'Güneş fırtınası yarın Dünya'yı vurabilir, sorunlar yaşanabilir'

Dünya yarın küçük çaplı bir Güneş fırtınasıyla karşı karşıya olması bekleniyor. Fırtınanın boyutu küçük olsa da elektrik şebekeleri ve uydularda hafif sıkıntılar yaşanabilir.
'Güneş fırtınası yarın Dünya'yı vurabilir, sorunlar yaşanabilir'
2022-08-03 11:06:31   Güncelleme: 2022-08-03 11:06:31    

Dünya'nın yarın Güneş yüzeyinin güneybatısındaki delikten püsküren gazsı maddelerden kaynaklanan bir Güneş fırtınasının menzili altına gireceği öngörülüyor.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, küçük çaplı G1 sınıfı jeomanyetik fırtınanın Dünya'yı etkileyebilme ihtimali olduğu konusunda uyardı.


Etki alanları büyük olmayan G1 sınıfı fırtınalar nedeniyle elektrik şebekeleri ve uyduları etkileyebiliyor, Kanada ve Alaska semalarında aurora oluşmasına yola açabiliyor.
Bu türden fırtınalar, yolunu bulmak için Dünya'nın manyetik alanını kullanan göçmen kuşları da rotalarından saptırabiliyor.
 

Vehaber Menu
Avrupa Uzay Ajansı: '2021 QM1' Dünya'ya çarpmayacak Avrupa Uzay Ajansı'ndan iyi haber geldi. Daha önce dünyaya çarpacağı sanılan 2021 QM1 adlı asteroidin yörüngesi incelendi Mavi Gezegen'in güzergahında olmadığı tespit edildi. Yani 2052 için endişe edilen asteroidin dünyaya çarpma riski artık yok. Dünyanın en büyük bakterisi bulundu: Çıplak gözle görülebiliyor Bilim insanları, gözle görülüp bir cımbızla tutulabilecek büyüklükte bir bakteri türü bulduklarını açıkladı. Yüzümüzde yaşayan akarlar evrimleşiyor: İnsanların bir parçası haline geldiler Bilim insanlarına göre, insanların yüzlerinde yaşayan ve cilt dokusu üzerinde çiftleşen küçük parazitler, insanlarla simbiyotik bir varlık paylaşan canlılara evrimleşiyor. Kendi kendini iyileştirebilen canlı insan derisine sahip robotik parmak geliştirildi Japon bilim insanları, canlı insan derisine sahip robotik parmak tasarladı. Üstelik kolajen sargı sayesinde robotik parmak kendi kendini iyileştirme özelliğine sahip. Mars'ta 94 dakika süren deprem Mars’ı inceleyen Insight uzay aracı önemli verilere ulaştı. Kızıl Gezegen'de iki büyük deprem tespit edildi. Depremlerden biri 94 dakika sürdü. Lise öğrencisi kekik yağından elektrik üretti Eskişehir’de lise öğrencisi Erkan Kaya, kekikte bulunan aromatik timol yağını kullanarak elektrik üretti. 'Doğal alanda yaşayan insanların beyninde yüzde 60 oranında daha az küçülme oluyor' Antalya Kent Konseyi Emekliler Meclisi ve ‘Aynı Hedefe Yürüyenler’ koordinasyonunda, Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen ‘Yerinde Yaşlanma Bahar Çalıştayı’nda yapılan ‘Yaşlılıkta Kinetik Beyin Egzersizleri’ konferansı yoğun ilgi gördü. Konferansta, egzersizin öneminin üzerinde duruldu. Elon Musk, uydu internet sistemi Starlink'i Ukrayna'da aktive etti Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in kurucusu Elon Musk, uydu interneti sistemi projesi Starlink'i Ukrayna'da kullanıma açtığını duyurdu. Meta'dan yapay zeka destekli evrensel bir tercüman oluşturma planı Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın sahibi Meta, tüm dillerdeki konuşmaların anında çevirisini sağlamayı amaçlayan bir yapay zeka projesi üzerinde çalıştığını duyurdu. Bilim insanları, ölen bir insanın beyin aktivitelerini ilk kez görüntüledi Bilim insanları, ölmekte olan bir insanın beyninin aktivitelerini ilk kez kayıt altına aldı.