İstanbul Planlama Ajansı: 4 kişilik bir ailenin İstanbul’da yaşama maliyeti 23 bin 586 lira

İstanbul Planlama Ajansı (İPA) raporuna göre; İstanbul’da 4 kişilik bir ailenin ağustos ayında ortalama yaşam maliyeti 23 bin 586 liraya yükseldi. İstanbul’da yaşama maliyetinin son 12 yılda artış oranı ise yüzde 101,69 oldu.
İstanbul Planlama Ajansı: 4 kişilik bir ailenin İstanbul’da yaşama maliyeti 23 bin 586 lira
2022-09-05 17:57:34   Güncelleme: 2022-09-05 17:57:34    

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İPA, 3 aylık periyotlar halinde yayınladığı İstanbul’daki yaşam maliyeti araştırmasının haziran-temmuz-ağustos sonuçları belli oldu. Buna göre 4 kişilik bir ailenin İstanbul’da yaşama maliyeti ağustos ayında 23 bin 586 lira oldu. İstanbul’da yaşama maliyetinin son 12 yılda artış oranı ise yüzde 101,69 oldu.

IPA'nın araştırmasına göre ağustos ayında İstanbul’da yaşam maliyeti artış oranı yüzde 5,23 olarak gerçekleşti. 4 kişilik bir ailenin ağustos ayında yaşama maliyeti ortalaması 23 bin 586 lira olarak belirlendi. Maliyet temmuz ayına göre bin 173 lira arttı. Haziran ayı 21 bin 592 lira, temmuz ayı ortalaması ise 22 bin 413 liraydı.

Vehaber Menu
Alkole zam Tekel Bayileri Platformu Başkanı Aybaş, bir alkollü içki grubuna daha zam geldiğini duyurdu. Dünya yazarı: Asgari ücrete en az yüzde 80 zam gelecek Dünya gazetesi yazarı Şeref Oğuz, seçime giderken, seçim ekonomisinin uygulanacağını belirtti. Oğuz yazısının "Asgari ücrete en az yüzde 80 zam gelecek" başlıklı bölümünde şu ifadelere yer verdi: Dolar/TL haftaya rekorla başladı Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrası dolarda yükseliş sürüyor. Dolar/TL kuru haftaya yeni rekorla başladı. Merkez Bankası politika faizini bir puan düşürerek yüzde 12'ye çekti, dolar yükseldi Merkez Bankası politika faizini bir puan düşürerek yüzde 12'ye çekti. Banka böylece iki ay üst üste toplam iki puanlık faiz indirime gitti. Merkez Bankası, mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğu mesajını verdi. Prof. Dr. Güneş: Türkiye'deki gerçek enflasyon oranı dünyanın en yüksek enflasyon oranı Ekonomist Prof. Dr. Hurşit Güneş, "Türkiye'deki gerçek enflasyon oranı dünyanın en yüksek enflasyon oranı" değerlendirmesini yaptı. Alkole ve sigaraya zam Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği (TBYD) Başkanı Erol Dündar, bir alkol grubunun daha zam yaptığını açıkladı. Alkol ürünlerine gelen yüzde 25 ile 30 arasındaki zammın ardından bir gruba ait sigaraya da 1.50 TL zam geldi. Alkole zam geliyor Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, eylül ayı içinde alkollü içeceklere zam geldiğini duyurdu. ENAG: Yıllık enflasyon yüzde 181 Akademisyenlerin ve ekonomistlerin bağımsız biçimde oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), ağustos ayında enflasyonun yüzde 5,86 arttığını belirterek, yıllık enflasyonun yüzde 181,37 olduğunu bildirdi. Benzin ve motorine zam Benzin ve motorin fiyatlarına bu gece yarısından geçerli olmak üzere zam yapıldı. Buna göre benzine 65 kuruş, motorine de 69 kuruş zam geldi. İstanbul Üniversitesi’nde öğrenci yemeklerine yüzde 71,5 zam İstanbul Üniversitesi'nde, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından yapılan duyuruya göre; öğrenci yemeklerine yüzde 71,5 oranında zam yapıldı.