Kılıçdaroğlu: Dünya tarihine bırakacağımız miras, otoriter yönetimi demokratik yöntemlerle değiştirmek olacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Yurt Dışı Örgütlenme Çalıştayı’nda konuştu. Kılıçdaroğlu, 'Geçmişte CHP'de kısır çekişmeler vardı bunları tamamen ayıkladık. Her birimiz iktidara odaklanmış haldeyiz' dedi. CHP lideri, 'Dünya tarihine bırakacağımız miras, otoriter yönetimi demokratik yöntemlerle değiştirmek olacak' ifadelerini kullandı.
Kılıçdaroğlu: Dünya tarihine bırakacağımız miras, otoriter yönetimi demokratik yöntemlerle değiştirmek olacak
2022-08-12 19:15:35   Güncelleme: 2022-08-12 19:15:35    

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekilleri Gürsel Tekin, Yunus Emre, Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal ile Eski Kültür Bakanı ve SODEV Onursal Başkanı Ercan Karakaş'ın da yer aldığı etkinlikte CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

'Dünya tarihine bırakacağımız miras, otoriter yönetimi demokratik yöntemlerle değiştirmek olacak.

'Biz pek çok sorun yaşadık ama artık sorunlarımızdan arınmak istiyoruz. Daha güzel bir Türkiye'de yaşamak istiyoruz. Demokratik ülkelerde öngörülen bütün demokratik kazanımların Türkiye'de de olmasını istiyoruz.

'Sorunları sadece dillendiren değil, sorunların nasıl çözüleceğini de ifade eden bir partiyiz.

'Yeni bir siyaset anlayışını aslında ülkemize getiriyoruz. Yerel yönetimler bunun en güzel örneği. Biz büyük kentleri alacağımızı söylediğimizde kimse inanmıyordu, rakiplerimiz inanmıyordu. Ama biz yeni siyaset anlayışımızla bu kapıları araladık. Bugün Türkiye'de nüfusun yarısından fazlasını CHP'li büyükşehir belediye başkanları yönetiyor, onlara hizmet ediyor. Yanıldığımız bir yer var, Bursa. Bursa'yı kaybetmemizin kabahati de bizde, Bursalılarda değil.

'6 milyon vatandaşımız var yurt dışında. Neden sizin bir temsilciniz TBMM'ye gelip sizin sorunlarınızı anlatmasın. Sorunu yaşayan sizsiniz, çözümü bilen sizsiniz. Sizin gelip anlatmanız lazım. Buna benzer pek çok sorun var.

'Biz yurt dışında çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kendi ülkelerinin sorunlarına yabancı olmadıklarını çok iyi biliyoruz. Ama Türkiye'de yaşayanlar sizin yaşadığınız sorunları pek iyi bilmiyorlar, kabul edelim. İşsizliğin bu noktaya geldiği, derin yoksulluğun olduğu bu ortamda insanlar ancak kendi sorunlarını biliyorlar.

'Geçmişte CHP'de kısır çekişmeler vardı bunları tamamen ayıkladık. Her birimiz iktidara odaklanmış haldeyiz. 

'Kucağımızı herkese açacağız. Yaşan tarzı üzerinden siyaset yapmayacağız.

'Biz üçüncü sınıf değil, birinci sınıf demokrasiyi hak eden bir ülkeyiz. Birilerini dayatmasıyla değil kendi özgür irademizle ülkemize demokrasiyi getirmeliyiz. İlk iktidarımızda göreceksiniz AB'nin öngördüğü bütün demokratik kuralları kendi ülkemize getireceğiz. Şu tarihsel gerçeği de sakın unutmayın, Türkiye bütün mazlum milletlere örnek olan bir ülkedir. Milli Kurtuluş Savaşı verdikten sonra mazlum ülkelerin birçoğu kurtuluş savaşı verdi. Orada savaşan gençler göğüslerinde Mustafa Kemal'in fotoğrafını taşıyordu. Bize tarihin yüklediği böyle bir sorumluluk var. İşin özeti hepimize çok iş düşüyor. Bana da size de çok iş düşüyor. Kısır tartışmalardan kesinlikle uzak duracağız. Eleştiri kültürünü ,bizi eleştirmek isteyenleri sabırla dinleyeceğiz. 

