Karabük'te ormanlara giriş yasağı

Karabük'te olası orman yangınlarını önlemek amacıyla ormanlık alanlara girişlere 1 Ekim'e kadar izin verilmeyecek.
Karabük'te ormanlara giriş yasağı
2022-06-08 20:42:18   Güncelleme: 2022-06-08 20:42:18    

Karabük Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, oluşan kurak hava şartlarında muhtemel orman yangınlarını önlemek amacıyla bazı kararlar alındı.
Bu çerçevede, izin alanlar ve yetkili kişiler dışında ormanlık alanlara giriş ve çıkışlar yasaklandı.
16 Haziran-1 Ekim döneminde uygulanacak karar kapsamında kontrol, Karabük Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Orman İşletme müdürlüklerince sağlanacak.
Ormanlara 4 kilometre mesafede bulunan ve orman köyü olan köylerin sınırları içinde anız yakılmasına ve bağ-bahçe temizliği için ateş yakılmasına izin verilmeyecek.

Adli ve idari işlem uygulanacak

Resmi tescilli piknik/mesire alanları dışında kalan ormanlık alanlarda, mangal ateşli piknik yapılması, orman içi yollarda ATV, UTV, motosiklet gibi vasıtalarla sportif amaçlı her türlü faaliyetler ile çadırlı kamp yapılması, dilek feneri, meşale, havai fişek gibi yangın çıkmasına sebep olabilecek malzemelerin sokulması ve kullanılması da yasaklandı.
İzinli piknik/mesire alanlarında her akşam saat 20.30'dan başlayarak ertesi sabah saat 09.00'a kadar mangal, semaver, ateş yakılamayacak.
Turizm ve sportif amaçlı yürüyüşlere, resmi tescilli alanlarda olmak koşuluyla kafile başkanı tarafından ilgili kurumlara istenilen belgelerle müracaat edilmesi halinde ve ilgili kurumların kontrolünde izin verilecek, yürüyüş sırasında hiçbir şekilde ateş yakılmasına müsaade edilmeyecek.
Denetimlerde tespit edilen aykırılıklar karşısında ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda adli ve idari işlem uygulanacak.

Vehaber Menu
Ian Kasırgası Florida’yı vurdu: 2.5 milyon kişiye tahliye emri verildi ABD'nin Florida eyaletinde beklenen Ian Kasırgası etkili olmaya başladı. Meksika Körfezine kıyısı olan bölgelerinde yaşayan 2.5 milyon kişiye kasırga nedeniyle tahliye emri verildi. ABD Başkanı Joe Biden, kasırganın benzin fiyatlarını arttırmak için bahane olarak kullanılmaması konusunda petrol şirketlerine uyarıda bulundu. Japonya’da Nanmadol Tayfunu nedeniyle tahliye uyarısı yapılanların sayısı 9 milyona ulaştı Yaklaşık 126 milyonluk nüfusu bulunan Japonya’da Nanmadol Tayfunu nedeniyle tahliye çağrısı yapılanların sayısı 9 milyona çıktı. Pek çok bölgede Japonya'nın afet uyarı ölçeğinin en yükseği olan beşinci seviye alarm verildi. Gelin ve damat, Van Gölü sahilinde çöp topladı Van'ın Erciş ilçesinde dünyaevine giren yazılım test mühendisleri Ahmet Sadık Aras ile Feyza Demirel çifti, Van Gölü sahilindeki kirliliğe dikkat çekmek için temizlik yaptı. Çift, üzerlerindeki gelinlik ve damatlıkla sahilde çöp topladı, daha sonra da düğün salonuna geçerek davetlilerle birlikte dans edip halay çekti. Sinpaş mahkemenin kararına uymayıp inşaata devam etti Muğla Kızılbük’te mahkemenin ‘dur’ demesine rağmen Sinpaş’ın otel projesi inşaatına devam ettiği ortaya çıktı. Marmaris Kent Konseyi’nden Halime Şaman, “Bu talanı mutlaka durduracağız” dedi. NASA: Tonga'daki yanardağ atmosfere 58 bin olimpik havuzu dolduracak su buharı püskürttü Pasifik Okyanusu'nda bulunan ada ülkesi Tonga'da ocak ayında meydana gelen volkanik patlamanın, atmosfere 58 bin olimpik havuzu dolduracak su buharının püskürtülmesine neden olduğu belirtildi. 'Bir zahmet çöpünüzü de alın gidin' Tarkan, Kilyos sahilini ziyaret ettiği esnada, bölgede oluşan çöp yığınlarının fotoğrafını çekti ve sosyal medyada paylaşarak "Çok yazık. Doğa bizim evimiz, her şeyimiz" ifadelerini kullandı. İzmir’de iki ayrı bölgede orman yangını İzmir’in Ödemiş ve Seferihisar ilçelerinde orman yangını çıktı. Seferihisar'da çıkan yangının büyük oranda kontrol altına alındığı belirtilirken, alevlere havadan ve karadan müdahale sürüyor. İstanbul'da ormanlara giriş yasağı İstanbul’da orman yangınlarının önlenmesi amacıyla ormanlık alanlara girişler 31 Temmuz’a kadar yasaklandı. Artvin'de heyelan: 1 ölü, 2 yaralı Artvin'in Kemalpaşa ilçesinde meydana gelen heyelandan ötürü yoldan geçen TIR'lar zarar gördü. 1 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı. Yol ulaşıma kapandı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nden Erzincan İliç'teki siyanür sızıntısıyla ilgili suç duyurusu Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Erzincan İliç'te Anagold Madencilik'in faaliyet gösterdiği altın madeninde siyanür sızıntısı olması hakkında suç duyurusunda bulundu.