Kanser gençler arasında yaygınlaşıyor

Yıllardır 'yaşlılık hastalığı' olarak görülen kanser artık daha fazla genci vuruyor. Muhtemel sebepler daha az fiziksel aktivite, mikroplastikler, daha fazla işlenmiş gıda, yeni toksinler.
Kanser gençler arasında yaygınlaşıyor
2024-01-19 21:29:45   Güncelleme: 2024-01-19 21:29:45    

Wall Street Journal gençlerdeki kanser salgınını masaya yatırdı. BMJ Oncology’de yayınlanan bir çalışmada, 50 yaş altı kişilerde görülen kanserlerde küresel çapta keskin bir artış olduğu ve en yüksek oranların Kuzey Amerika, Avustralya ve Batı Avrupa’da görüldüğü bildirildi.

Yaşam şekli değişiklikleri riski artırdı

Kanser, gerçekten de ABD’de ve dünya genelinde daha fazla genci vuruyor ve doktorları şaşırtıyor. ABD’de teşhis oranları 2000 yılında 100 binde 95.6 iken 2019 yılında %12.8 artarak 50 yaşın altındaki her 100 bin kişide 107.8 vakaya yükseldi.

Doktorlar, onları neyin hasta ettiğini ve yüksek risk altındaki gençleri nasıl tespit edeceklerini bulmak için yarışıyor. Yaşam şeklimizdeki değişikliklerin -daha az fiziksel aktivite, daha fazla ultra işlenmiş gıda, yeni toksinler- genç nesiller için riski artırdığından şüpheleniyorlar.

'Hastalar giderek gençleşiyor'

Keen’in tedavi gördüğü New York’taki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nde erken başlangıçlı gastrointestinal kanser hastalarına yönelik bir programı yöneten Dr. Andrea Cercek, 'Hastalar giderek gençleşiyor' dedi.

'İster yiyeceklerimiz, ister ilaçlarımız ya da henüz tanımlayamadığımız bir şey olsun, muhtemelen dış etkenler buna neden oluyor.'

Aktör Chadwick Boseman’ın 2020’de 43 yaşında kolon kanserinden ölmesi, kamuoyunun dikkatini 50 yaşın altındaki kişilerde kolorektal kanserin artan yaygınlığına çekti; bu eğilim onkologları ilk kez önceki on yıl boyunca alarma geçirdi.

Gençlerde en hızlı artış gösteren kanser, mide kanseri

Kanser hâlâ yaşlıları gençlerden çok daha fazla etkilemesine rağmen, erken başlangıçlı kanserlerdeki artış ilerlemeyi durdurma tehdidi oluşturuyor.

2019’da her beş yeni kolon kanseri hastasından biri 55 yaşın altındaydı ve bu sayı 1995’ten bu yana iki katına çıktı. Kolon kanserinden ölüm oranları 65 yaş üstü hastalarda düşerken, 50 yaş altı hastalarda yükseliyor. Mide kanserleri gençlerde en hızlı artış gösteren kanserler arasında.

Foto Galeri Videolar Son Dakika Haberler Video Kategori Foto Kategori Vehaber İletişim Künye Şikayet Menü