; teknolojik olarak Google kriterlerine uyum sağlayan siteler güncellemelerde genel olarak daha avantajlı.

Yayıncılar, teknik olarak Google kriterlerine, Google'ın beklediği 'sayfa deneyimlerine' ne kadar uyduklarını Search Console üzerinden de kontrol edebilir.

Vehaber Menu