Hakan Fidan'dan Türk Devletleri Teşkilatı zirvesinde KKTC'ye destek çağrısı: Haksız ve insanlık dışı izolasyona hep birlikte karşı durmalıyız

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Astana’da Türk Devletleri Teşkilatı’nın liderler zirvesi öncesinde bugün düzenlenen Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 'Türk dünyası işbirliğini giderek kurumsallaştırıyor, derinleştiriyor' dedi.
Hakan Fidan'dan Türk Devletleri Teşkilatı zirvesinde KKTC'ye destek çağrısı: Haksız ve insanlık dışı izolasyona hep birlikte karşı durmalıyız
2023-11-03 15:22:34   Güncelleme: 2023-11-03 15:22:34    

Diplomatik kaynakların aktardığına göre Fidan, Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil ettiği Türk Devletleri Teşkilatı 10. Zirvesi’nde Dışişleri Bakanlarına hitaben yaptığı konuşmada, teşkilata Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) destek çağırısında bulunarak, 'Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız ve insanlık dışı izolasyona hep birlikte karşı durmalıyız' dedi.

Karabağ’daki son gelişmelerle ilgili olarak 'Türkiye Azerbaycan’ın yanında durmaya devam edecek' ifadesini kullanan Fidan, konuşmasında Gazze’de yaşanan insanlık trajedisine de dikkati çekti.

Kazakistan’ın başkentinde liderler düzeyinde tertiplenen Türk Devletleri Teşkilatı 10. Zirvesi öncesinde düzenlenen Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na katılan Dışişleri Bakanı Fidan, üye ülkelerin özellikle ticaret, ekonomi, enerji ve ulaştırma alanlarında büyük bir potansiyele sahip olduklarına işaret etti.
'Türk Devletleri Teşkilatı  üyesi ülkeler arasındaki işbirliğinin hızla kurumsallaşmasından ve derinleşmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz' diyen Dışişleri Bakanı Fidan, Orta Koridor’un yatırım açısından daha da cazip hale getirilmesi için çaba gösterilmesinin ve başta Türkmen doğalgazı olmak üzere, Hazar ötesi kaynakların Türkiye ve Avrupa'ya taşınmasının önemini de vurguladı.  

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısını da Konsey gündemine taşıyan Fidan, sivillere uygulanan acımasız katliamın kabul edilemez olduğunu, bir an önce koşulsuz ateşkes ilan edilmesi ve Gazze’ye yardımların kesintisiz biçimde bölgeye ulaşması gerektiğini ifade etti.

Foto Galeri Videolar Son Dakika Haberler Video Kategori Foto Kategori Vehaber İletişim Künye Şikayet Menü