Levent Üzümcü: Bu ülkede aydınlık bir gelecek kaygısıyla yanan pek çok insanın canına kıydılar

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 30’uncu yıl dönümünde, başrollerinde Levent Üzümcü ve Orhan Aydın’ın olduğu 'Unutma Bizi' oyunuyla anıldı. Levent Üzümcü, 'Çok canımızı verdik, çok fazla can gitti bu ülkede. Farklı siyasi görüşlerden de olsalar aydınlık bir gelecek kaygısıyla yanan pek çok insanın canına kıydılar maalesef. Umarım bunun önüne, net ve kesin bir şekilde geçebiliriz' dedi.
Levent Üzümcü: Bu ülkede aydınlık bir gelecek kaygısıyla yanan pek çok insanın canına kıydılar
2023-01-25 18:53:33   Güncelleme: 2023-01-25 18:53:33    

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag) öncülüğünde, gazeteci-yazar Uğur Mumcu ve katledilen aydınlar anısına 24-31 Ocak günleri arasında düzenlenen Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında; Cengiz Toraman'ın yazıp yönettiği, başrollerinde Levent Üzümcü ve Orhan Aydın’ın olduğu 'Unutma Bizi' oyunu dün akşam Ankara Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde sahnelendi.

1,5 saat süren oyunda Gülcan Altan, piyanist Dengin Ceyhan eşliğinde şarkılar seslendirdi. Oyuna, Uğur Mumcu’nun çocukları Özge Mumcu Aybars ve Özgür Mumcu da katıldı. Oyunun ardından Özge Mumcu Aybars, oyunculara ve ekibe plaketlerini takdim etti.

Mumcu, yaptığı konuşmada, 'Bizi yalnız bırakmadığınız için sizlere çok teşekkür etmek istiyorum; evin önünde, salonlarda, her yerde. Levent Üzümcü Tiyatrosu’na ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Biz, sizin sayenizde yalnız değiliz. Yalnız olmadığımızı bize hissettirdiğiniz için, hep beraberiz zaten, çok teşekkür ediyorum ben kendi adıma kalpten' dedi.

'Aydınlık bir gelecek kaygısıyla yanan pek çok insanın canına kıydılar'

Oyunun ardından Levent Üzümcü, şunları söyledi: 

'Bu insanların yok olacağını düşünüyorlar. Fakat biz, bu yaptığımız gösterilerle, anma eylemleriyle bu insanların yok olmadığını, fikirlerinin yok olmadığını, fikirlerinin takipçileri olduğunu sürekli hatırlatıyoruz. ‘Bir ölür, bin diriliz’ lafı da buradan geliyor. Örgütlü bir şekilde, adı her neyse, derin devlet daha çok bilinen ismiyle bu yapı, Türkiye’de silah ve uyuşturucu ticaretini yapabilmek için din ve milliyetçilik üzerinden korkunç bir siyaset yapıyor.

Bunları da arkasına alarak garip bir rüzgarla savruluyor; ‘Biz gidersek devlet çöker’, ‘Biz gidersek devlet yok olur’ diye. Ama devletin daha iyi olmasını isteyenler, daha liyakatli bir devlet isteyenler, hayatlarını koyarak, daha iyi bir ülke olabilmesi için, daha iyi bir yarın bırakabilmek için çocuklarına, çırpınıyor insanlar. Bunun unutulmaması lazım. Bunun nesilden nesle aktarılması lazım. Bu kitlelerin daha çok büyümesi lazım ki böylesine rahat bir şekilde cinayetler işleyemesinler, cinayet işleyecek o pervasızlığı kendilerinde bulamasınlar. Biz, bunun için çabalıyoruz. Çok canımızı verdik, çok fazla can gitti bu ülkede. Farklı siyasi görüşlerden de olsalar aydınlık bir gelecek kaygısıyla yanan pek çok insanın canına kıydılar maalesef. Umarım bunun önüne, net ve kesin bir şekilde geçebiliriz.' 

Vehaber Menu
Depremde hasar gören inşa halindeki binaya, çatlakları gizlemek için sıva yapıldı Türkiye deprem yaralarını sarmaya devam ederken bazı fırsatçıların yaptığı şoke etti. Hz Muhammed karikatürü nedeniyle saldırıya uğrayan Charlie Hebdo, depremle alay etti Fransız Charlie Hebdo dergisi, binlerce insanın hayatını kaybettiği Türkiye'nin 10 ilini yıkan depremlerle alay etti. Derginin yayınladığı karikatürde yıkık binalar çizildi ve üzerine "Tank yollamaya bile gerek yok" yazdı. Felipe Melo'dan Volkan Demirel'e destek mesajı Bir dönem Galatasaray forması giyen Felipe Melo, yaşanan deprem felaketi nedeniyle gözyaşları içinde yardım isteyen Hatayspor Teknik Direktörü Volkan Demirel'e, "Yüreği kaleciliğinden bile güzelmiş" diyerek destek verdi. Fransa’nın gönderdiği 136 kişilik 2 enkaz altı arama ve kurtarma ekibi yola çıktı Fransa’nın Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremler dolayısıyla gönderdiği 136 kişilik iki enkaz altı arama ve kurtarma ekibinin yola çıktığı duyuruldu. İskenderun Limanı'nda depremde devrilen konteynerlerde çıkan yangın devam ediyor İskenderun Limanı'nda dün depremin ardından devrilen konteynerlerde çıkan yangın sürüyor. Dolandırıcılar sahibinden.com'da kargocu kılığında: Asıl işimiz para transferi sahibinden.com üzerinden kargocu olarak ilan veren dolandırıcılar başvuru yapan kişilere "Asıl işimiz para transferi" diyerek banka hesaplarını kullanmak istediklerini belirtti. Aynı kişinin Esenyurt'ta kargo, Kadıköy'de vale ilanı vermesi dikkat çekti. İstenmeyen aramalara 51,5 milyon lira ceza Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, vatandaşı mağdur eden aramalara Ceza yağdırdı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından internet erişim hizmetlerinin satış ve pazarlamasına yönelik yapılan izinsiz aramalar hakkında bir süredir yürütülen idari süreç tamamlandı. Sinan Ateş cinayeti sonrası yaptığı paylaşımların ardından evi kurşunlandı Gazeteci Timur Soykan, eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayeti sonrası yeni bir saldırı yaşandığını belirterek olayla ilgili paylaşımda bulundu. Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin tutuklandı Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı'nca "yolsuzluk" ve "rüşvet" iddiasıyla yürütülen soruşturmada gözaltına alınan şüphelilerden, Belediye Başkanı Ünal Çetin'in de aralarında olduğu üç kişi tutuklandı. Metin Uca: Oyunumu izlemeyen bir muhbir vatandaşın 155'e başvurup ‘Devlet büyüklerine hakaret ediliyor’ demesi sonrası gözaltına alınmışım Televizyon programcısı Metin Uca, Ankara'ya gitmek için İstanbul Havalimanı'nda bulunan Türk Hava Yolları (THY) iç hat CIP Lounge geldi. Bilet işlemlerini yaptıran Uca'nın kimlik kontrolü sırasında hakkında arama kararı olduğu ortaya çıktı. Uca, polis tarafından gözaltına alındı. İfadesinin ardından serbest bırakılan Uca, “İfademi verdim. Sayın savcı bunun bir gösteri olduğunu anladı ve şimdi özgürüm” dedi.