KPSS skandalının ardından ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayınlanan kararla ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı.
KPSS skandalının ardından ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı
2022-08-03 11:15:31   Güncelleme: 2022-08-03 11:26:12    

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı kararla Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı.
Resmi Gazete'de yayımlanan kararda 'Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2'nci maddesi gereğince görevden alınmıştır' denildi.

Ne olmuştu?

KPSS’deki çok sayıda sorunun aynı olduğunun iddia edildiği Yediiklim Yayınevi: Bir iki soru aynı diye algı yapmaya gerek yok

31 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) sorulan çok sayıda sorunun, Yediiklim Yayınları'nın deneme soru kitapçığındaki sorularla aynı olduğu iddia edilmişti. ÖSYM, iddiaların 'asılsız' olduğunu belirtirken; söz konusu yayınevi 'Bir iki soru aynı diye algı yapmaya gerek yok’ açıklamasını yapmıştı. Öğrenci, veliler ve eğitimciler ise açıklamaları 'inandırıcı' bulmayarak soruların aynı olmasına yönelik tepki göstermişti.

CHP'den 'KPSS soruları sızdırıldı' iddiasına ilişkin suç duyurusu

KPSS’deki pek çok sorunun, bir yayınevinin kitabıyla birebir aynı olduğunu ortaya çıkaran ve soruların çalındığı iddiasını gündeme getiren isimlerden olan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, gelişmeler üzerine yeni bir açıklama yaptı.
Kaya, '2022 KPSS sorularının çalınmasına ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdim, hem de CİMER’e başvurdum. Mahkeme aracılığıyla da suç duyurusunda bulundum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu’na inceleme talimatı verdi. Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın' ifadelerini kullandı.
Sözcü'nün aktardığına göre, Yıldırım Kaya’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle verdiği önergede, 'Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) lisans oturumu 31 Temmuz 2022 tarihinde yapıldı. Ancak KPSS’ye giren adayların tarafıma gönderdiği belgelerden, sınav sorularından bir kısmının (en az 10-20 soru) Yediiklim Yayınevi kitapçıklarındaki sorularla aynı olduğu görülüyor. 2022 KPSS’ye giren adaylar sınavın şaibeli olduğunu, önceden bazı kişilere ve yayınevlerine soruların verildiği endişesi yaşamaktadır' ifadeleri yer aldı.
CHP’li Kaya, bu bilgiler kapsamında şu soruları yöneltti:
1. 2022 KPSS soruları ile Yediiklim Yayınevi’nin daha önceden yayınladığı kitapçıklardaki sorularla birebir aynı olması nasıl açıklanabilir?
2. KPSS sınav soruları önceden Yediikim Yayınevi’ne verilmiş midir?
3. KPSS soruları önceden kimlere verilmiştir?
4. KPSS sınav soruları birebir Yediiklim Yayınevi’nin kitapçıklarından mı alınmıştır?
5. KPSS soruları sızdırılmışsa sorumlular hakkında bir işlem yapılacak mıdır?
6. KPSS sınavı iptal edilecek midir?
 

Vehaber Menu