'Örgütlerinizi kurarken kadın erkek dengesine de dikkat edin. Avrupa'da yaşıyorsunuz. Biz cinsiyet kotası getirdik yüzde 33 kadın, yüzde 22 genç. İktidar olduğumuzda bunu siyasi partiler yasasına koyacağız. Her şeyi biz biliriz algısını darmadağın edin. '

Vehaber Menu
Kılıçdaroğlu: Ben beşli çetenin, lordların, baronların adamı değilim CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ben beşli çetenin, lordların, baronların adamı değilim. Ben alınteri dökenlerin yanındayım" dedi. Kılıçdaroğlu: Anket sonuçları memnun ediyor, oyumuz kararlı bir yükselişte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basının bir kesiminde körüklendiğinin tersine 6’lı masada bir kriz olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Hiç kriz yaşamadık, böyle bir şey olmadı, olsa zaten meydana çıkar” dedi. Kılıçdaroğlu, anketlerden memnun olduğunu, partisinin oylarının istikrarlı bir şekilde arttığını kaydetti. Kılıçdaroğlu: İktidara geldiğimizde HSK ikiye ayrılacak, savcıyı avukatın yanına indireceğiz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yargıda hangi adımları atacaklarını anlattı. Kılıçdaroğlu, "İktidara geldiğimizde HSK ikiye ayrılacak, savcıyı avukatın yanına indireceğiz" dedi. Kılıçdaroğlu: 5'li çetelerden gasp ettikleri mallar nasıl alınırmış, hem Türkiye'ye hem dünyaya göstereceğiz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Herkesin karnının doyduğu, her evde huzurun olduğu, her evde bereketin olduğu, hiçbir evde gelecek endişesinin olmadığı bir Türkiye'yi inşa ediyoruz. Ve biz bu inşa olayını sadece CHP olarak değil 6 siyasi parti lideri bir araya gelerek yapmak istiyoruz. Sorun bir parti sorunu değildir, sorun bir Türkiye sorunudur" dedi. Kılıçdaroğlu'ndan Soylu'ya: Uyuşturucu kaçakçısıyla, gaspçısıyla, mafyayla fotoğrafı var bu içişleri bakanı mıdır, yoksa başka bir model midir? Kılıçdaroğlu: Erdoğan'ın başkanlığındaki iktidar, Türkiye'de demokrasiyi askıya almış durumda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TELE 1 canlı yayınında Enver Aysever'in sorularını yanıtlayarak gündemi yorumluyor. Kılıçdaroğlu: Oy oranı olarak AK Parti'yi geçtik, hayatımda bu kadar koltuk meraklısı bir insan görmedim CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyen Sedat Peker'in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar hakkında harekete geçmeyen savcılara seslendi. Kılıçdaroğlu, "Sedat Peker, açıklamalar yapıyor, kişi yer, zaman, saat, isim veriyor. İtiraf ediyor. Hangi savcısı harekete geçti. Biz pazartesi suç duyurusunda bulunacağız" dedi. Kılıçdaroğlu: Kur korumalı mevduat ekonominin kalbine konmuş atom bombasıdır CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisinin Yalova'daki grup toplantısında "KKM ekonominin kalbine konmuş atom bombasıdır" dedi. Kılıçdaroğlu: O paraların tamamını alacağım millete vereceğim CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis’in kapanmasının ardından ‘salı toplantıları’nı Türkiye’nin çeşitli illerinde sürdürmeye devam ediyor. Kemal Kılıçdaroğlu "Sayın Cumhurbaşkanım" denilerek kürsüye davet edildi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen 'Büyük Taarruz'un 100. Yılında Büyük Balkan Buluşması' etkinliğine katıldı.