İran'da Kasım Süleymani anmasının yapıldığı mezarlığın yakınlarında iki patlama: 103 ölü, 211 yaralı

İran'ın Kirman eyaletinde Kasım Süleymani'nin mezarı yakınlarında meydana gelen iki patlamada hayatını kaybedenlerin sayısı 103'e, yaralıların sayısı da 211'e yükseldi. Yaralıların bazılarının durumunun ağır olduğu ve can kaybının artabileceği aktarıldı.
İran'da Kasım Süleymani anmasının yapıldığı mezarlığın yakınlarında iki patlama: 103 ölü, 211 yaralı
2024-01-03 20:21:23   Güncelleme: 2024-01-03 20:21:23    

İran resmi haber ajansı IRNA'nın Acil Durum Merkezinin açıklamasına dayandırdığı habere göre, Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Süleymani'nin Ocak 2020'de ABD'nin Bağdat'taki saldırısında öldürülmesinin 4. yılı dolayısıyla anma töreninin yapıldığı kabristana giden yol üzerinde iki patlama meydana geldi.

Yaklaşık 10 dakika arayla meydana gelen iki patlamada, hayatını kaybedenlerin sayısının 103 kişiye yükseldiği bildirildi. Patlamada ölenler arasında 6 çocuğun da bulunduğu belirtilirken yaralananların sayısının da 211'e çıktığı kaydedildi.

Terör saldırısı olduğu açıklandı

Devlet televizyonu, Kirman Vali Yardımcısı Rahman Celali'nin olayı 'terör saldırısı' olarak nitelendirdiğini aktardı.

Öte yandan yarı resmi Tesnim Haber Ajansı da 'fail ya da faillerin bölgeye iki ayrı bomba bıraktığı ve uzaktan patlattığı' şeklinde bir haber yayımladı.

Patlamaların ardından halktan bölgeyi terk etmeleri istendi. Son gelen haberlere göre bölgede caddeler boşaltılmış durumda.

Daha önce yapılan açıklamada Süleymani'nin mezarı yakınlarındaki iki patlamada 53 kişinin öldüğü, 71 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın verdiği emirle 3 Ocak 2020'de Bağdat'taki saldırıda hayatını kaybeden Süleymani'nin öldürülmesinin 4. yılı münasebetiyle anma programları düzenleniyor.

Erdoğan ve Dışişleri Bakanlığı'ndan başsağlığı mesajı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kasım Süleymani'nin mezarı yakınlarında meydana gelen patlamalarda hayatını kaybedenler için başsağlığı dileğinde bulundu. Sosyal medyadan konuya ilişkin paylaşımda bulunan Erdoğan, 'Dost ve kardeş İran halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum' dedi.

Erdoğan'ın paylaşımının tamamı şöyle:

'İran’ın Kirman eyaletinde gerçekleştirilen menfur terör saldırılarından derin üzüntü duyduk. Saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyorum.

Dost ve kardeş İran halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum.'

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise patlamalara ilişkin olarak yaptığı açıklamada, 'İran’ın Kirman şehrinde düzenlenen terör eylemi sonucunda çok sayıda can kaybı ve yaralanma meydana geldiği üzüntüyle öğrenilmiştir. Bu menfur terör saldırısını en güçlü şekilde kınıyor; dost ve kardeş İran halkına ve hükümetine başsağlığı, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz' ifadelerini kullandı.

 

Vehaber Menu