HKP'den 'asgari ücret' eylemi: En az 25 bin 400 TL olmalıdır

İstanbul’da HKP üyeleri, asgari ücretin en az 25 bin 400 lira olması talebiyle eylem yaptı. HKP İstanbul İl Yöneticisi Deniz Bin, 'Soframızdan her gün lokmalar, yemekler azalırken işte bizi yönetenler lüks ve şatafat içerisinde yaşıyorlar' dedi.
HKP'den 'asgari ücret' eylemi: En az 25 bin 400 TL olmalıdır
2022-11-28 08:12:16   Güncelleme: 2022-11-28 08:12:16    

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyeleri, önümüzdeki günlerde görüşmeleri başlayacak asgari ücret ile ilgili taleplerini açıklamak üzere Bakırköy Meydanı’nda bir araya geldi.

HKP üyeleri, 'İşsizliğe, pahalılığa, zama, zulme son!' yazılı pankart açarak, 'Ücretler pire, zamlar deve', 'Zam, zam, zam; ucuzluk ne zaman' ve üzerinde ekmek resmi olan 'Sıcaktan değil, fiyattan dokunamıyoruz' yazılı dövizler taşıdı.

'Her 4 çocuktan biri okula aç gidiyor'

HKP’liler adına basın açıklamasını HKP İstanbul İl Yöneticisi Deniz Bin gerçekleştirdi. Deniz Bin açıklamasında, 'Halkımız, işsizlik ve pahalılık cehenneminde her gün biraz daha fazla yanmaktadır. Bugün gıda fiyatlarındaki yüksek artıştan kaynaklı her 4 çocuktan biri okula aç gidiyor. Yetersiz beslenmeden kaynaklı çocuklarda gelişim bozuklukları artmaktadır. Akaryakıt, elektrik, doğalgaz, gıda, giyim, vergi ve harçlara yani iğneden ipliğe her gün yeni zamlar geliyor. Kiralarda ki artış artık normal geliri olan bir vatandaşı bile oldukça zorlamaktadır. Bu pahalılık cehenneminde emekliler, memurlar, işçiler, öğrenciler inim inim inlemektedir' ifadelerini kullandı.

'Bizi yönetenler lüks ve şatafat içinde yaşıyorlar'

'Halkımız bu acıları çekerken AKP’giller küplerini doldurmaya, üç-beş yerden maaş almaya devam ediyor' diyen Bin, şunları kaydetti:

'Bir yandan da ekonomik krizden korunmak için tasarruf adı altında tavsiyelerde bulunuyorlar. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yayınladığı kitapçıkta yurttaşlara 'tasarruf' tavsiyelerinde bulundu. Tavsiyeler arasında, ‘Duş alırken banyoya kum saati koyun’, ‘Duş süresi 4 dakikayı geçmesin’ gibi ipe sapa gelmez önerilerle halkımızla alay ediliyor. Öte yandan halkımıza tasarruf tavsiye edenlerin reislerinin savurganlığı ise dudak uçuklatıyor. Bugün Saray’ın bir günlük masrafı 10 milyondur. Bu rakamla mevcut asgari ücrete göre bir günlük harcamayla 1818 kişi istihdam edilebilir. Bu durumla mevcut asgari ücrete göre bir ayda 54.545 asgari ücretliyi istihdam edebilirsiniz. Kırmızı etin kilosu 200 liraya, tavuk etinin kilosu 100 liraya dayanmışken, çocuklarımıza bir litre sütü alamaz duruma gelmişken, bir ekmek 5 liraya satılırken, aldığımız maaşın nerdeyse tamamını kira-elektrik ve doğalgaza yatırırken, soframızdan her gün lokmalar, yemekler azalırken işte bizi yönetenler lüks ve şatafat içerisinde yaşıyorlar.'

HKP’li Deniz Bin, asgari ücretin en az 25 bin 400 lira olması gerektiğini söyledi.

Vehaber Menu
2 ilde daha ekmeğe zam yapıldı Yeni yılla birlikte birçok kentte ekmek fiyatlarına zam yapılırken, son zam haberleri de Sivas ve Diyarbakır'dan geldi. Erdal Beşikçioğlu: Markette etiket fiyatı değiştirmekten insanların parmakları su topladı Ünlü polisiye dizisi Behzat Ç'nin başrol oyuncusu Erdal Beşikçioğlu, katıldığı bir yayında enflasyon ve zamlarla ilgili, "Çok enteresan değil mi? Memura, işçiye zam yapıyorsunuz ama diğer her şeye de aynı oranda zam yapıyorsunuz. Son 4 aydır süpermarketlerde insanların etiketlemekten parmak uçları su topladı bence" dedi. İlber Ortaylı: Evinde oturamıyorsun, ev alamıyorsun, çok korkunç bir ülke oldu Tarihçi -yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin 30. Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında düzenlendiği söyleşide yabancılara konut satışını eleştirerek, “Evinde oturamıyorsun, ev alamıyorsun. Çok korkunç bir ülke oldu. Urfa'da arazi alıyor. Böyle bir enayilik olur mu? Sen orayı sulamak için 2 nesil enflasyonla yaşamışsın” diye konuştu. Berna Laçin, fırına ödediği hesabı paylaştı: Dilim tutuldu Oyuncu Berna Laçin, Üsküdar'daki bir fırından aldıklarının 700 lira tuttuğunu belirterek, "dilim tutuldu" dedi. Bitcoin'de yükseliş sürüyor Fed ve ECB'nin para politikasında değişikliğe gideceği beklentisi, kripto para fiyatlarında yükselişe neden oldu. Kırıkkale Belediyesi'nden suya yüzde 80 zam Zamlı fiyatlarla konutta kullanılan 0-10 metreküp arası suyun metreküp ücreti 2 lira 40 kuruştan 4 lira 40 kuruşa, 11-30 metreküp arası 2 lira 82 kuruştan 5 lira 10 kuruşa yükseldi. Adana'da ekmeğe zam Adana’da 210 gram somun ve pide ekmeğin fiyatı 5 lira oldu. Sigaraya zam Sigara fiyatlarına zam geldi. Aralık enflasyonunun açıklanmasının ardından ilk zammı Philip Morris grubu yaparak, sigarada paket başı 4'er lira artış gerçekleştirdi. KESK Sinop'ta TÜİK'in enflasyon rakamlarını protesto etti Sinop'ta TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerini protesto etmek isteyen KESK Sinop Şubeler Platformu'na polis izin vermedi. KESK Dönem Sözcüsü Berker Şahin, “Açıklanan resmi enflasyon rakamları hepimize bir kez daha ‘Bu kadar da olmaz. İnsanın aklı ile bu kadar da dalga geçilmez’ dedirtmiştir” açıklamasını yaptı. Memur ve emeklinin alacağı enflasyon farkı belli oldu Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Memur ve memur emeklisinin alacağı enflasyon farkı yüzde 16,47 olarak belli oldu" açıklamasını yaptı.