Hüda Kaya'dan SADAT açıklaması: Bana had bildirmeye çalışıyorlar

bianet'e konuşan Kaya, 'SADAT hakkındaki konuşmalarımın ve önergemin arkasındayım' dedi. Kararın henüz kendilerine tebliğ edilmediğini belirten Kaya, karara itiraz edeceklerini bildirdi.
Hüda Kaya'dan SADAT açıklaması: Bana had bildirmeye çalışıyorlar
2023-09-14 06:49:05   Güncelleme: 2023-09-14 06:49:05    

Anayasanın 83. Maddesini hatırlatan Kaya, milletvekillerinin yasama dokunulmazlığı altında olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

'Bir milletvekili, yaptığı konuşmalar, verdiği soru önergeleriyle, kürsü masumiyetiyle yasal koruma altındadır. Yasama görevimin hedef gösterilerek dava yoluna gidilmesi ve böyle bir karar çıkması hukuk devletinde olacak bir şey değil.

Deniz Poyraz’ın katledilmesinin ardından katil ile ilgili bazı fotoğraflar yayınlanmış ve SADAT ile ilişkisi üzerinden iddialar gündeme gelmişti. Ben de bir milletvekili olarak bu iddialara ilişkin açıklamalarda bulundum. Daha sonra SADAT hakkında yaptığım geniş çaplı araştırmaların ardından bir milletvekili olarak görevim gereği soru önergesi verdim. Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle önerge veriyorum fakat bana cevap Meclis’ten verilmiyor, saraydan verilmiyor, hukuk üzerinden haddim bildiriliyor. Bu hukuk devletinde olabilecek bir şey değil. SADAT’ın hukuken böyle bir yola başvurma hakkı olmaması gerekir. Sözlerimin arkasındayım bu iddiaların hepsi daha demokratik ve şeffaf hukuk devletinde elbette gün yüzüne çıkacak.'

Vehaber Menu