facebook twitter whatsapp

İstinaf, İstanbul'da aracını yayaların üzerine süren Görkem Sertaç Göçmen'in dosyasıyla ilgili bozma kararı verdi

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi, Bakırköy'de, bir kadını darbettiği için kendisine tepki gösterenlerin üzerine aracını sürerek bazılarının yaralanmasına sebep olduğu gerekçesiyle sanık Görkem Sertaç Göçmen hakkında Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesince verilen kararı bozdu.
İstinaf, İstanbul'da aracını yayaların üzerine süren Görkem Sertaç Göçmen'in dosyasıyla ilgili bozma kararı verdi
2022-10-31 17:10:42   Güncelleme: 2022-10-31 17:15:44    

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi, Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesinin 9 yıl hapis cezası verdiği sanık Görkem Sertaç Göçmen ile ilgili kararı inceledi. Daire, dosya kapsamı göz önüne alındığında sanığın suç tarihi itibarıyla ve halen işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayıp algılamayacağı, fiille ilgili davranışlarını yönlendirme yeteceğinin azalıp azalmadığına ilişkin Adli Tıp Kurumundan rapor alınmadan hüküm kurulduğuna işaret etti.

Kararda, sanık hakkında bir kısım mağdurlara karşı eyleminden dolayı kasten yaralama suçundan ceza verildiği, kısa kararda yarı oranında indirim uygulandığı halde, gerekçeli kararda üçte bir oranında indirdiğim uygulandığı anlatılarak, hüküm ile gerekçeli karar arasında çelişki ve karışıklık olduğu kaydedildi.

Mağdur A.A. ile ilgili özel doktordan alınan raporda burunda kırık olduğunun belirtilmesi karşısında Adli Tıp Şube Müdürlüğünden kati rapor alınmadığına vurgu yapılan kararda, kırığın olay günü olan darp eylemi sonucu olup olmadığı tespit edilmeden eksik inceleme ile hüküm kurduğu belirtildi.

Davaya katılması kabul edilen bir kısım mağdurun karar başlığında 'katılan' yerine 'müşteki' olarak yazıldığı ifade edilen kararda, yargılama giderlerinin kime yükleneceğinin ve yükümlülüğün ne miktar olacağının belirtilmesi gerektiği ancak ilk derece mahkemesince kısa kararda yargılama giderleriyle ilgili miktarın açıklanmadığı, miktarın gerekçeli kararda belirtilmesi suretiyle kararda çelişki oluşturduğu kaydedildi.

Daire, bu sebeplerden dolayı kararın bozulmasına hükmederek, dosyayı yerel mahkemeye gönderdi.

Vehaber Menu
görkem sertaç göçmen görkem sertaç göçmen