İsrail, Hamas'la esir değişimi anlaşmasını ve geçici ateşkesi kabul etti; Hamas '4 gün ateşkes olacak, yüzlerce tır Gazze'ye girecek' dedi

İsrail Resmi Yayın Kuruluşu, 'İsrail hükümeti, Hamas Hareketiyle esir değişimi anlaşmasını ve geçici ateşkesi kabul etti' dedi. Hamas ise, 'Bırakacağımız 50 İsrailli esire karşılık 150 Filistinli esir serbest bırakılacak, 4 gün ateşkes olacak ve insani yardım malzemesi taşıyan yüzlerce tır Gazze’ye girecek' diye açıklama yaptı.
İsrail, Hamas'la esir değişimi anlaşmasını ve geçici ateşkesi kabul etti; Hamas
2023-11-22 09:06:53   Güncelleme: 2023-11-22 09:06:53    

İsrail Resmi Yayın Kuruluşu'nun duyurusundan sonra İsrail hükümeti, Gazze'deki Hamas hareketiyle esir takası anlaşmasını ve 4 günlük geçici ateşkesi kabul ettiğini açıkladı. Ardından açıklama yapan Hamas ise, 'Hamas: Bırakacağımız 50 İsrailli esire karşılık 150 Filistinli esir serbest bırakılacak, 4 gün ateşkes olacak ve insani yardım malzemesi taşıyan yüzlerce tır Gazze’ye girecek' dedi.

AA'da yer alan habere göre, İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, esir takası anlaşmasını ele almak üzere Başbakan Binyamin Netanyahu öncülüğünde toplanan hükümet kabinesinin onayladığı karar duyuruldu.

Hükümetin bu gece Gazze'deki İsrailli esirlerin tümünün geri getirilmesi hedefinin ilk aşamasını onayladığı belirtilen açıklamada, 'Buna göre, kadın ve çocuklardan oluşan en az 50 rehinenin 4 günlük sürede serbest bırakılması ve bu süre zarfında çatışmalara ara verilmesi öngörülüyor' ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, 'her 10 esirin serbest bırakılmasının, çatışmalara ek bir gün daha ara verilmesini sağlayacağı' belirtildi.

Kaç esir bulunuyor?

Açıklamada ayrıca, İsrail hükümeti ve ordusunun, 'tüm esirlerin geri getirilmesi, Hamas'ın tasfiyesinin tamamlanması ve Gazze Şeridi'nden İsrail'e yeni bir tehdit gelmemesini sağlamak için savaşı sürdüreceği' vurgulandı.

İsrail hükümetinin açıklamasında, bırakılacak İsrailli esirlere karşı kaç Filistinli mahkumun serbest bırakılacağına ve Gazze'ye insani yardımların girişine dair bir bilgi paylaşılmadı.

İsrail'e göre, Gazze Şeridi'nde Hamas'ın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Vehaber Menu